Саудівська Аравія заморожує плани нормалізації відносин з Ізраїлем, що свідчить про швидке переосмислення зовнішньополітичних пріоритетів на тлі ескалації між Ізраїлем і ХАМАС. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на два джерела.
Загострення конфлікту також підштовхнуло королівство до взаємодії з Іраном. Наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман прийняв перший після нормалізації відносин із Тегераном телефонний дзвінок від президента Ірану Ібрагіма Раїсі, оскільки Ер-Ріяд намагається запобігти ширшому сплеску насильства в регіоні.
Обидва джерела повідомили Reuters, що переговори про нормалізацію відносин з Ізраїлем, які підтримуються США, будуть відкладені, що є ключовим кроком для королівства, аби отримати те, що Ер-Ріяд вважає справжньою нагородою від оборонного пакту з США.
До того, як 7 жовтня підтримуваний Іраном ХАМАС спровокував війну, здійснивши руйнівний напад на Ізраїль, ізраїльські та саудівські лідери заявляли, що вони неухильно рухаються до угоди, яка могла б змінити Близький Схід.
Саудівська Аравія давала зрозуміти, що не допустить, щоб її прагнення укласти оборонний пакт із США було зірвано, навіть якщо Ізраїль не запропонує значних поступок палестинцям.
Але підхід, який відсуває палестинців на другий план, ризикує розлютити арабів у всьому регіоні, оскільки арабські новинні агентства транслюють фотографії палестинців, убитих в результаті ізраїльських авіаударів у відповідь на атаку ХАМАС.
Перше джерело Reuters, знайоме з думкою Ер-Ріяда, заявило, що переговори наразі не можуть продовжуватися, і питання поступок Ізраїлю для палестинців повинно стати більш пріоритетним, коли дискусії відновляться - коментар, який вказує на те, що Ер-Ріяд повністю не відмовився від цієї ідеї.
Переосмислення планів Саудівської Аравії висвітлює виклики, з якими зіштовхнулися зусилля Вашингтона, спрямовані на поглиблення інтеграції Ізраїлю в регіоні, де палестинське питання залишається головною арабською проблемою.
"Нормалізація вже вважалася табу (в арабському світі). Ця війна лише посилює це", - вважає аналітик Азіз Алгашьян.
Радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив на брифінгу в Білому домі цього тижня, що зусилля з нормалізації відносин "не призупинені", але сказав, що основна увага зосереджена на інших нагальних проблемах.
Перше джерело Reuters, знайоме з думкою Саудівської Аравії, повідомило, що цього тижня Вашингтон тиснув на Ер-Ріяд, щоб той засудив атаку ХАМАС, але міністр закордонних справ Саудівської Аравії принц Фейсал бін Фархан чинив опір.
Регіональний конфлікт також змусив саудівського кронпринца і президента Ірану вперше поговорити після того, як у квітні за посередництва Китаю суперники з Перської затоки відновили дипломатичні зв'язки.
Відповідаючи на запитання про розмову Раїсі з наслідним принцом, високопосадовець Державного департаменту США заявив, що Вашингтон перебуває в "постійному контакті з лідерами Саудівської Аравії". Державний секретар США Ентоні Блінкен провів кілька телефонних розмов зі своїм саудівським колегою.
Саудівська Аравія намагається послабити напруженість в інших регіонах Близького Сходу, в тому числі прагнучи покласти край конфлікту в Ємені, де Ер-Ріяд очолив військову коаліцію у війні проти повстанців-хуситів, пов'язаних з Іраном.
За словами чиновника, Вашингтон просить партнерів, які мають канали зв'язку з ХАМАС, "Хезболлою" або Іраном, "змусити ХАМАС відмовитися від нападів, звільнити заручників, не допустити втручання "Хезболли" та Ірану в цю боротьбу".
Перше джерело, знайоме з думкою Саудівської Аравії, повідомило, що країни Перської затоки, в тому числі ті, які мають зв'язки з Ізраїлем, занепокоєні, що Іран може бути втягнутий у конфлікт, який зачепить і їхні інтереси.
Алекс Ватанка з Інституту Близького Сходу у Вашингтоні, сказав, що останній тиждень показав, наскільки розійшлися погляди Саудівської Аравії та Ірану на регіон.
"Саудівці все ще переконані, що регіон і сама Саудівська Аравія повинні рухатися в напрямку регіонального співробітництва та економічного розвитку. Іран, схоже, вважає, що пріоритетом є боротьба з ізраїльтянами", - пояснив він.
Про те, хто виграє від різкого загострення палестино-ізраїльського конфлікту і як драматичні події на Близькому Сході відобразяться на Україні, — в статті В’ячеслава Ліхачова «Атака на Ізраїль. Як таке взагалі могло статися?».