Починає проявлятися парадокс штаму «Омікрон» — FT

Поділитися
Починає проявлятися парадокс штаму «Омікрон» — FT © pixabay/geralt
Новий штам коронавірусу викликав занепокоєння.

Три «кроки» і все. Це обнадійливий сигнал, який випливає з досліджень про те, наскільки ефективно вакцини протистоять штаму «Омікрон». Три дози вакцини або дві дози плюс імунітет, отриманий після хвороби, ймовірно, можуть гарантувати достатню кількість антитіл, щоб захистити організм від нового штаму, пише Financial Times.

Штам «Омікрон» викликав глибоке занепокоєння після того, як про нього повідомила Всесвітня організація охорони здоров’я в листопаді. Більше 30 мутацій групуються на спайковому білку — частині вірусу, проти якої «націлені» більшість вакцин.

Переповненість лікарень у південноафриканській провінції Гаутенг, де стався перший великий спалах цього штаму, посилила побоювання. Сплеск вказував на більшу захворюваність, у тому числі серед раніше інфікованих або вакцинованих людей, а також серед дітей.

Тим не менш, моніторинг інфікованих демонструє портрет дещо легшої форми перебігу хвороби, з коротшим терміном перебуванням у лікарні, меншою кількістю пацієнтів, які потребують медичного кисню, і меншою кількістю дітей, які страждають від важкого перебігу коронавірусу.

Однак все ще існує ймовірність, що це може виявитися міражем: першочерговий спалах штаму «Омікрон» спостерігався переважно серед молодих людей, включаючи студентів університетів. Повна клінічна картина стане зрозумілою лише після того, як новий вірус пройде послідовні стадії інфікування, хвороби та смерті в усіх вікових групах.

Зараз лабораторні дослідження показують, що антитіла, які допомагає виробляти вакцина, можуть послабити натиск «Омікрону».

Професор Алекс Сігал з Африканського дослідницького інституту охорони здоров’я повідомив, що, хоча антитіла, вироблені вакциною Pfizer, не були настільки ефективними проти Omicron, як проти «оригінального» штаму коронавірусу, антитіла у людей, що були вакциновані та перехворіли вірусом раніше, показали відносно високу нейтралізацію нового штаму.

«Це було більш обнадійливо, ніж я очікував», — сказав Сігал, описуючи новий штам вірусу як «проблему, що можна вирішити інструментами, які люди вже отримали».

Компанія Pfizer запропонувала аналогічний аналіз, заявивши, що три дози її вакцини можуть нейтралізувати «Омікрон», але також повідомила, що дві дози виробляють менше антитіл проти нового штаму.

«Протягом останніх двох тижнів було дуже важко відкалібрувати речі, але я налаштований оптимістично, тому що всі дослідження вакцини дають відносно однаковий результат», — каже професор імунології в Імперському коледжі Лондона Денні Альтманн.

 «Особисто я не думаю, що Omicron являє собою критичну загрозу», - каже вчений.

Крім того, як зазначає Альтманн, тести на антитіла не враховують другу лінію захисту, яка називається клітинним імунітетом. Цей резервний імунітет, створений Т-клітинами та В-клітинами, може запам’ятати минулі інфекції та запобігти важкому перебігу хвороби.

Однак навіть більш легка форма хвороби все одно може призвести до смерті великої кількості людей, якщо штам вірусу більш трансмісивний, ніж його «попередники». Зростання кількості випадків хвороби може швидко перетворитися на нестабільну ситуацію в лікарнях.

Це пояснює суперечливу інтуїтивну логіку застосування жорсткіших карантинних обмежень, на думку науковця Грема Медлі, який консультує уряд Британії.

«Немає чітких доказів того, що Omicron є більш небезпечним, ніж Delta, але він більш трансмісивний, тому всі випадки, швидше за все, будуть зосереджені на коротший проміжок часу», – говорить Медлі.

Наразі запобіжні заходи, такі як вакцинація, тестування та носіння масок можуть запобігти руйнівному поширенню нового штаму коронавірусу, резюмує видання.

Вчені виявили новий штам коронавірусу, який отримав позначення B.1.1.529 або «Омікрон». На даний момент дослідники намагаються визначити, наскільки він заразний, а також оцінити можливі ризики пов'язані з його поширенням.

Що за фрукт "омікрон"? І чого від нього чекати? Про це – у статті "COVID-19: "омікрон" – нове випробування для України" розмірковує лікар-інфекціоніст, епідеміолог Віктор Гавура.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі