Він знайшов притулок в Росії і ніколи не повертався після того, як його покровитель Володимир Путін взявся за розчленування України, окупувавши Крим і розв'язавши війну на сході країни. Але Манафорт лишився непохитним. Через кілька місяців після політичної смерті його клієнта, він почав роботу над поверненням до влади партії Януковича, яка зганьбила себе.
"Манафорт вже добився певного успіху в цьому, створивши з колишніх соратників Януковича і деяких комуністів новий блок на противагу українському прозахідному уряду", - пише сьогодні New York Times.
Видання також нагадує, що зараз Манафорт також розгорнув велику кампанію, націлену зробили з мільярдера Дональда Трампа президента США. Хоча через те, що в американській виборчій кампанії дуже багато уваги приділяється Путіну і його військовим авантюрам, політтехнологу стало складно вести бізнес в Україні. Особливо зважаючи на те, що він співпрацює з українськими і російськими олігархами.
Після того, як були опубліковані викрадені у Демократичної партії конфіденційні листи, Манафорт і Трамп зіштовхнулися з хвилею критики на свій рахунок через їхні надто лояльні погляди на Путіна і його агресивну політику проти України. В неділю Трамп навіть виправдав окупацію Криму, заявивши, що нібито "більшість людей в регіоні хотіли бути частиною Росії". Саме це говорить російська пропаганда.
Не можна сказати точно, ти Манафорт напряму вплинув на погляди Трампа щодо Росії і Путіна, оскільки мільярдер позитивно висловлювався про російського президента і до того, як політтехнолог приєднався до його команди. Однак очевидно, що вони однаково ставляться до Росії і її сусідів, таких як Україна.
Проросійська позиція Манафорта формувалася впродовж багатьох років. До того, як він почав працювати на кандидата в президенти США Трампа, головним місцем роботи для нього була Україна. Хоча загалом свою кар'єру він розпочав ще в 70-х роках, співпрацюючи з політиками-республіканцями, потім він був радником багатьох автократів.
Якщо оцінити його роботу в Україні, то можна зрозуміти, як політика і бізнес переплелися в країні, яка досі намагається бути демократією через чверть століття своєї незалежності після розпаду СРСР.
Видання пише, що вплив Манафорта в Україні був дуже великих. Його політичну оцінку дуже цінували. Про це розповідають "українські політики і чиновники, які працювали з ним". Його думка сильно важила у прийнятті рішень щодо американських інвестицій в Україні. Про це виданню сказав колишній прес-секретар міністерства закордонних справ України Олег Волошин.
Він вмовив український уряд зменшити експортні тарифи на зерно, щоб збільшити вигоду таких інвесторів в агросекторі як компанія Cargill, а також щоб розпочати переговори з Chevron і Exxon щодо видобутку газу і нафти в Україні.
Загалом, Манафорт почав працювати в Україні після "Помаранчевої революції" в 2004 році. Тоді Янукович, будучи прем'єр-міністром і кандидатом в президенти, помилково покладався на російських політтехнологів, які недооцінили розчарування виборців владою. Після гучної поразки Янукович звернувся до американських експертів.
Тоді Манафорт почав працювати на олігарха Ріната Ахметова і займався покращенням іміджу його компаній. Мільярдер був також головним спонсором "Партії регіонів" Януковича. В результаті, американських політтехнолог працював на обох українських клієнтів.
Видання пише, що завдяки порадам Манафорта "Партія регіонів" здобула найбільше місць у Верховній Раді на виборах в 2006 і 2007 роках, а Янукович зміг повернутися на посаду прем'єр-міністра. В ті часи Манафорт наполягав, що Захід неправильно зрозумів Януковича як політика.
Згідно з інформацією Держдепартаменту, яка була пізніше опублікована WikiLeaks, Манафорт і його колеги Філл Гріффін і Кетрін Барнс часто тиснули на американських дипломатів, змушуючи їх ставитися до Януковича як до рівного, щоб не було враження, ніби вони симпатизують його опонентам на виборах. Як писав колишній посол США в Україні Джон Хербс, Манафорт допомагав Партії регіонів " позбутися іміджу групи мафіозі і мати вигляд легітимної політичної сили".
