Вибори в США: що Дональд Трамп говорив про Україну?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Вибори в США: що Дональд Трамп говорив про Україну? Трамп на саміті YES говорив про необхідність посилити підтримку Україні, а потім виключив з програми республіканців пункт про передачу зброї ЗСУ. © Yahoo!News
Республіканець почав кампанію із слів підтримки, а закінчив похвалою на адресу Путіна і словами про можливе визнання Криму частиною Росії.

Ще до оголошення себе кандидатом в президенти, в 2014 році мільярдер Дональд Трамп хвалив Володимира Путіна за "розумну" окупацію українського Криму.

"Він провів Олімпійські ігри, а вже через день взявся за Україну. Всього лише через день. Дуже розумно. Він не хотів цього робити під час Олімпіади. Бум, через день все почалося, коли наші атлети вже поїхали, ми всі поїхали додому. Знаєте, коли він зайшов і захопив Крим, він вирвав серце і душу, тому що там були всі гроші. Це було не очікувано. Мені про це раніше говорили, що всі доходи надходили саме з цього регіону. І оскільки це було головне джерело багатства, решта України зазнає поразки, це станеться дуже скоро. Якщо ви подивитеся, що вони там в Україні роблять, то зрозумієте, що це лише питання часу", - говорив мільярдер.

Після цього він також заявив, що нібито США теж розпадеться, як і Україна, тому що вони втрачають економічне процвітання "і перетворюються на країну Третього світу".

І от 16 червня 2015 року Трамп офіційно оголосив, що вступає в боротьбу за крісло президента США від Республіканської партії, щоб "зробити Америку знову великою".

14 серпня 2015 року під час зустрічі з виборцями в Нью-Гемпширі він підкреслив, що питання України лишається "проблемним" у відносинах між США і Росією. При цьому Трамп наголосив, що країн Європи, зокрема Німеччина, повинні взяти на себе лідируючу роль у вирішенні конфлікту в Донбасі.

"Ми повинні підтримувати наших друзів", - підкреслив американський бізнесмен, давши зрозуміти, що збирається продовжити підтримувати Україну.

Через три дні після того в студії NBC Трамп знову згадав про Україну, натякнувши,що в разі його перемоги на виборах Вашингтон не буде головним політичним союзником Києва.

"Мені все одно. Якщо Україна вступить в НАТО, чудово. Якщо ні, - теж чудово", - сказав Трамп.

"Мені не подобається, що відбувається в Україні. Але Європу ця проблема зачіпає більше, ніж нас. І вона повинна взяти на себе провідну роль", - додав він.

Ці його заяви стурбували Україну. І виступ Трампа на саміті YES у Києві 11 вересня 2015 року повинен був розставити крапки над "і". Власне, під час відео зв'язку з українською аудиторією тон мільярдера був більш лояльним.

"Я дуже переймаюся Україною: регіоном і тим, що там діється. Я думаю, що люди з різних куточків світу повинні були б допомогти їй. Я не думаю, що Україна має належну повагу. Вона цього заслуговує, і довго це доводила... Я не думаю, що ви отримуєте належну підтримку", – заявив Трамп.

Він додав, що США підтримують Україну, але "більше на словах, ніж на ділі". І одразу ж накинувся з критикою на Барака Обаму, заявивши, що "Путін його не поважає".

У березні 2015-го Трамп пішов ще далі і раптом в інтерв'ю New York Times заявив, що він тепер "повністю за Україну".

"Однією з речей, яка мене дратувала, була Україна. Але тепер я повністю за Україну, у мене є друзі, які живуть в Україні. Але коли українська проблема з'явилася, а Росія стала більше конфронтуватися з нами, не схоже, щоб хтось цим переймався, окрім нас. А ми ті, на кого події в Україні вплинули найменше, тому що ми далеко. І навіть сусіди України, здається, не говорять про це. Подивіться на Німеччину, подивіться на інші країни. Здається, вони зовсім не залучені до вирішення проблеми. І я здивувався, чому країни, які межують з Україною чи розташовані недалеко, нічого не роблять?" - сказав Трамп.

В травні 2015 року в інтерв'ю Reuters американський мільярдер навіть розкритикував президента Росії Володимира Путіна за вторгнення в Україну. Про російську присутність в Східній Україні Трамп сказав: "Мені не подобається це взагалі".

"Путін висловлювався на мою адресу дуже добре. Були сильні та дуже хороші заяви. Але той факт, що він сказав хороші речі про мене, не означає, що це йому допоможе на переговорах. Це не допоможе йому взагалі", - додав Трамп.

Однак, в 2016 році риторика Дональда Трампа щодо України різко змінилася. 27 липня кандидат-республіканець раптом припустив, що може визнати український півострова Крим частиною Росії, якщо стане президентом США.

"Я подумаю над цим", - сказав Трамп на прес-конференції, відповідаючи на запитання журналістів.

Після цього його припущення, окупаційна російська влада в Криму навіть запросила республіканця на півострів, додавши, що хотіла б почути лояльні заяви від президента Трампа.

В липні штаб Трампа добився виключення з програми Республіканської партії пункту про передачу летальної зброї Україні. Двоє високопоставлених представників Республіканського національного комітету підтвердили, що представники Трампа вимагали змінити пункт про зброю для України за кілька днів до з'їзду республіканців у Клівленді.

Однак мільярдер і кандидат в президенти запевнив, що дізнався про це лише згодом.

"Я не був причетний до цього. Чесно кажу", - запевнив Трамп.

1 серпня цього року мільярдер також раптом заявив, що "Путін не збирається нападати на Україну" і порадив журналістам "записати це". Згодом він спробував виправдати свої незграбні слова.

"Коли в інтерв'ю я заявив, що "Путін не піде в Україну і це точно" малося на увазі, що так буде, якщо я стану президентом. Росія ж вже у Криму!" - уточнив Трамп на своїй сторінці в Twitter.

На наступний день в Огайо під час зустрічі з журналістами республіканець заявив про неможливість повернути Україні її законну територію.

"Я маю на увазі, ви хочете, щоб туди повернутися (США в Крим, щоб повернути його Україні – ред.)? Ви хочете почати Третю світову війну, щоб повернути його?" – сказав він.

Американські ЗМІ пояснили таку антиукраїнську позицію Трампа тим, що його виборчий штаб очолював Пол Манафорт, який був політтехнологом проросійського президента України Віктора Януковича. В пресі також публікувалися дані про те, що саме Манафорт займався реанімацією проросійських сил після Майдану в 2013-2014 році і пере форматуванням їх в нову політичну силу "Опозиційний блок".

Трамп звільнив Манафорта, коли скандал навколо нього досяг піку. Однак позитивні заяви кандидата в президенти США щодо Путіна і Росії не припинилися.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі