"Це так ми можемо втратити державу", - сказав Трамп, рейтинг якого зараз на 9% менший, ніж у Клінтон.
"Ми повинні звернутися до правоохоронців. Потрібно, щоб всі шерифи, начальники поліції і всі, хто тільки може, спостерігали за процесом", - додав республіканець.
А в минулу неділю його виборчий штаб представив свою версію системи, яка повинна "захистити" американські вибори від фальсифікацій. При цьому на сайті Трампа виборцям пропонують підписатися під його пропозицією. В цей же час, в Пенсільванії, як і в інших штатах, не було жодних ознак того, що результати виборів можуть бути сфабриковані. Тож не зрозуміло, чи Трамп намагається зібрати контактні дані виборців і посилити ентузіазм республіканців, чи ж він просто бореться з проблемою якої не існує.
Про це сьогодні на сторінках Washington Post пише Філіп Бамп, додаючи, що з певної точки зору, зовсім не дивно, що кандидат-республіканець заговорив про фальсифікації. Адже коли його голова виборчого штабу Пол Манафорт допомагав проросійській партії в Україні в 2006 році, він також використовував подібні інструменти і риторику.
Після "Помаранчевої революції" і поразки на виборах у 2004 році, Віктор Янукович найняв американських консультантів для допомоги "Партії регіонів" перед парламентськими виборами. Про це свідчать документи, опубліковані Wikileaks. Завдання полягало в тому, щоб змінити імідж партії "з групи лідерів мафії на цілком легітимну політичну силу". Завдяки фінансуванню від олігарха Ріната Ахметова, за цю роботу взявся американський консультант Манафорт, а також експерти з його фірми Девіс і Фрідман.
Депеші, опубліковані WikiLeaks, свідчать, що перед виборами в березні 2006 року Манафорт говорив з представниками американського консульства в Україні. Під час однієї із зустрічей, він застеріг, що вибори можуть бути сфабриковані, що підірве легітимність результатів.
"Манафорт додав, що люди, які відчули в 2004 році, що у них вкрали вибори, бояться, що це може статися знову", - йдеться в документі.
При цьому на зауваження, що фальсифікації якраз організувала політична сила, яку він представляє, Манафорт відповів, що в 2004 році його "не було в Україні і він не може судити, що сталося". Він підкреслив, що його "хвилює сьогодення".
Одна з підлеглих Манафорта – Кетрін Барнс - запропонувала систему, яка нібито повинна була попередити фальсифікації. Згідно з нею, потрібно було підготувати 1200 членів "Партії регіонів" для спостереження за ходом виборів на дільницях. При цьому, тоді чомусь ніхто не поцікавився, на яких підставах Манафорт боїться фальсифікацій.
"Антон Клименко від "Наша Україна" під час прес-конференції 10 березня заявив, що саме регіонали, а не його партія, маніпулюють виборчими списками на Сході України. І що на деяких дільницях в Донецьку списки без "мертвих душ" підмінили старими списками, які використовувалися для фальсифікації результатів на Сході України в 2004 році", - йдеться в іншій депеші, опублікованій WikiLeaks.
Також один з інструментів, які Манафорт хотів запровадити для підвищення шансів "Партії регіонів" на перемогу, було внесення виборців у список в день виборів.
"Манафорт зателефонував у посольства США 21 березня щоб висловити свою стурбованість через можливість позбавлення громадянських прав "сотень тисяч" українських виборців, якщо президент Ющенко не підпише закон, який дозволяє місцевим судам вносити імена виборців у списки в день голосувань", - свідчать документи, опубліковані WikiLeaks.
Зрештою, "Партія регіонів" перемогла на виборах, здобувши більшість місць в парламенті, а Янукович повернувся в крісло прем'єр-міністра. Через два роки він балотувався в президенти України і також звинувачував свою суперницю Юлію Тимошенко в тому, що вона нібито планує фальсифікації. Хоча Тимошенко потім звинувачувала опонента в тому, що він сфальсифікував дані підрахунку у Керчі, що дало йому на 8% більше голосів, ніж він реально отримав. У всякому разі, Янукович став президентом. А наступні парламентські вибори його команда вже не боялася фальсифікувати. Спостерігачі ОБСЄ у 2012 році зафіксували, що правляча "Партія регіонів" залякувала опонентів, порушуючи проти них кримінальні справи, викрадаючи родичів кандидатів і звинувачуючи їх у корупції.
Відносини Манафорта і Януковича тривали до 2013 року, коли в Україні почалася нова революція, яка закінчилася поваленням українського авторитарного президента.
Видання зауважує, що в 2006 році під час парламентських виборів в Україні були підстави боятися фальсифікацій з боку правлячої партії – партії Януковича, яка на той час мала більшість голосів. В 2016 році Трамп і Манафорт намагаються зіграти на цьому страху теж, заявляючи, що правляча сила може вчинити не чесно. Однак справедливого способу запобігти цьому немає, і Манафорт знає про це.
Вчора видання New York Times писало, що Манафорт міг отримати 12,7 млн доларів від партії Януковича. Дані "чорної бухгалтерії" Партії регіонів, в якій ім'я Манафорта фігурує 22 рази, говорять про це. Однак, чи отримав він ці гроші невідомо, оскільки підписи могли належати іншим людям. Раніше NYT писало, що радник Трампа і Януковича вів бізнес з олігархами в Україні та створив "Оппоблок". Зазначалося, що Манафорт повернувся до політичної діяльності в Україні раніше, ніж очікувалося. Коли новий президент Петро Порошенко оголосив про парламентських виборах у жовтні 2014 року, американський політтехнолог почав збирати в купу уламки партії Януковича. Він працював на колишнього главу адміністрації президента Сергія Льовочкіна.