Росія випереджає союзників України в гонці за боєприпасами — Bloomberg

Поділитися
Росія випереджає союзників України в гонці за боєприпасами — Bloomberg © Getty Images
Згідно з оцінками Міністерства оборони Естонії, цього року Росія виробить або модернізує близько 4,5 мільйона cнарядів.

Потік західної військової допомоги в Україну різко скоротився, а деякі українські артилерійські установки роблять лише по одному пострілу на день, щоб зберегти свої запаси. Це змушує союзників намагатися підтримувати поставки в Україну, шукаючи снаряди по всьому світу. Але оскільки ці ініціативи не поспішають реалізовуватися, неясно, чи принесуть вони достатній результат у короткостроковій перспективі, щоб зберегти стабільність на лінії фронту, зазначає Bloomberg.

"Нам не можна втрачати час. Довгострокові зобов'язання важливі, але у війні перемагає та сторона, у якої більше боєприпасів", — заявила прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас в електронному листі Bloomberg.

Чиновники, які говорили на умовах анонімності повідомляють, що союзники президента Володимира Зеленського все більше побоюються, що літній наступ росіян може прорвати оборону України. Зараз російські війська випускають у сім разів більше снарядів, ніж їхні вороги. Це майже вдвічі більше, ніж наприкінці січня, коли Київ попередив союзників, що його переважають в озброєнні у співвідношенні три до одного.

Нестача снарядів зберігається, попри розуміння західними лідерами ціни зволікання. Один із чиновників, знайомий з ходом обговорення питання про допомогу каже, що союзники знають, що захист території НАТО обійдеться дорожче, якщо Росія просунеться вглиб України.

Початок тижня приніс Україні деяку надію, що військова допомога США може бути розблокована. Спікер Палати представників Майк Джонсон заявив, що хоче затвердити фінансування "негайно", хоча інші члени республіканського керівництва Палати представників оцінюють шанси на успіх не більше ніж у 50%. Питання нестачі боєприпасів і ризику російського наступу, ймовірно, будуть підняті, коли міністри закордонних справ країн НАТО зберуться в Брюсселі, щоб відзначити 75-річчя від дня заснування альянсу.

Українські війська протистоять російському наступу, риючи окопи й зводячи загородження для зміцнення лінії фронту довжиною 2000 кілометрів. Вони також перейшли до іншої тактики, атакувавши за останній місяць понад десяток нафтопереробних заводів на території Росії за допомогою безпілотників із вибухівкою.

Це призвело до скорочення виробництва палива в Росії, що, за словами Володимира Зеленського, триватиме, попри невдоволення США. Один з європейських чиновників у США сказав, що важелі впливу Вашингтона на це питання зменшуються з кожним днем, в умовах, коли американська допомога не надається.

Згідно з оцінками Міністерства оборони Естонії, цього року Росія виробить або модернізує близько 4,5 мільйона снарядів. Це на додаток до тих, які вона отримує з Північної Кореї та Ірану.

Євросоюз, зі свого боку, планує виробити лише 1,4 мільйона снарядів у 2024 році та 2 мільйони наступного. США прагнуть виробити 1,2 мільйона снарядів до кінця 2025 року, але ці зусилля також залежать від ухвалення Конгресом пакета допомоги.

Чиновники, знайомі із ситуацією на полі бою кажуть, що постачання снарядів в Україну не обов'язково має відповідати російським, оскільки сучасні системи озброєнь, якими користуються ЗСУ, є більш точними, але вони мають наблизитися до цього показника. Навіть збільшення кількості снарядів, що поставляються Україні, до трьох снарядів на кожні сім, випущених Росією, могло б істотно змінити ситуацію.

Щойно виробництво в США і Європі збільшиться наприкінці цього року і наступного, поставки Україні мають стабілізуватися. Але доти головна проблема полягає в тому, щоб подолати дефіцит боєприпасів. 

Очолюваний Чехією план із закупівлі сотень тисяч снарядів для України, зокрема за межами ЄС, має почати приносити плоди в червні. До цього ще є надія, що це хоча б додасть українським військам впевненості, що вони вже зараз можуть витрачати більше боєприпасів. Однак такі великі країни, як Франція та Іспанія, поки що не взяли на себе жодних фінансових зобов'язань згідно з чеським планом, хоча на словах підтримали його.

Нагадаємо, що американська газета The New York Times розібралась в тому, чи достатньо швидко розвивається збройова промисловість в Україні. Дані свідчать, що за останній рік українські оборонні підприємства вчетверо збільшили виробництво протитанкових ракет. Крім того, Україна щомісяця виробляє вісім самохідних артилерійських систем "Богдана". Заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк заявив, що в Україні в рази зросло виробництво боєприпасів порівняно з 2022 роком.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі