Президент Росії Владімір Путін похвалив В'єтнам за його «збалансовану» позицію щодо війни з Україною та перелічив прогрес у питаннях платежів, енергетики та торгівлі у статті, опублікованій у середу в газеті Комуністичної партії В'єтнаму, пише Reuters.
У матеріалі, приуроченому до державного візиту Путіна до В’єтнаму, він відзначив підтримуваний керівництвом В’єтнаму «прагматичний шлях вирішення кризи в Україні».
В'єтнам, який офіційно дотримується нейтральної зовнішньої політики у відносинах з великими світовими державами, утримався від засудження нападу Росії на Україну.
Путін має прибути до Ханоя ввечері та планує зустрітися з в’єтнамськими лідерами у четвер. Перед цим російський диктатор здійснив поїздку до Північної Кореї.
Путін відвідує В'єтнам вперше з 2017 року, коли він був присутній на саміті Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). У статті він відзначив, що Росія і В'єтнам також мають «схожі оцінки ситуації в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні».
Позиція В'єтнаму щодо Південно-Китайського моря відрізняється від позиції Китаю, який вважає стратегічну водну артерію майже повністю своєю, включаючи газові та нафтові родовища у в'єтнамській виключній економічній зоні, де російські компанії видобувають нафту і газ.
Путін заявив, що енергетика є «сферою стратегічного значення у двосторонньому співробітництві» та згадав спільні російсько-в’єтнамські підприємства з викопного палива в Південно-Китайському морі та на півночі Росії.
Він також згадав, що російський Газпром експлуатує газові родовища у В'єтнамі, та про плани щодо запуску проектів скрапленого природного газу (СПГ) у В’єтнамі.
Окремо російський лідер відзначив ініціативу створення у В’єтнамі Центру ядерної науки і технологій за підтримки «Росатома», російського державного гіганта ядерної енергетики.
Приблизно десять років тому В'єтнам призупинив план будівництва російської атомної електростанції, і поки незрозуміло, чи збирається він переглянути цю позицію. Згідно з джерелами, обізнаними з цим питанням, одними з країн, які запропонували варіанти ядерної енергії В’єтнаму, є Південна Корея та Канада..
Путін також високо оцінив прогрес у сфері фінансів і торгівлі.
Розрахунки між двома країнами були ускладнені санкціями Заходу проти російських банків, і це питання вже давно є пріоритетом на двосторонніх зустрічах, кажуть офіційні особи.
За словами Путіна, операції в рублях і в'єтнамських донгах склали 60% двосторонніх торговельних платежів у першому кварталі цього року, порівняно з більш ніж 40% минулого року.
«Важливу роль у забезпеченні надійних фінансових операцій відіграє в'єтнамсько-російський спільний венчурний банк», – написав Путін, маючи на увазі засновану в 2006 році установу.
Він також зазначив, що товарообіг між країнами зростає.
Однак торгівля В'єтнаму з Росією залишається обмеженою, а основними торговими партнерами Ханоя є Сполучені Штати та Китай.
Ще на початку травня міністерство закордонних справ В'єтнаму відклало заплановану зустріч з високопосадовцем ЄС із питань санкцій проти РФ через можлиий візит до Ханоя російського диктатора Владіміра Путіна.
Пекін та Вашингтон змагаються за вплив у Південно-Східній Азії. У грудні лідер Китаю Сі Цзіньпін здійснив візит до В'єтнаму з метою зміцнення зв'язків між двома країнами. За три місяці до цього країну відвідав президент США Джо Байден.
Для США В'єтнам є важливим торговельним партнером у Південно-Східній Азії. Але для В'єтнаму зближення зі США є важким балансуванням між тим, щоб співпрацювати з Вашингтоном і не засмучувати Пекін, хоча Ханой стурбований зростанням активності Китаю в Південно-Китайському морі. Дві країни роками ведуть суперечку за потенційно багату на енергоресурси ділянку акваторії, яку В'єтнам називає Східним морем.