США «наслідують» політичний курс Європи — FT

Поділитися
Американське суспільство європеїзується.

Протягом десятиліть американці, дивлячись на інші країни, запитували: «Коли вони стануть такими, як ми?», «Коли японці зрозуміють, що їм потрібно відкрити свою економіку?», «Коли Південно-Східна Азія відмовиться від примхливого капіталізму?»… Невисловленою ідеєю «теорії модернізації» після 1945 року було те, що найбільш впливовим суспільством були США. Деякі іноземні лідери фактично прийняли цю ідею: Маргарет Тетчер зробила багато кроків, щоб американізувати Велику Британію.

Але такий «ідеал» помер деякий час тому, і зараз відбуваються неочікувані зміни: замість того, щоб інші країни стали схожими на США, Сполучені Штати стають більше схожими на інші держави, пише Financial Times.

Значна частина американського суспільства європеїзується. Президент США Джо Байден робить кроки до перетворення Америки на зразок європейської соціал-демократії. Обидва боки Атлантики «зростаються».

Вже давно можна помітити поступову європеїзацію американського життя. З огляду на те, що рівень народжуваності та імміграція в США рухаються до європейського рівня, зростання населення в Америці є найповільнішим із 1930-х років, згідно з новими даними перепису. Багато американців наслідують європейський спосіб життя.

Великим трансатлантичним розривом завжди був вищий рівень насильства в США. Політичний мислитель Роберт Каган зафіксував це майже 20 років тому своїм спостереженням.

«Американці з Марса, а європейці з Венери», - сказав Каган. Але зараз американці відмовляються від «бога війни». Рівень злочинів на ґрунті насилля в США знизився протягом майже 30 років, перш ніж знову зрости під час пандемії, смертна кара фактично не використовується, а ув'язнення досягли найнижчого рівня з 1995 року. Крім того, в США з’явилося «антивоєнне почуття європейського рівня»: Байден виводить війська з Афганістану.

Сьогодні сім з 10 американців-міленіалів заявляють, що проголосували б за «соціаліста» на виборах, що, швидше за все, означає соціал-демократичний тип управління. Байден це знає. Він наполягає на доступному догляді за дітьми, оплачуванні лікарняних, перегляді оплати за освіту. Не дивно, адже сьогоднішня Демократична партія США перебуває «в полоні» європейських економістів, таких як Кейнс, Томас Пікетті та Габріель Цукман.

Такі тенденції в США не є свідомою імітацією Європи. Швидше, це виходить із загального розчарування «американською винятковістю». Якщо ви єдина людина, яка їде по автостраді на зустрічний рух, можна припустити, що ви виняток, і всі інші помиляються, або врешті-решт дійти висновку, що вам потрібно змінитись.

Це правда, що Республіканська партія виступає проти різких змін, хоча багатьом її виборцям подобається соціально-демократична політика. Але навіть республіканці частково європеїзуються, Політичне протистояння США перейшло від ліберального проти консервативного до більш «європеїзованого» соціал-демократичного проти націоналістичного.

У США, як і в Європі, націоналістичні антиімігрантські партії ведуть боротьбу за перемогу на виборах. Більше того, демографічні показники грають проти республіканців.

«Ті, хто підтримує політичний порядок денний міленіалів матимуть більше шансів на владу», - каже аналітик Аміт Гупта. У 2065 році, зазначає він, сьогоднішні «зірки демократії» все ще можуть бути активними.

США майбутнього можуть мати правління «республіканців-трампістів» або демократію, але, ймовірно, не може мати обох.

Деякі люди заперечують, що більш європеїзовані США перестануть бути інноваційними. Вони стверджують, що можна або запроваджувати податки за французьким зразком, і субсидії, або мати Кремнієву долину.

З часів промислової революції британські, а потім і американські новатори винайшли майбутнє континентальної Європи. З іншого боку, США на попередній соціал-демократичній фазі приблизно з 1933 по 1980 рік залишалися інноваційними: вони побудували атомну бомбу і висадили людей на Місяць.

Один прогноз видається цілком імовірним: навіть якщо більш соціал-демократичні США почуватимуться майже європейською країною, вони не захочуть витрачати власне життя та ресурси на захист всієї Європи. Соціальні демократії ставлять за мету покращення життя власних людей.

Колишній президент Барак Обама, і попередник Байдена – Дональд Трамп з невеликим успіхом підштовхнули європейців збільшити свої оборонні витрати до американського рівня. Натомість за останнє десятиліття сталося зворотне: витрати на оборону США падають до європейських рівнів. США та Європа перетворюються на ціннісне співтовариство, до якого вони завжди прагнули, резюмує видання.

«Питання про те, чи виживе наша демократія, є давнім і нагальним», - таким чином, президент США Джо Байден у своєму зверненні до Конгресу 28 квітня визначив пріоритети на посаді. Він також заявив, що автократи роблять ставку на те, що американська демократія не може «подолати брехню, гнів і ненависть». Але стратегія автократів певною мірою має сенс. Одна з головних американських партій починає рухатися в антидемократичному напрямку. Зараз у США ведеться боротьба за долю ліберальної демократії, пише Financial Times.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі