Путін створює проблеми для ядерної безпеки світу – Washington Post

Поділитися
Путін створює проблеми для ядерної безпеки світу – Washington Post Путін дарма намагається натиснути на США виходом з угод щодо скорочення ядерних арсеналів. © kremlin.ru
Російський президент намагається грати в політичні ігри з речами, з якими взагалі грати не варто.

Покращення в системі контролю ядерних матеріалів, придатних для виготовлення зброї, таких як уран і плутоній, а також прогрес у скороченні ядерних арсеналів змушували США і Росію знаходити порозуміння останні 25 років.

Але воно почало зникати, оскільки Володимир Путін зайняв більш конфронтаційну позицію щодо США, а відносини між країнами почали погіршуватися через агресивну поведінку Росії в Україні і Сирії.

Про це в редакційній статті пише Washington Post, зауважуючи, що угода про ліквідацію стратегічних ракет середньої і короткої дальності польоту була першим кроком до знищення цілого класу ядерного озброєння, коли в 1987 році США і СРСР підписали її. Згодом Росія взяла на себе радянські зобов'язання знищити балістичні і крилаті ракети наземного базування, дальність польоту яких сягає від 500 до 5,5 тисяч кілометрів. Але США стверджують, що Росія порушує угоду, випробовуючи нові крилаті ракети, а останні звіти свідчать, що Росія розглядає збільшення такого арсеналу.

Москва заперечує всі звинувачення. Адміністрація Барака Обами закликала провести зустріч спеціальної комісії. Порушення такого масштабу, якщо вони дійсно існують, не можна просто пропустити повз увагу. Провал вирішення проблеми може ослабити всю угоду.

Видання нагадує, що Путін оголосив про вихід з угоди, яка зобов'язує його країну утилізувати 34 тонни плутонію. Цієї кількості вистачить на виготовлення 17 тисяч ядерних боєголовок. Мета угоди була показати світові, що скорочення озброєнь буде тривати, а також що радіоактивні матеріали потрібно берегти від потрапляння в погані руки. Це був лише один з кроків на зустріч контролю ядерних, хімічних і біологічних озброєнь в країнах колишнього СРСР, зробити який запропонували тогочасні сенатори Сем Нунн і Річард Лугар.

Однак, американський план змішати плутоній з ураном і перетворити їх на ядерне паливо для реакторів АЕС почав занепадати вже давно. Будівництво комплексу для таких робіт в Південній Кароліні почалося, але виявилося дуже дорогим. Експерти Білого дому і зовнішні фахівці дійшли висновку, що буде значно дешевше демонтувати і поховати весь плутоній. Росія також спробувала перетворити плутоній з ураном на паливо для реакторів. Тепер обидві країни можуть робити що захочуть, однак вони втрачають передбачуваність без спільного договору. Росія запевняє, що не буде використовувати плутоній для виготовлення зброї. Але хто знає, чи це правда?

Читайте також: Росія вимагає за реанімацію угоди з США щодо плутонію скасування санкцій та скорочення НАТО

"Путін зробив грубу спробу перетворити ядерну безпеку на розмінну монету. Він скаржився на "недружні дії" з боку США, вимагав скасувати всі санкції проти Росії, введені за війну проти України, а також компенсувати всі збитки. Він хотів скасування "Акту Магнітського", який карає російських чиновників, і виведення військ з деяких країн НАТО. Це був неконтрольований гамбіт. Угоди про ядерну безпеку не були розроблені на користь США. Вони просто зробили світ більш безпечним і допомогти уникнути потенційної катастрофи. А це не предмет для ігор", - йдеться в статті.

Раніше видання The Economist писало, що Росія загрозливо легковажить ядерною безпекою. Зупинка виконання угоди щодо плутонію – це сигнал не для Барака Обами, а для його наступника. Голова російської ради міжнародних відносин Андрій Кортунов підкреслив, що "Росія не планує серйозно співпрацювати з Америкою", доки нова адміністрація не з'явиться у Білому домі в 2017 році. А вимоги Путіна – це його своєрідний "список бажань" для наступного президента США, умови для відновлення відносин.

Нагадаємо, в липні минулого року президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія поповнить свої ядерні сили 40 новими міжконтинентальними балістичними ракетами, для захисту від яких начебто марна будь-яка система ПРО.

У свою чергу, у НАТО пообіцяли відповісти на ядерну активність Россії. При цьому генсек НАТО Йенс Столтенберг заявив, що плани президента Путіна – це не що інше, як необґрунтоване і небезпечне "брязкання" ядерною зброєю.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі