Постковідний синдром допомагає знайти спосіб лікувати хронічні хвороби — Bloomberg

Поділитися
Це може змінити погляд медицини на всі поствірусні синдроми.

Багато загадкових захворювань можуть бути наслідком вірусних або бактеріальних інфекцій, тому спроба оцінити всі особливості так званого тривалого ковіду має велике значення. Виснажливі симптоми після інфікування трапляються не лише при SARS-CoV-2. Вся інформація про посткоронавірусний синдром із часом може допомогти зрозуміти та лікувати інші захворювання, від синдрому хронічної втоми, раку і навіть хвороби Альцгеймера, пише Bloomberg.

«Те, що ми бачимо в посткоронавірусному синдромі, насправді не зовсім нове. Існує багато інших вірусів, які дають довгострокові наслідки», - сказав епідеміолог Зіхад Аль-Алі.

Ще задовго до появи коронавірусу у багатьох раніше здорових людей з'явилися виснажливі симптоми або втома після вірусних інфекцій. Такі поствірусні синдроми було важко вивчати, сказала Авіндра Нат з Національного центру дослідження здоров’я. Багато пацієнтів певний час після інфікування не розуміли, що щось не так, оскільки вважали, що втома та виснаження протягом кількох тижнів після одужання – це нормально.

Поки незрозуміло, які віруси викликають хронічні симптоми або які люди найбільш схильні до ризику. Часто дуже важко визначити реальну кількість людей, які страждають від поствірусних синдромів, оскільки ці симптоми «змішуються» із синдромом хронічної втоми. За оцінками Медичного інституту, в США кількість людей, які стали заручниками подібних поствірусних синдромів коливається від 800 тисяч до 2,5 мільйонів.

Вважається, що близько 75% випадків були спричинені вірусною або бактеріальною інфекцією. Для прикладу, Брайан Вастаг, який був науковим репортером Washington Post, почав відчувати постійну втому та виснаження після раптової лихоманки в 2012 році.

Принаймні зараз, знаючи про тривалий COVID, дослідники розуміють, який вірус спричинив проблему. Аль-Алі розраховує, що більша кількість інформації про постковідний синдром допоможе лікарям зрозуміти синдром хронічної втоми. Також епідеміолог вважає,  що це допоможе змінити погляд медицини на всі поствірусні синдроми.

«Оскільки ми знаємо про це небагато, медицина часто ігнорує цю проблему», - зазначає він.

Експерти кажуть, що від 10% до 30% інфікованих Covid матимуть довготривалі проблеми. Багато людей, у яких коронавірус проходить у важкій формі, страждають від погіршення функціонування серця, легенів, печінки та судин, що може викликати постійні виснажливі симптоми.

Існує окрема група відносно молодих людей, віком від 30 до 40 років, частіше жінок, у яких спочатку спостерігаються легкі випадки захворювання коронавірусом, але потім розвивається хронічна втома та інші симптоми, які можуть тривати протягом кількох місяців.

Важливо вивчати обидва типи випадків. Люди, які пережили COVID-19, мають на 59% більше шансів померти протягом наступних шести місяців, ніж люди, які ніколи не були інфікованими, згідно з дослідженням, проведеним Аль-Алі.

У проблемі постковідного синдрому є багато загадок. У деяких людей симптоми з часом безслідно зникають без медичної допомоги. Частина людей повідомляє про покращення після отримання вакцини. Але ті, хто відчуває симптоми більше шести місяців, мають найменше шансів на повне одужання.

Нат говорить, що замість звичайної втоми багато людей з тривалим Ковідом страждають від неможливості виконувати фізичні вправи, навіть мінімальне фізичне навантаження може бути для них екстремально важким. У інших є тривалі проблеми з шлунково-кишковим трактом, «затуманеність уваги», хронічний біль, тривога та депресія.

Національний центр дослідження здоров’я «тестує» людей, які повідомляють про поствірусні симптоми за допомогою фізіологічних тестів, а також сканування мозку. Вчені готуються розпочати клінічні випробування ліків від тривалого ковіду.

Існує кілька гіпотез відносно того, що викликає тривалий Ковід. Однією з них є ймовірність, що вірус насправді ніколи не зникає з організму, а знаходить там «схованку». Таке трапляється з іншими вірусами. Ще одна гіпотеза полягає в тому, що імунна система стає хаотичною і атакує власні тканини організму.

Минулого тижня вчені опублікували дослідження, спрямоване на оцінку масштабу проблеми шляхом аналізу електронних медичних карт. Вони встановили, що 23% людей, які одужали від COVID-19, зверталися до лікарів з новими скаргами на свій стан.

Однак недолік цього дослідження полягає в тому, що не існує контрольної групи і невідомо, скільки людей загалом звернулося за медичною допомогою в таких випадках насправді. Зараз більше людей можуть відвідувати лікарів, оскільки багато «профілактичних» медичних візитів було скасовано у розпал пандемії, і страх тоді змусив людей рідше звертатися за медичною допомогою навіть якщо вони відчували симптоми важких хвороб.

Аль-Алі сказав, що його дослідження використовувало контрольні групи - порівнюючи людей після Ковіду з тими, хто не був інфікований вірусом, а також із людьми, які хворіли на грип. Ці дослідження показали, що COVID-19 набагато частіше, ніж грип, пов'язаний із проблемами зі здоров'ям і навіть смертю через тижні та місяці після одужання.

Раніше інфекційні хвороби розглядалися окремо від хронічних захворювань. Але зараз «кордони» між ними розмиваються. Для прикладу, останнім часом набуває популярності теорія, що пов'язує інфекції з хворобою Альцгеймера, резюмує видання.

Дані досліджень вказують на те, що люди, які одужують після COVID-19, можуть відчувати довготривалий вплив на здоров'я. Найбільш масштабне у своєму роді дослідження, опубліковане в п’ятницю в медичному журналі The Lancet встановило, що втома та труднощі зі сном є найпоширенішими симптомами після коронавірусу, які спостерігаються у 63% та 26% пацієнтів відповідно, через шість місяців після встановлення їх первинного діагнозу. Захворювання також може давати тривалі психологічні ускладнення: 23% пацієнтів повідомляють про тривогу або депресію.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі