COVID-19: «омікрон» — нове випробування для України

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
COVID-19: «омікрон» — нове випробування для України © depositphotos/val.suprunovich
На сьогодні він з'явився вже на всіх континентах, погіршуючи економічні прогнози та підвищуючи побоювання з приводу ще однієї складної зими.

18 листопада голова Медичної асоціації ПАР лікарка-інфекціоністка Анжеліка Кетзі виявила в сімох хворих на ковід-вірусну інфекцією незвичайні симптоми, відмінні від тих, які бувають у хворих на домінантний варіант коронавірусу «дельта». Серед них переважали: втома, головний біль та ломота в тілі. Втрати нюху й смаку у хворих не спостерігалося, не знижувався й рівень кисню в їхній крові. Тому таких хворих можна було лікувати вдома, без госпіталізації. 

Оскільки в ПАР функціонують чудово оснащені лабораторії для виявлення нових патогенів, ідентифікувати новий штам коронавірусу вдалося досить швидко. ВООