Кампанія США щодо «максимального тиску на Іран» не принесла очікуваних результатів — The Washington Post

Поділитися
Однак Байден все ще має серйозні важелі впливу на Іран.

Президент США Джо Байден повинен бути обережним відносно Ірану. Протягом декількох тижнів після його інавгурації Білий дім та іранський режим, здавалося, потрапили в конфронтацію, чекаючи, коли інша сторона зробить перший крок для відновлення дипломатії після турбулентності за останні кілька років. Попри те, що Байден прагне врятувати ядерну угоду з Іраном, президент США вже зіштовхнувся з перешкодами з боку регіональних союзників на Близькому Сході та республіканців вдома, пише The Washington Post.

Іранські чиновники вимагають припинення економічних санкцій, запроваджених колишнім американським президентом Дональдом Трампом. Його крок широко розглядався як порушення умов угоди. Інспектори ООН заявляють, що працюють над дотриманням обмежень щодо іранської ядерної програми.

Потерпаючи від санкцій, Іран почав активніше займатися збагаченням урану, що порушує умови договору. Тим часом прихильники жорсткої політики режиму розглядають нову дипломатію із США як глухий кут. У вівторок повинен був набути чинності закон, що забороняє інспекторам ООН відвідувати іранські ядерні об'єкти - це крок для подальшого посилення напруженості із Заходом. Але наслідки дипломатії, яку спробував реалізувати глава атомного агентства ООН, схоже, створили певний простір для дихання. За розмитих умов домовленостей, Іран все-таки дозволить "необхідний моніторинг і верифікацію" ядерної програми з боку МАГАТЕ.

"Надія МАГАТЕ полягала в можливості стабілізувати критичну ситуацію", - сказав глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Минулого тижня адміністрація Байдена фактично натякнула на припинення кампанії "максимального тиску" Трампа, подавши сигнал про свою готовність брати участь у переговорах щодо Ірану з європейськими союзниками. Це було б початком делікатного дипломатичного сценарію. Для реалізації такого сценарію немає чітких термінів, але шлях до початку конструктивних перемовин зараз відкритий.

Адміністрація Байдена вже зробила невеликі технічні кроки в ООН, щоб допомогти перезапустити відносини з Іраном. Проблиски більш широкої відлиги можна побачити в рішенні Південної Кореї в понеділок «розморозити» значну суму іранських грошей, заблокованих у її банках через фінансові санкції США.

Однак на шляху до ядерної угоди є ще багато перешкод. У понеділок, після від'їзду Гроссі, парламент Ірану засудив нову угоду з МАГАТЕ. Спікер парламенту навіть закликав притягнути до відповідальності лідера Ірану Хасана Рухані та його союзників, яких він назвав "порушниками та дисидентами".

Внутрішні опоненти Байдена розглядають поточний курс як помилкову відмову від важелів впливу на іранський режим.

«Аятолла розуміє лише силу. Я очолив відповідь на іранську загрозу, яка захистила американський народ від терору та підтримала Ізраїль. Прийняття стратегії Європейського Союзу гарантуватиме Ірану шлях до ядерного арсеналу», - заявив колишній державний секретар Майк Помпео.

"Іронія ситуації полягає в тому, що ми маємо майже дзеркальну ситуацію в Тегерані та Вашингтоні. Є два уряди, які хотіли б відновити ядерну угоду, але їм доведеться мати справу з парламентською опозицією, що відображає більш широкий політичний спротив", - заявив директор проекту Міжнародної кризової групи Ірану Алі Ваез.

Кампанія "максимального тиску" адміністрації Трампа могла спричинити глибокі економічні наслідки. Але повторне запровадження санкцій з боку США не змогло досягти багатьох заявлених цілей Помпео і Трампа: довірених осіб Тегерану навряд чи вдалося утримати від ворожих дій у регіоні, та й сам Іран теоретично ближче до виготовлення ядерної зброї, ніж це було до вступу Трампа на посаду.

"Важелі впливу мають сенс лише у тому випадку, якщо ви використовуєте їх у потрібний час", - каже Еллі Геранмай з Європейської Ради з міжнародних відносин, додавши, що іранський режим зміг «адаптувати» свою економіку до запроваджених санкцій та «імунізуватися від економічного колапсу, на який робили ставку прихильники максимального тиску».

Важелі впливу Байдена полягають не у формі самих лише санкцій Трампа, а в здатності Сполучених Штатів самостійно вирішувати долю санкцій та контролювати вплив на іранську економіку, резюмує видання.

З моменту вступу на посаду нового президента США Джо Байдена регіональні довірені особи Ірану не гаяли часу. Нещодавно повстанці хусити в Ємені взяли на себе відповідальність за атаку безпілотника на аеропорт Абха в Саудівській Аравії; одного з найвидатніших критиків "Хезболли", журналіста Локмана Сліма, знайшли мертвим у своєму автомобілі в Лівані; в Іраку шиїтське угрупування підозрюють у нападі на військову базу США – все це стало серйозними зовнішньополітичними викликами для Байдена.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі