Празький новинний сайт, підтримуваний двома проросійськими бізнесменами, таємно платив ультраправим політикам у європейських країнах, включно з Німеччиною і Францією, щоб налаштувати громадську думку проти підтримки України, показало розслідування, проведене чеським урядом. Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що сайт "Голос Європи" і двох прокремлівських українських політиків, які його підтримують, — Віктора Медведчука, особистого друга Владіміра Путіна, та Артема Марчевського — занесли до національного санкційного списку, який унеможливить подальшу роботу сайту з Чехії, пише The Times.
"Нам вдалося розкрити діяльність фінансованої Росією мережі впливу в Чехії", — заявив Фіала на прес-конференції, зазначивши, що її метою був вплив на політику в європейських країнах в інтересах Кремля.
Хоча імена європейських політиків, які, як припускають, отримали гроші, не називаються, чеська газета Deník із посиланням на джерела в розвідці повідомила, що серед одержувачів були політики з Німеччини, Франції, Польщі, Бельгії, Нідерландів та Угорщини. Газета особливо виділила праворадикальну партію "Альтернатива для Німеччини" (AfD). Згідно з даними німецького новинного журналу Der Spiegel, гроші на загальну суму в кілька сотень тисяч євро передавали готівкою на особистих зустрічах у Празі або переказували за допомогою криптовалюти.
"Праві партії по всій Європі давно підтримують зв'язки з російським урядом", — пише The Times.
У Франції партія "Національне об'єднання" Марін Ле Пен десять років тому отримало від московського банку кредит у розмірі 6 мільйонів євро, який погасила тільки минулого року. Однак відкриття того, що Росія платить політикам за поширення прокремлівської пропаганди напередодні виборів до Європейського парламенту, які мають розпочатися 6 червня, означає новий вимір впливу.
Компанія "Голос Європи" опитала політиків із вкрай правих партій, включно з "Національним об'єднанням" Франції, Vlaams Belang Бельгії та AfD Німеччини. Максиміліан Крах, провідний кандидат від AfD на виборах до ЄС, заперечує, що брав гроші у сайту.
Згідно з розслідуванням Spiegel, компанія "Голос Європи" була створена у 2017 році й спочатку базувалась в Нідерландах. Польський бізнесмен Яцек Якубчик придбав "Голос Європи" в березні 2023 року. Чеський уряд стверджує, що сайт "таємно фінансувався" Медведчуком.
Крах з AfD розповів Spiegel, що дав два інтерв'ю "Голосу Європи", зокрема одне в Празі. "Голос Європи" поки що ніяк не прокоментувала цих звинувачень. На своєму сайті організація заявляє, що її мета — "зруйнувати брюссельську бульбашку". У своєму акаунті в Twitter/X організація описує себе як "мережеві новини без цензури для Європи й світу".
Тим часом уряд Німеччини оголосив, що спільно з Францією та Польщею запускає "систему раннього попередження та реагування" для протидії іноземній дезінформації, почасти у відповідь на так звану кампанію "Двійник" у соціальних мережах, яка протягом двох років масово поширювала прокремлівські погляди різними мовами. Операція отримала свою назву через те, що акаунти користувачів часто посилаються на підробки відомих медіасайтів, які мають оманливий вигляд, щоб надати більшої достовірності російським викладенням.
У січні міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що у Twitter/X розпочалася нова кампанія німецькою мовою, в якій беруть участь понад 10 тисяч акаунтів, що поширюють версії тверджень про те, що уряд Німеччини нехтує своїм населенням на користь України.
Парламент Нідерландів обговорить звинувачення в тому, що члени парламенту могли отримати російське фінансування, щоб вплинути на вибори, і зажадав від секретних служб країни звіту про результати розвідки. Вілдерс, жорсткий правий політик, який переміг на виборах у листопаді минулого року і спричинив тривалі коаліційні переговори, зажадав повного розкриття звинувачень.
Вілдерс, заручившись підтримкою парламенту, також наполягає, щоб міністерство внутрішніх справ надало депутатам звіт про ситуацію та оцінило ризик для демократії та зібрані спецслужбами відомості. Він підтримав запуск сайту як антиєвропейський проєкт. Марк Рютте, прем'єр-міністр країни, попередив членів парламенту, що не варто очікувати докладних розвідданих, але пообіцяв протистояти будь-якому російському впливу.
"Ми зробимо все можливе, щоб зберегти демократичний процес", — повідомив він.