Шанси Байдена відновити ядерну угоду з Іраном зменшуються — FT

Поділитися
Обидві сторони повинні піти на компроміс, але наразі прогрес занадто повільний.

Мета нового президента США Джо Байдена - приєднатися до іранської ядерної угоди, яку його попередник Дональд Трамп прагнув знищити. Досягнення домовленостей з Іраном завжди було процесом випробувань. Рішення Трампа відмовитись від угоди та запровадити санкції проти ісламської республіки фактично зруйнувало надії на мінімальну "розрядку" між давніми ворогами. До того ж, кампанія «максимального тиску» на Іран не принесла очікуваних результатів. Для того, щоб урятувати угоду зараз, обидві сторони повинні піти на компроміс, пише Financial Times.

Тегеран звинувачує Вашингтон у порушенні угоди, яку Іран дотримувався, поки Трамп не запровадив санкції. Прихильники жорсткої політики іранського режиму, які вже давно говорили про те, що домовленості з США – це помилка, зараз відчувають упевненість. Тим часом Байден повинен знайти шлях до відновлення угоди.

Наразі шлях до порятунку угоди виглядає як суцільне протистояння, оскільки кожна сторона наполягає на тому, що інша повинна зробити перший крок. Вашингтон заявляє, що Іран повинен повернутися до повної відповідності умовам договору, тоді як Тегеран вимагає спочатку скасування санкцій.

Але в інтересах обох сторін рухатися вперед і йти на компроміси, якщо вони хочуть забезпечити виживання угоди, спрямованої на уникнення загострення гонки озброєнь на Близькому Сході. Наразі можна спостерігати принаймні мінімальні ознаки того, що конфронтація Ірану та США щодо угоди може послаблюватися. Обидві сторони дали знак, що вони здатні робити жести, які демонструють серйозність намірів щодо збереження домовленостей.

У минулі вихідні Тегеран досяг компромісу з Міжнародним агентством з атомної енергії, яке контролює ядерну діяльність Ірану. Адже перед цим режим погрожував заборонити ядерні інспекції. Наразі Тегеран дозволить деякі перевірки протягом трьох місяців. Це відкриває вікно можливостей, яке адміністрація Байдена та європейські сторони, що підписали угоду, повинні використовувати для створення умов взаємодії з Іраном на наступних етапах.

США почали частково полегшувати кампанію "максимального тиску" Трампа. Сполучені Штати послабили обмеження на поїздки для іранських дипломатів в ООН та запропонували переговори з іранськими чиновниками та іншими країнами, що підписали угоду - Німеччиною, Францією, Великою Британією, Китаєм та Росією. Тегеран поки не підтвердив свою участь.

Прогрес, хоч і повільний, але свідчить про початок поступового шляху до угоди. Адміністрація Байдена могла б зробити більше, щоб «завоювати довіру» Тегерана, але при цьому на підкорятися вимогам Ірану повністю скасувати санкції. Оскільки Ісламська республіка зіштовхнулася з економікою, побитою санкціями та пандемією коронавірусу, Вашингтон може запропонувати певне полегшення. Одним із варіантів було б дозволити імпортерам нафти, таким як Південна Корея та Японія, надати Ірану доступ до мільярдів доларів нафтових доходів, які вони мають. Тегеран міг би використати ці кошти на імпорт "гуманітарних" товарів, таких як продукти харчування та ліки, включаючи вакцини проти COVID-19.

США також могли б запропонувати відмову від санкцій, які заважають Ірану відправляти надлишки збагаченого урану та «важкої води». Рішення Трампа заборонити це було невдалим; Іран повинен експортувати матеріали, щоб зменшити свої запаси, а також щоб виконати домовленості. Європейські країни повинні координувати свої дії з Тегераном та Вашингтоном, щоб створити дорожню карту, яка веде до повного дотримання Іраном відповідних ядерних обмежень. Іран не повинен робити більше провокаційних кроків для розширення своєї ядерної діяльності. Тегеран міг би використати свій вплив на іракські ополчення, щоб зупинити напади на американський персонал та активи в Іраку.

Ядерна угода 2015 року має свої недоліки і не стосується ракетної програми Ірану та регіональної діяльності. Але якщо Вашингтон і Тегеран зможуть знайти дипломатичний шлях для того, щоб обидві сторони повністю виконали домовленості, це може надати платформу, щоб почати більш жорсткі та довгострокові зусилля щодо вирішення інших нагальних проблем. Нездатність подолати першу ж перешкоду призведе лише до більшої нестабільності та підвищить ризик конфлікту, резюмує видання.

З моменту вступу на посаду нового президента США Джо Байдена регіональні довірені особи Ірану не гаяли часу. Нещодавно повстанці хусити в Ємені взяли на себе відповідальність за атаку безпілотника на аеропорт Абха в Саудівській Аравії; одного з найвидатніших критиків "Хезболли", журналіста Локмана Сліма, знайшли мертвим у своєму автомобілі в Лівані; в Іраку шиїтське угрупування підозрюють у нападі на військову базу США – все це стало серйозними зовнішньополітичними викликами для Байдена.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі