Таємна мережа тунелів ХАМАС ускладнює наступ Ізраїлю на Газу – Bloomberg

Поділитися
Таємна мережа тунелів ХАМАС ускладнює наступ Ізраїлю на Газу – Bloomberg © EPA-EFE/MOHAMMED SABER
У підземних сховищах ХАМАСу зберігається зброя та переховуються бойовики.

Хоча палестинське ісламістське угрупування ХАМАС не може зрівнятися з ізраїльською армією в технологічній витонченості, проте у бойовиків є одна дуже незвичайна перевага - широка мережа таємних підземних тунелів, яка здатна дуже ускладнити рейди ЦАХАЛу у Газі.

Відтоді, як Ізраїль почав розуміти всю глибину лабіринту в 2014 році, він витратив понад 1 мільярд доларів на створення підземного бар'єру вздовж 60-кілометрового кордону із Сектором Гази і ще сотні мільйонів доларів на систему виявлення будівництва нових тунелів - заходи, які він назвав «Залізна стіна» та «Залізна лопата», пише Bloomberg.

Ці оборонні заходи мали зробити його територію неприступною. Але принаймні в одному випадку приховані маршрути були використані для здійснення атак, в результаті яких минулого тижня загинули тисячі людей. Усе це було на додачу до вторгнень із повітря, суші та моря.

Зараз, коли Ізраїль сигналізує про неминуче наземне вторгнення в Газу, ця ж мережа ускладнює його військову помсту - не в останню чергу тому, що ХАМАС, визнаний США і Європейським Союзом терористичною організацією, заявляє, що утримує ізраїльських заручників у підземних приміщеннях.

«Уявіть собі Сектор Гази як один рівень для цивільного населення, а другий - для ХАМАС. Ми намагаємося дістатися до нижнього шару, який побудували бойовики», - сказав речник Армії оборони Ізраїлю Джонатан Конрікус.

Прицільно влучити в підземний лабіринт буде нелегко. Минулі спроби були ускладнені тим, що ніхто, окрім ХАМАС, не знає їх повного масштабу.

EPA-EFE/MOHAMMED SABER
EPA-EFE/MOHAMMED SABER

У 2021 році Ізраїль заявив, що знищив 100 кілометрів тунелів під Газою. Але ХАМАС наполягав на тому, що їхня мережа сягає 500 кілометрів, з яких під ударом опинилися лише 5%.

Намагаючись отримати перевагу над своїм ворогом, Ізраїль у 2014 році вирішив інвестувати в складну систему виявлення тунелів, розроблену ізраїльськими фірмами Elbit Systems і Rafael Advanced Defense Systems - двома підрядниками, які також спільно працювали над системою протиракетної оборони «Залізний купол».

Проте датчики не є абсолютно точними, оскільки вони не можуть виявити тунелі, які звиваються і губляться на перетині шляхів, заявили в Інституті національних досліджень у Тель-Авіві.

«Попри високотехнологічні засоби протидії, прокладання тунелів залишається дуже ефективним способом для однієї сторони буквально позбавити іншу домінування на землі. Ізраїльські військові не здогадуються, чи існують інші тунелі, окрім тих, які вони знайшли, скільки їх і де вони знаходяться», - сказав військовий експерт корпорації Rand Скотт Савітц.

EPA-EFE/JACK GUEZ / POOL
EPA-EFE/JACK GUEZ / POOL

Протягом багатьох років ХАМАС використовував тунелі під густонаселеною Газою для приховування зброї, командних пунктів і бойовиків. Із часом таємні ходи стали досконалішими, в них з'явилися вентиляційні шахти та електрика.

Деякі тунелі сягають глибини у 35 метрів і навіть можуть бути обладнані залізничними коліями та кімнатами зв'язку. Вхід до них часто знаходиться в житлових будинках або інших громадських об'єктах.

Спочатку підземна мережа призначалася в основному для контрабанди товарів і зброї з Єгипту. Але бойовики також використовували її для транскордонних рейдів, зокрема для операції 2006 року, коли вони викрали ізраїльського солдата Гілада Шаліта, якому тоді було 19 років, і вбили двох інших військових. Шаліта через п'ять років обміняли на понад 1000 палестинських в'язнів, яких утримував Ізраїль.

У 2014 році Ізраїль провів наземний наступ у Газі, намагаючись позбутися підземних лабіринтів, який бойовики ХАМАСу використовували для засідок на ізраїльські сили протягом 50-денної війни.

Єгипет також обмежив доступ до тунелів, розпочавши близько десяти років тому скоординовану кампанію зі знищення підземних ходів, зокрема через їхнє затоплення.

EPA/ALI ALI
EPA/ALI ALI

«Використання роботів для дослідження тунельного комплексу може зменшити ризики. Але, через замкнутий простір, міни-пастки та інші засоби захисту, а також кращі знання бойовиків про підземні маршрути, ізраїльські війська, які намагатимуться туди увійти, опиняться у вкрай невигідному становищі», - попередив Савіц.

Нагадаємо, президент США Джо Байден наказав надати «додаткову підтримку» Ізраїлю у конфлікті з бойовиками ХАМАСу. За даними Politico, може йтися про велику партію озброєнь, зокрема зброю із американських запасів у Ізраїлі, які раніше вже використовувалися для постачання до України. При цьому американські чиновники запевняють, що це жодним чином не вплине на постачання зброї українській армії.

Також Пентагон перекидає американські військові кораблі й літаки ближче до Ізраїлю, щоб показати силу в регіоні. Зокрема мова йде про авіаносець USS Gerald R. Ford, крейсер класу Ticonderoga USS Normandy і декілька есмінців. На додаток до військово-морських сил, Міноборони також вжили заходів для посилення ескадрилій винищувачів ВПС США F-35, F-15, F-16 і A-10.

Окрім того, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підтвердив, що на тлі загострення ситуації на Близькому Сході, два кораблі Королівських ВМС перекинуть до Східного Середземномор’я, щоб «надавати практичну підтримку Ізраїлю та партнерам у регіоні, а також запропонувати стримування та гарантії».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі