Країни НАТО рішуче засудили війну Росії проти України, закликавши РФ припинити військові дії, а Білорусь – припинити співучасть у війні, йдеться у декларації глав держав та урядів, які беруть участь у саміті НАТО у Мадриді.
«Ми рішуче засуджуємо агресивну війну Росії проти України. Вона глибоко підриває міжнародну безпеку та стабільність. Це кричуще порушення міжнародного права. Жахлива жорстокість Росії призвела до безмірних людських страждань і масових переміщень, які непомірно торкаються жінок і дітей. Росія несе повну відповідальність за цю гуманітарну катастрофу. Росія має забезпечити безпечний, безперешкодний та безперервний гуманітарний доступ», - йдеться у документі (цитата "Інтерфакс-Україна").
У декларації також наголошується, що країни-члени НАТО працюють з відповідними зацікавленими сторонами у міжнародному співтоваристві, щоб притягнути до відповідальності всіх винних у військових злочинах, включаючи сексуальне насильство в умовах конфлікту.
«Росія також навмисно посилює продовольчу та енергетичну кризу, яка зачіпає мільярди людей у всьому світі, зокрема своїми військовими діями. Члени НАТО тісно співпрацюють у підтримці міжнародних зусиль щодо забезпечення експорту українського зерна та зниження гостроти глобальної продовольчої кризи. Ми продовжуватимемо протидіяти брехні Росії та відкидатимемо її безвідповідальну риторику. Росія має негайно зупинити цю війну та піти з України. Білорусь має припинити свою співучасть у цій війні», - йдеться у документі.
Учасники саміту також висловили солідарність з урядом та народом України у героїчному захисті їхньої країни.
«Ми тепло вітаємо участь президента Зеленського у цій зустрічі у верхах. Ми знову підтверджуємо нашу незмінну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи її територіальні води. Ми повністю підтримуємо невід'ємне право України на самооборону та вибір механізмів забезпечення власної безпеки. Ми вітаємо зусилля всіх країн-членів НАТО, які беруть участь у наданні підтримки Україні. Ми надаватимемо їм відповідну допомогу, визнаючи їхню специфічну ситуацію», - наголошується в декларації.