НАТО офіційно розпочала процес прийняття Швеції та Фінляндії до Альянсу, за це висловились усі 30 лідерів, повідомили агентству dpa джерела в Альянсі.
"Сьогодні ми вирішили запросити Фінляндію та Швецію стати членами НАТО і погодилися підписати протоколи про вступ", - йдеться у щойно опублікованій декларації Мадридського саміту лідерів НАТО.
Напередодні лідери Туреччини, Швеції та Фінляндії підписали меморандум за підсумками переговорів, що відбулися в Мадриді, про перспективи вступу Гельсінкі і Стокгольма до НАТО. Зустріч президентів Туреччини та Фінляндії Реджепа Тайіпа Ердогана та Саулі Нііністьо, а також прем'єр-міністра Швеції Магдалени Андерссон зайняла більше часу, ніж планувалося. У результаті меморандум підписано - Анкара відкликає вето проти вступу до НАТО Швеції та Фінляндії.
Як повідомлялося раніше, президент Туреччини Реджеп Ердоган звинуватив Швецію і Фінляндію в приховуванні членів сепаратистської бойової Робочої партії Курдистану (РПК), і прихильників священнослужителя Фетхуллаха Ґюлена, який базується в США, якого Туреччина звинувачує в організації спроби державного перевороту в 2 роки. РПК було визнано терористичною організацією в Туреччині, США та ЄС. За словами Ердогана, Швеція не екстрадувала 30 осіб, яких Туреччина вважає пов'язаними із тероризмом.
Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну в нейтральній Швеції, як і в сусідній з нею Фінляндії, зростає кількість прибічників вступу країни до НАТО: навіть відсутність кордону з РФ не знижує для королівства ймовірності прямого конфлікту в майбутньому. У Москві нервово реагують на таку перспективу розширення Альянсу. Та чи відкриє Росія «другий фронт» у Балтійському морі? Про це — у статті Аліни Гриценко «Швеція на шляху до НАТО: чим відповість Росія?»