В 2008 році забудовник Артур Коен вів переговори про покупку землі на Мангеттені, де стояв Drake Hotel. Одним з його партнерів був українських олігарх Дмитро Фірташ, який здобув мільярди доларів на тому, що був посередником "Газпрому". Він також був відомий тим, що вкладав великі гроші в проросійських політику в Україні, зокрема у Віктора Януковича. Коен, Фірташ і Манафорт хотіли відкрити на місці готелю торговельний центр під назвою Bulgari Tower. Про це свідчать дані позову Юлії Тимошенко в США. Зрештою, проект був заморожений.
Окремо Манафорт також займався потоком російських грошей в Україну. В 2007 році він разом з Ріком Ґейтсом і Ріком Девісом створили приватне підприємство на Кайманових островах для скуповування активів в Україні і запросили російського олігарха Олега Дерипаску взяти в цьому участь в ролі інвестора. Дерипаска погодився платити Манафорту і його партнерам 2%, а також вклав 100 мільйонів доларів у фонд, який потім купив кабельний телеканал в Одесі. Згодом російських олігарх подав у суд на Манафорта через конфлікт після аудиту. Справа досі чекає розгляду.
Тим часом, в 2010 році робота над поверненням Януковича до влади завершилася. Він переміг на виборах і став президентом України. Євген Компаченко, який співпрацював з Манафортом і проводив опитування для "Партії регіонів", розповів виданню, що успішна стратегія американського політтехнолога полягала в тому, щоб зіграти на етнічних і мовних розбіжностях між сходом і заходом України.
Але колишній міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко розповів виданню, що Манафорт не плекав ілюзій щодо свого українського клієнта. Він намагався тиснути на Януковича, щоб той підписав угоду про асоціацію з ЄС у той же час, як намагався домовитися у США про підтримку українського членства в європейському блоці. Хоча на Заході холодно ставилися до Януковича після того, як він кинув свого політичного опонента Юлію Тимошенко за ґрати. Також він підготував проект стратегії захисту в справі проти уряду Януковича, проти якого позивалися компанії Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom в 2012 році. Всі ці документи були знайдені в особняку одного колишніх українських чиновників після революції.
Разом з тим, Янукович не прислухався до порад Манафорта і відмовився підписувати угоду про асоціацію з ЄС через протест Путіна. Все це призвело до початку Майдану і повалення режиму. Манафорт майже не коментував провал свого клієнта.
"Не думаю, що він дуже задоволений результатом", - сказав Грищенко.
Однак Манафорт повернувся до політичної роботи в Україні раніше, ніж очікувалося. Коли новий президент Петро Порошенко оголосив про парламентські вибори в жовтні 2014 року, американський політтехнолог почав збирати до купи уламки партії Януковича. Тепер він працював на колишнього голову адміністрації президента Сергія Льовочкіна. У вересні 2014 року Манафорт прибув в Україну і почав працювати над ребрендінгом розділеної і дискредитованої партії.
Замість того, щоб відродити стару політичну силу, він розгортає масштабну кампанію для своїх клієнтів і заявляє, що хоче допомогти стабілізувати Україну. Новий блок об'єднав в собі усіх, хто був розгніваний на прозахідний уряд в Києві. Саме Манафорту належить ідея назвати партію "Опозиційних блок".
"Він хотів об'єднати якомога більшу кількість людей, щоб протистояти нинішньому уряду. Не треба було нічого робити, просто бути символом опозиції", - пояснив політолог Михайло Погребінський.
Стратегія спрацювала. Реінкарнована "Партія регіонів" лишилася в парламенті, здобувши 43 місця. Наразі не відомо, чи робота Манафорта в Україні закінчилася після того, як він почав займатися кампанією Трампа. У Льовочкіна відмовилися коментувати, чи працює американець досі на нього і скільки йому платять.
Раніше видання Los Angeles Times писало, що спецслужби Росії допомагають Трампу, і це загроза для США. У американського мільярдера є дуже давні і міцні зв'язки з Росією. Він отримував фінансування від російських інвесторів на свої бізнес-авантюри, коли після цілої низки банкрутств америкасьнкі банки відмовилися вкладати в нього гроші.
Тим часом, видання New York Times у редакційній статті писало, що Путін робить Трампу "ведмежу послугу", якщо дійсно втручається у вибори в США. Якщо виявиться, що Росія втручається у вибори в США, це може викликати зворотній ефект.