Рівень забруднення повітря в містах Європи незмінно високий — EUobserver

Поділитися
У травні Європейська комісія оприлюднила план зменшення забруднення повітря, води та ґрунту.

Багато громадян ЄС все ще живуть у містах із високим рівнем забруднення повітря, особливо в Італії та Польщі, виявили нові дані Європейського агентства з навколишнього середовища (ЕЕА), пише EUobserver.

«Попри те, що якість повітря помітно покращилася за останні роки, забруднення повітря залишається уперто високим у багатьох містах Європи», - сказав виконавчий директор ЕЕА Ганс Бруйнінккс.

Локдауни у розпал пандемії коронавірусу, запроваджені майже всіма державами-членами ЄС навесні 2020 року, призвели до значного зменшення рівня забруднення повітря. У більшості з 323 європейських міст, які за оцінками ЕЕА, мали «погану» якість повітря, ситуація покращилася.

Але нещодавно опублікований аналіз показує, що лише 39 відсотків міст Європи мають «добру» якість повітря - це означає, що рівень тривалого впливу дрібних твердих частинок (PM 2,5) опускається нижче порогового значення, встановленого Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).

Дрібні тверді частинки надходять з таких джерел викидів, як автомобільний транспорт, промислові процеси або сільське господарство. Саме ці джерела забруднення повітря пов’язані з найбільшим впливом на здоров'я людей, що призводить до серцево-судинних та респіраторних захворювань.

Попри те, що ЄС у 2015 році встановив стандарти якості повітря для боротьби із забрудненням (ліміт для PM2,5 - 25 мкг / м3), вони менш жорсткі, ніж ті, що пропонуються ВООЗ (10 мкг / м3).

Вплив дрібних твердих частинок спричинив близько 417 тисяч передчасних смертей у 41 країні Європи у 2018 році – на 60 тисяч менше, ніж 10 років тому.

За підрахунками, зменшення забруднення повітря до рекомендованих ВООЗ рівнів у ЄС може запобігти 51 213 передчасним смертям щороку.

З 2019 по 2020 роки трьома найчистішими містами Європи за якістю повітря були Умео у Швеції, Тампере у Фінляндії та Фуншал у Португалії.

Уппсала та Стокгольм у Швеції, естонські Таллінн, Нарва, Тарту, Берген і Тронхейм, а також Саламанка в Іспанії увійшли до топ-10 списку ЕЕА.

На відміну від них, трьома найбільш забрудненими містами Європи були Новий Сонч у Польщі, Кремона в Італії та Славонський Брод у Хорватії – у цих містах спостерігається перевищення встановлених лімітів ЄС щодо забруднення повітря.

Інші міста Польщі (Згеж, Пйотркув-Трибунальські та Краків), італійські міста (Віченца і Брешія), а також місто Велико-Тирново в Болгарії також зафіксували найгіршу якість повітря в Європі.

Європейський суд вирішив, що Болгарія, Польща, Румунія, Італія та Угорщина порушили законодавчі обмеження щодо забруднення повітря, підриваючи здоров'я людей. Єврокомісія також «пригрозила» Франції, Греції та Словаччині судом ЄС через погану якість повітря в містах.

До аналізу ЕЕА були включені міста з населенням понад 50 тисяч жителів. У травні Європейська комісія оприлюднила план зменшення забруднення повітря, води та ґрунту до рівнів, які не повинні шкодити здоров'ю людей та природним екосистемам, а до 2050 року ЄС також прагне стати кліматично нейтральним.

Шкідливі викиди від викопного палива щороку вбивають мільйони людей. Спалення викопного палива робить набагато більше, ніж просто перекачує вуглець в атмосферу. Як і усі джерела забруднення повітря, викопне паливо під час спалювання виділяє суміш газів і дрібних твердих частинок. Найдрібніший клас цих частинок, відомий як PM 2.5, може осідати в легенях людей і потрапляти у кров, викликаючи та загострюючи хвороби, а в найгірших випадках, призводити навіть до смерті.

22 червня багато киян скаржилися на пил в повітрі і викладали в соцмережах знімки "піщаної бурі". При цьому показники повітря були зафіксовані в межах норми.

Управління екології та природних ресурсів КМДА повідомило у вівторок, що над Лівобережною частиною України зафіксували пилову бурю "Астраханський суховій".

ZN.UA нагадує читачам, як перевірити стан повітря у Києві, які моніторингові платформи стануть у нагоді та у чому різниця між вітчизняними і закордонними моніторами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі