Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян передбачувано вважає, що нагірнокарабаський конфлікт ще не врегульовано. Він пропонує визначити статусу Карабаху на основі принципу самовизначення націй.
Два тижні тому президент Азербайджану Ільхам Алієв в інтерв'ю телеканалу CNN Turk повідомив, що Баку запропонував Єревану підписати мирний договір, проте вірменська сторона на це не відповіла, а замість цього зайнялася перекиданням військ на територію Нагірного Карабаху.
Місяць тому Азербайджан звинуватив Вірменію у порушенні домовленості про виведення військ з Нагірного Карабаху. Міністерство оборони Азербайджану повідомило про те, що Вірменія досі повністю не вивела свої війська з території Нагірного Карабаху і навіть встигла побудувати нові пости. Військові кажуть, що Вірменія перекинула свої збройні сили в регіон, де тимчасово розміщені миротворчі сили РФ. У Баку впевнені, що "російські миротворці" повинні покласти край розміщенню збройних сил Вірменії в місці, де вони тимчасово дислокуються.
"Право на самовизначення народу Арцаха (вірменська назва Нагірного Карабаху) священно. Воно не може бути зупинено силою. Саме тому на всіх міжнародних майданчиках ми повторюємо, що конфлікт Нагорного Карабаху не врегульовано... Конфлікт чекає свого всеосяжного врегулювання за допомогою мирного процесу, на основі запропонованих і підтримуваних співголовуванням Мінської групи відомих принципів", - йдеться в заяві Пашиняна.
"Відновлення мирного процесу в рамках співголовування Мінської групи може стати істотним чинником для встановлення і збереження стабільності в регіоні", - зазначив вірменський прем'єр.
Зазначимо, що 29 серпня президенту Азербайджану Ільхаму Алієву показали генеральний план міста Шуша, над яким торік азербайджанські військові відновили контроль. Азербайджан називає Шушу - один з ключових населених пунктів в Карабаху - своєю культурною столицею, і міський план збереже його історичний вигляд.
"Усі проєкти, що реалізуються в нашій культурній столиці, будуть побудовані на єдності історії та сучасності, і дуже скоро Шуша, як і в минулому, стане одним з найкрасивіших міст світу", - розповіли в Адміністрації Алієва.
9 листопада 2020 року президенти Росії, Азербайджану і прем'єр-міністр Вірменії підписали спільну заяву про повне припинення військових дій в Нагірному Карабаху. Азербайджанська і вірменська сторони зупинилися на фактично контрольованих позиціях.
Відповідно до угоди, близько двох тисяч російських військових розгорнули між двома сторонами і вздовж Лачинський коридору, по 60-кілометровому маршруту через цей район, який з'єднує головний місто Карабаху – Степанакерт із Вірменією.
Якщо для Єревана ця угода – можливість утриматися на краю прірви, то навіщо Баку підписувати документ, коли повна перемога здавалася такою близькою? Про наслідки війни читайте в статті Володимира Кравченка «Ціна миру».
Докладніше про те, чи є переможці у війні за Нагірний Карабах і яка роль Туреччини на Південному Кавказі, читайте в статті Євгенії Габер «Кавказькі бранці» у ZN.UA.