Politico: Байден робить ставку на особисті стосунки з Сі Цзіньпіном

Поділитися
Politico: Байден робить ставку на особисті стосунки з Сі Цзіньпіном © Скріншот з відео
В Білому домі розповіли, що американський президент збирається сказати лідеру Китаю про Україну.

Не варто сподіватися, що на зустрічі  президента Джо Байдена з лідером Китаю Сі Цзіньпіном станеться прорив. Після багатьох місяців гострих і відкритих погроз з обох боків простору для порозуміння між ними мало.

Байден сказав, що збирається натиснути на Сі Цзіньпіна в питанні Тайваню, торгівлі і збільшення китайського ядерного арсеналу. При цьому, американський президент пообіцяв, що не піде на «будь-які фундаментальні поступки». Китайський уряд теж займає непохитну позицію.

«Ми будемо твердо захищати наші інтереси в питаннях суверенітету, безпеки і розвитку», - скав у п’ятницю прес-секретар МЗС КНР Чжао Ліцзянь.

Зрештою, у лідерів США і Китаю немає політичних причин йти на поступки. Сі Цзіньпін після 20 з’їзду Компартії закріпив свою владу в країні. А політичне становище Джо Байдена теж покращилося після того, як Демократична партія на виборах в США показала кращий результат, ніж очікувалося. Однак, в адміністрації кажуть, що в Вашингтона є таємна зброя для скорочення двосторонньої напруги: це особисті відносини Байдена з Сі Цзіньпіном, які сформувалися ще в часи, коли нинішній американський лідер обіймав посаду віце-президента, - пише Politico.

Минулого тижня Байден хвалився, що провів з Сі приблизно 78 годин. Він також повторив, що пройшов з китайським лідером «17 тисяч миль разом», хоча це твердження вже давно спростоване. Видання пише, що Білий дім сильно покладається на особисту історію лідерів США і Китаю. Байден наголошував, що особиста зустріч з Сі може допомогти вирішити проблеми «червоних ліній».

«Альтернативи взаємодії лідерів немає… і це особливо стосується КНР, тому що в їхній системі ніхто насправді не може вести діалог так авторитетно, як Сі Цзіньпін», - сказав радник президента США з національної безпеки Джеймс Салліван на борту президентського літака, який прямував в Камбоджу на зустріч лідерів країн Азії.

Politico пише, що на даний момент сам факт зустрічі Байдена і Сі Цзіньпіна виставляється як перемога.

«Але особиста розмова, швидше за все, підкреслить дедалі більшу прірву між країнами, які раніше вірили, що можуть співпрацювати хоча б в сфері торгівлі і у вирішенні глобальних криз. Попри чотири телефонні розмови і одну проведену віртуальну зустріч за останні два роки, Байден і Сі, здається, далеко один від одного, як ніколи», - пише видання.

Впродовж останніх місяців Китай погрожував, що американська підтримка Тайваню може призвести до початку війни. США ж попередили, що запровадять санкції, якщо Пекін матеріально підтримає Росію у війні проти України. А китайське МЗС регулярно звинувачував американську сторону в масовій кампанії з дескредитації Пекіна, звинувачуючи його в організації геноциду проти уйгурів у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі.

Politico з посиланням на чиновників Білого дому пише, що Байден також збирається нагадати Сі Цзіньпіну про Україну під час зустрічі. По-перше, він спробує переконати Пекін в необхідності ізолювати хитку воєнну машину Москви. А по-друге, американський президент хоче попередити Китай, що в разі китайської агресії проти Тайваню, світ згуртується навколо Тайбея так само, як навколо Києва.

«Найбільш цінним потенційним результатом цієї зустрічі може стати взаємне визнання, що американо-китайські відносини на стільки погіршилися, що необхідно провести повноцінний формальний саміт, щоб не допустити подальшого погіршення зв'язків і знайти можливі компроміси. У суботу Салліван натякнув, що ця зустріч Байдена і Сі буде не остання», - зауважує видання.

Нагадаємо, що ще перед зустріччю Вашингтон і Пекін посилали сигнали про своє бажання покращити відносини. Зокрема, Сі Цзіньпін в кінці жовтня заявив, що готовий працювати зі США для взаємної вигоди. Лідер Китаю висловив переконання, що країни повинні зміцнювати співпрацю заради стабільності у світі.

Однак, як пише видання Washington Post, кожна зі сторін бачить це покращення по-різному. США хочуть уникнути найгіршого, тобто спалаху відкритого конфлікту між країнами. У свою чергу, Китай не хоче робити перший крок і очікує, що його зробить американська сторона. 18 місяців тому Пекін представив дипломатам США список скарг і вимог. Ключові з них - Вашингтон не повинен «шкодити» суверенним претензіям Китаю на Тайвань, не підривати китайську політичну систему і не перешкоджати китайським діям в Південно-Китайському морі. Американське видання пише, що ця китайська позиція не змінилася.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі