У понеділок, 4 січня, прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе заявив про необхідність проведення переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним для укладення мирного договору.
Абе сказав, що і він, і Путін вважають "ненормальним", що через 70 років після закінчення війни мирний договір так і не підписаний.
"Але без проведення саміту проблема північних територій не може бути вирішена", - зазначив прем'єр Японії.
Після закінчення Другої світової війни Радянський Союз і Японія так і не уклали мирний договір. Токіо претендує на південні острови Курильської гряди Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї, посилаючись на Симоносекський договір 1855 року. Росія наполягає на тому, що острови належать їй за підсумками Другої світової війни, посилаючись на неприпустимість перегляду її підсумків.
Відносини між Росією і Японією серйозно ускладнилися протягом 2015 року, а після візиту російського прем'єр-міністра Дмитра Медведєва на Курильські острови країни обмінялися різко критичними заявами на адресу один одного.
4 вересня міністр закордонних справ Японії Фуміо Кисида повідомив, що Токіо заявив протест у зв'язку з висловлюваннями заступника міністра закордонних справ Росії Ігоря Моргулова щодо "курильської проблеми".
3 вересня заступник голови МЗС РФ Ігор Моргулов заявив про те, що питання щодо Курильських островів було "вирішено 70 років тому" і "ніякого діалогу з Японією щодо "курильської проблеми" немає".