Чи достатньо швидко розвивається збройова промисловість України? — NYT

Поділитися
 Чи достатньо швидко розвивається збройова промисловість України? — NYT © Міністерство оборони України
За останній рік українські оборонні підприємства вчетверо збільшили виробництво протитанкових ракет.

Україна прагне створити власну зброю, щоб відбивати атаки росіян. Але на це потрібен час, якого в України може не бути. 2 роки тому в арсеналі українських військових була лише одна самохідна артилерійська установка (САУ) "Богдана". Однак ця САУ, розроблена в Україні у 2018 році й здатна стріляти снарядами калібру НАТО, виявилася настільки ефективною в перші дні повномасштабної війни, що її розмістили по всій лінії фронту.

Тепер українська збройова промисловість щомісяця виробляє вісім самохідних артилерійських систем "Богдана". Офіційні особи не уточнюють скільки їх було вироблено загалом, але збільшення обсягів виробництва сигналізує про потенційний бум в українському збройовому виробництві. Нарощування виробництва відбувається у вирішальний момент. Адже російська військова машина вже в чотири рази збільшила виробництво зброї, пише The New York Times.

Україні необхідно відновити вітчизняну оборонну промисловість, щоб її військовим не доводилося протягом багатьох років покладатися на Захід, який деколи не наважується постачати складні системи озброєнь, включно з ППО, танками та ракетами дальнього радіусу дії. Чи вдасться це зробити вчасно, щоб змінити хід війни, який буде ще більш напруженим без збільшення військової допомоги з боку США, поки що неясно.

Але українські військові інженери вже продемонстрували дивовижне вміння пристосовувати старі системи озброєнь до більш сучасної вогневої потужності. Тільки за останній рік українські оборонні підприємства виготовили втричі більше бронетехніки, ніж виробляли до 2022 року, і вчетверо збільшили виробництво протитанкових ракет, згідно з документами українського уряду.

Згідно з даними аналізу військового бюджету України до 2030 року, проведеного оборонно-аналітичною компанією Janes, фінансування досліджень і розробок цього року зросте у вісім разів — до 1,3 мільярда доларів. У 2023 році військові закупівлі підскочили до 20-річного максимуму — майже 10 мільярдів доларів, тоді як до війни цей показник становив близько 1 мільярда доларів на рік.

Деякі види зброї виробляти в Україні складніше, ніж інші. Наприклад 155-міліметрові артилерійські снаряди, які вкрай необхідні на полі бою, але залежать від імпорту сировини та ліцензійних прав західних виробників або урядів.

Олександр Камишін, міністр з питань стратегічних галузей промисловості України, підкреслив, що вітчизняне виробництво 155-міліметрових снарядів "на підході", але не уточнив термінів. Наразі уряд у Києві планує витратити близько 6 мільярдів доларів цього року на зброю українського виробництва.

Тривалий період занепаду виробництва в Україні ймовірно буде важко подолати. Наприклад, щоб відновити виробництво артилерійської гармати 2С22 "Богдана", урядовцям довелося розшукувати початкових розробників та інженерів цієї зброї по всій Україні.

У Європі політичні лідери, які побоюються ослаблення американської підтримки, і бізнесмени, які бачать нові ринкові можливості, заохочують військові виробництва в Україні. Оборонний гігант Rheinmetall Німеччини й турецький виробник безпілотників Baykar перебувають у процесі будівництва заводів в Україні. У березні міністр оборони Франції заявив, що три французькі компанії, які виробляють безпілотники й наземне військове обладнання, близькі до укладення аналогічних угод.

Однак поки що жоден великий американський виробник зброї не оголосив про плани відкрити виробничі лінії в Україні. Останніми тижнями деякі керівники компаній відвідали Київ, щоб зустрітися з Камишіним та іншими офіційними особами, а в грудні адміністрація Байдена організувала зустріч українських лідерів і американських військових підрядників. Але павутина бюрократії в Києві загрожує сповільнити деяких інвесторів, які намагаються просунути свої пропозиції через три міністерства — оборони, цифрової трансформації та стратегічних галузей Камишіна.

Нагадаємо, що Камишін зазначив, що частка приватного сектору у виробництві деяких компонентів снарядів в Україні перевищує державну. Приватні виробники в Україні можуть виготовляти не лише дрони, а й снаряди та боєприпаси, які так необхідні ЗСУ.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі