Новий американський президент Джо Байден провів 50 років у політиці, але навряд чи він міг собі уявити, що ще навіть до офіційного вступу на посаду він зіштовхнеться з такою величезною кількістю викликів. BBC описує першочергові пріоритети політики Байдена. Він розпочне свою роботу з виконавчих розпоряджень. Це директиви президента, які не потребують схвалення Конгресу.
Спочатку він скасує суперечливу заборону на в’їзд, яка була запроваджена його попередником Дональдом Трампом проти країн, які республіканець розглядав як загрозу безпеці США. Також Байден планує приєднати США до Паризької кліматичної угоди.
Боротьба з пандемією коронавірусу в США
Коронавірус вбив понад 400 тисяч людей в Америці - і пандемія та її широкий вплив будуть головним пріоритетом нової адміністрації. Сам Джо Байден назвав це "однією з найважливіших битв, з якою зіштовхнеться наша команда", і пообіцяв негайно реалізувати свою стратегію боротьби з коронавірусом в країні.
Одним з його перших кроків буде наказ виконавчої влади, який вимагатиме дотримання масочного режиму. Тим не менше, немає гарантій, що губернатори штатів, які досі виступали проти масочного режиму, раптово передумають, адже немає жодних юридичних повноважень, які б надали президенту можливість запроваджувати загальнонаціональний режим носіння масок. Байден, схоже, це розуміє і сказав, що особисто спробує переконати губернаторів підтримати це рішення.
100 мільйонів доз вакцини за 100 днів
Байден хоче пришвидшити розповсюдження вакцини з метою вакцинувати 100 мільйонів людей принаймні однією дозою вакцини проти коронавірусу протягом перших 100 днів перебування на посаді. Однією з частин плану прискорення є розповсюдження всіх доступних доз вакцин замість того, щоб утримувати їх у резерві для другого етапу вакцинації. Очікується також, що він буде сприяти налагодженню національного ланцюга постачання обладнання, ліків та засобів індивідуального захисту.
Приєднання до ВООЗ
Байден обіцяв скасувати рішення про вихід США з Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Трамп оголосив про плани вивести країну з ВООЗ, звинувативши організацію в неправильному управлінні ситуацією з пандемією після появи вірусу в Китаї, заявивши, що ВООЗ не здійснила "вкрай необхідних реформ".
Економічна політика - 1,9 трлн доларів на відновлення економіки після пандемії коронавірусу
Минулого тижня Байден оголосив план стимулювання американської економіки, виснаженої коронавірусом, у розмірі 1,9 трлн доларів США, заявивши, що країна заглиблюється у кризу, і діяти необхідно негайно. Якщо Конгрес прийме цей план, він включатиме прямі виплати у розмірі 1 400 доларів США американцям. Він також включив фінансування шкіл, яке допоможе навчальним закладам відкритися після карантинних обмежень.
Республіканські законодавці, швидше за все, будуть виступати проти частини законопроекту, адже реалізація такого плану стимулювання може підвищити рівень боргу. Зараз демократи контролюють обидві палати Конгресу, але лише з вузькою перевагою.
Припинення дії зниження податків, які були запроваджені Трампом. Помітна допомога - не єдиний пріоритет в економічному порядку денному нового президента. Команда Байдена вважає, що така політика заниження податків несправедливо винагороджує найзаможніших американців і допомагає лише великим корпораціям, від чого страждає малий бізнес. Байден також заявив, що планує подвоїти податки, які американські фірми сплачують на іноземний прибуток. Його законодавство про податкову політику потрібно буде прийняти в Конгресі.
Боротьба зі зміною клімату
Ще одним кроком, який Байден планує зробити у перший день перебування на посаді, є повернення до Паризької кліматичної угоди. Його попередник витягнув США з угоди 2015 року. Байден також пообіцяв прагнути до вищих стандартів стосовно заходів боротьби з кліматичними змінами, а також скликати кліматичний світовий саміт протягом перших 100 днів перебування на посаді президента. Байден повідомив, що хоче співпрацювати з Конгресом для прийняття законодавства, яке дозволить США встановити цілі досягнення нульових викидів до 2050 року.
Подальшим пунктом порядку денного є відмова від більшої частини спадщини Трампа про кліматичну та енергетичну дерегуляцію. Байден заявив, що буде запроваджувати "суворі" обмеження стосовно викидів автомобілів і важких транспортних засобів.
Імміграційна політика
Заборона на в’їзд, підписана Трампом лише через сім днів після вступу на посаду в січні 2017 року, буде однією з перших, яку планує скасувати Байден. Зараз США обмежує в’їзд громадян Ірану, Лівії, Сомалі, Сирії, Ємену, Венесуели та Північної Кореї.
У черговій великій імміграційній обіцянці Байден заявив, що швидко направить законопроект до Конгресу, що визначає шлях до громадянства понад 11 мільйонів іммігрантів без документів. Пізніше було оголошено, що Байден створить робочу групу для возз'єднання близько 545 дітей-мігрантів, відокремлених від батьків на південному кордоні США. У грудні команда Байдена визнала, що на модифікацію міграційної політики часів Трампа новій адміністрації може знадобитися більше часу, вирішення проблеми може зайняти близько півроку.
Також Байден пообіцяв припинити будівництво прикордонної стіни між США та Мексикою, яке розпочав президент Дональд Трамп. Кампанія Байдена назвала цей проект "марною тратою грошей", яка "відбирає критично важливі ресурси від реальних загроз". Адміністрація Байдена замість цього спрямовуватиме федеральні кошти на такі зусилля, як нові заходи контролю кордону.
Крім цього, Байден планує вирішити проблеми расової нерівності в США. Команда Байдена обіцяє створити національний орган нагляду за поліцією, який би допомагав реформувати правоохоронні органи протягом перших 100 днів його перебування на посаді, хоча наразі про цей план відомо небагато. Байден заявив, що хоче швидкого прийняття Конгресом "Закону про безпечне правосуддя". Ще одним із завдань Байдена буде захист прав ЛГБТ-спільноти, спрямувавши ресурси на допомогу у запобіганні насильству щодо трансгендерних людей. Іншим пріоритетом є прийняття Закону про рівність, який додасть сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність до наявних федеральних законів про громадянські права.
Відновлення зв’язків із демократичними союзниками
Новий американський президент говорить, що планує швидко об’єднати союзників США, щоб налагодити нестабільну ситуацію на міжнародній арені, додавши, що США повинні "довести світові, що вони готові знову очолити демократію". Джо Байден обіцяв, що звернеться до союзників з НАТО із повідомленням: "ми повернулися, і ви можете розраховувати на нас знову".
Сьогодні ввечері, о 18:15 за київським часом, почнеться трансляція з Вашингтона, де Джо Байден прийме присягу 46-президента США. Байден змінить в Білому домі Дональда Трампа. Інавгурація відбудеться біля будівлі Капітолію США. Дивіться інавгурацію президента США разом з ZN.UA.