Путін чекає, коли "американська імперія" в Європі розпадеться — FT

Поділитися
Російський лідер прагне відновити сферу впливу в Європі.

Путін може сподіватися, що Вашингтон замовкне, а "американська імперія", своєю чергою, завалиться. З погляду Москви, такі можливості виглядають заманливо. Обрання Дональда Трампа на другий термін поставить західний альянс у безпрецедентно важке становище. Зміни в політиці, які можуть бути ініційовані Трампом, як-от повна відмова від підтримки України або вихід США з НАТО — це лише один із можливих шляхів до досягнення цілей Росії.

Другий, менш обговорюваний шлях не залежить від свідомої зміни політики з боку Білого дому. За цим сценарієм, після обрання Трампа американський уряд і суспільство опиняться в стані безладу. Заклопотана власними внутрішніми конфліктами, американська еліта втратить бажання або здатність поширювати владу по всьому світу, повідомляє Financial Times.

Період "втрати впевненості", викликаний післявиборчими потрясіннями в США, здається дуже правдоподібним. Якщо Трамп переможе, він ясно дав зрозуміти, що має намір помститися своїм політичним ворогам. У протрампівських аналітичних центрах розробляються плани з чищення вищих чинів уряду США. Чиновники Пентагону побоюються, що Трамп вважає вище керівництво Збройних сил США нелояльним, оскільки вони чинили опір його вимогам вивести війська на вулиці.

Навіть якщо Трамп програє Байдену, існує велика ймовірність політичних потрясінь у США. Хто може повірити, що Трамп або його прихильники змиряться з поразкою? Повторення штурму Капітолія 6 січня 2021 року — тільки цього разу з додатковою підтримкою з боку політиків і судів на державному рівні — видається цілком імовірним.

Усе це стало б запорукою заворушень у США і того, що Путін у радянському контексті називав "паралічем влади". Паралізований Вашингтон відкриє можливості для Москви й Пекіна.

Якої форми набуде ця можливість, заздалегідь знати неможливо. Розпад радянської імперії 1989 року значною мірою характеризувався непередбачуваними подіями та імпровізаціями. Але для Путіна перспектива скасувати приниження 1989 року і відновити якусь російську сферу впливу в Європі має здаватися спокусливо близькою.

Однак в уявленнях Путіна про те, що сталося 1989 року, і, отже, в його амбіціях на 2025 рік, є одна серйозна прогалина. Причини розпаду радянської імперії полягали не тільки в розгубленості Москви. Глибша причина в тому, що радянська влада викликала огиду у Східній Європі. СРСР ввів танки в Угорщину 1956 року і в Чехословаччину 1968 року, щоб придушити інакомислення.

Саме до старої жорстокої радянської моделі панування прагнув Путін у 2022 році, коли розпочав повномасштабну війну в Україні. Але світ змінився в такий спосіб, якого він не розумів. Українці дали відсіч, і Захід забезпечив їх зброєю — на відміну від 1956 і 1968 років, коли США та їхні союзники стояли осторонь і не змогли протистояти втручанню Москви.

Американська система альянсів у Європі — на відміну від радянського блоку 1989 року — заснована на згоді. Якщо 1989 року поляки й чехи бажали виведення радянських військ, то сьогодні країни ЄС були б приголомшені, якби американці відступили.

З 1989 року багато чого змінилося в Москві, Вашингтоні, Берліні та Варшаві. Але одне залишається незмінним — це рішучість європейців протистояти російському пануванню. Країни ЄС з болем усвідомлюють, наскільки залежними вони стали від військової могутності США. Але вони сповнені рішучості щось із цим зробити. Не виключено, що наступного року Вашингтон замовкне. Але це не означає, що Москві вдасться перевести годинник Європи на 1988 рік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі