Демократія в США все ще веде боротьбу за виживання — FT

Поділитися
Демократичний баланс в Америці досі нестійкий.

«Питання про те, чи виживе наша демократія, є давнім і нагальним», - таким чином, президент США Джо Байден у своєму зверненні до Конгресу 28 квітня визначив пріоритети на посаді. Він також заявив, що автократи роблять ставку на те, що американська демократія не може «подолати брехню, гнів і ненависть». Але стратегія автократів певною мірою має сенс. Одна з головних американських партій починає рухатися в антидемократичному напрямку. Зараз у США ведеться боротьба за долю ліберальної демократії, пише Financial Times.

В умовах ліберальної демократії чесні вибори визначають те, хто отримує владу. Спроби підірвати вибори або скасувати результати голосування є злочином. Саме це намагався зробити колишній президент США Дональд Трамп. Він фактично спробував перетворити США на суб’єкт самодержавства. Багато аналітиків кажуть, що такі дії були очікуваними: з самого початку політичної кар’єри Трампа було очевидно, що це було його метою.

Але Трамп зазнав невдачі. Тим не менше, боротьба за виживання демократії в США тільки починається. Навіть без соціальних мереж Трамп все ще зберігає вплив на Республіканську партію, а отже, контролює її лідерів.

Тим часом глибокі консерватори, такі як Ліз Чейні, третя за рейтингом республіканка в Палаті представників, зазнає критики через те, що назвала заяви Трампа про «вкрадені вибори» брехнею.

Навіть не займаючи жодних державних посад, Трамп досі визначає стандарти правди для своєї партії. Підтримка республіканців Трампа показує абсолютну відданість лідеру.

Крім того, суперечливі заяви Трампа про вибори часто «озброєні» законодавством держави. Велика увага приділяється перешкодам для голосування.

 «У 2021 році законодавчі органи штатів по всій країні - завдяки щонайменше 148 законопроектам, поданим у 36 штатах - рухаються до реформи виборів, оскільки намагаються зрушити спеціальну виконавчу владу, яка традиційно керує системами голосування», - зазначає Центр об’єднаної демократії штатів.

Те, що спостерігається зараз - це поєднання фанатизму та кар’єризму. Адже підрив виборів, якщо він приведе до влади «правильних» людей, багатьом може здатися ефективним кроком. Байден усвідомлює цю загрозу.

«Якщо ми справді хочемо відродити душу Америки, нам потрібно захистити священне право голосу», - сказав він у Конгресі.

Але демократам також потрібно змінити виборчі коаліції на свою користь. Можливо, Байдену доведеться ще більше підвищити свій рейтинг схвалення.

Єдиною надією зробити це - показати, що уряд може діяти ефективно, в інтересах усього населення. Він зробив перший крок завдяки успішній кампанії вакцинації. Байден також намагається це зробити за допомогою своїх програм видатків.

Минулого тижня колишній головний економіст МВФ Олів'є Бланшар заявив про те, що фіскальна підтримка склала 12,6 відсотка від валового внутрішнього продукту США минулого року і має становити 12,8 відсотка цього року. За його підрахунками, це допоможе уникнути падіння виробництва.

Такі широкі витрати можуть спричинити інтенсивний короткостроковий бум. Якщо все піде «за планом», обсяг виробництва збільшиться, щоб задовольнити попит, інфляція зростатиме «скромно», а економіка перейде на новий, більш динамічний шлях.

Але якщо, як сказав колишній міністр фінансів США Ларрі Саммерс, результатом буде великий стрибок інфляції та запізніле посилення монетарної політики, до 2024 року може розпочатися фінансова криза та глибока рецесія, що ризикує повернути Трампа або його «лояльних осіб» до влади в США.

Байден робить величезні ставки, і він це розуміє. Йдеться не лише про забезпечення потужного економічного відновлення США після пандемії коронавірусу чи про відновлення ролі Америки у світі як важливого демократичного союзника. Під питанням залишається захист ядра демократії в самій країні - мирне прийняття результатів виборів.

Якщо демократія в США програє, автократи у всьому світі фактично отримають можливість робити те, що їм заманеться. Загроза дійсно серйозна, адже контроль Трампа над Республіканською партією досить широкий, резюмує видання.

Американський президент Джо Байден використав своє перше звернення до спільної сесії Конгресу, щоб донести почуття оптимізму для громадян США після жорстоких 15 місяців, ознаменованих пандемією, економічною рецесією, протестами проти расової несправедливості та важким процесом виборів президента, які розділили суспільство і завершилися атакою на Капітолій. Також Байден представив свої амбітні плани перед республіканською опозицією та демократичною більшістю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі