У столиці Іспанії Мадриді 30 країн НАТО прийняли нову концепцію та безпекову доктрину Альянсу на наступні 10 років. Розповідаємо, що відбулося на саміті НАТО.
Україна
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, відкриваючи Мадридський саміт, заявив, що Альянс продовжуватиме надавати безпрецедентну підтримку Україні для того, щоб вона перемогла у війні, яку проти неї веде Росія. Столтенберг додав, що месидж союзників по НАТО, який вони передали президентові України, полягає в тому, що альянс продовжуватиме підтримувати Україну стільки, скільки потрібно.
Президент України Володимир Зеленський звернувся до глав держав та урядів країн-членів НАТО на початку роботи саміту в рамках закритої сесії. Зеленський закликав країни НАТО збільшити постачання Україні сучасної артилерії та систем ППО.
Зеленський закликав лідерів країн НАТО знайти Україні місце у спільному безпековому просторі, альтернативою чого може бути війна НАТО з Росією. Президент України заявив, що війна, яка вже триває понад чотири місяці, не повинна затягтися: "Або екстрена допомога Україні, або відкладена війна з РФ".
На сьогодні пріоритетом України є не вступ до НАТО, а перемога у війні, після чого Альянс готовий повернутися до відповідних переговорів, заявив речник НАТО, але наголосив, що рішення, ухвалене союзниками у 2008 році на Бухарестському саміті, незмінне. Він сказав, що Україна є критично важливою для всієї європейської безпеки.
Новий комплексний пакет допомоги Україні, який буде схвалений країнами-членами НАТО під час Мадридського саміту, включатиме нелетальну, гуманітарну допомогу, а також сприяння переходу України на сучасне озброєння, зазначив речник.
НАТО також активно підтримує Україну у сфері оперативної сумісності.
Новий комплексний пакет допомоги Україні, який буде схвалений країнами-членами НАТО під час Мадридського саміту, включатиме нелетальну, гуманітарну допомогу, а також сприяння переходу України на сучасне озброєння. Цей комплекс включатиме необхідну нелетальну військову допомогу.
Росія
Росія є "найзначнішою і прямішою загрозою" НАТО, а "політика примусу" Китаю кидає виклик "інтересам, безпеці та цінностям" Альянсу, йдеться в новій доктрині безпеки альянсу, йдеться в тексті прийнятої концепції Альянсу на наступні 10 років.
Країни-члени НАТО рішуче засудили війну Росії проти України, закликавши РФ припинити військові дії, а Білорусь – припинити співучасть у війні, йдеться у декларації глав держав та урядів, які беруть участь у саміті НАТО в Мадриді.
Зеленський заявив, виступаючи на саміті НАТО, що справжня мета Росії – поневолити країни, які колись були у сфері її впливу. Він підкреслив, що Росія хоче поневолити держави, які колись перебували у сфері її впливу.
Фінляндія та Швеція
НАТО офіційно розпочала процес прийняття Швеції та Фінляндії до Альянсу, за це висловились усі 30 лідерів.
"Сьогодні ми вирішили запросити Фінляндію та Швецію стати членами НАТО та погодилися підписати протоколи про вступ", - йдеться в опублікованій декларації Мадридського саміту лідерів НАТО.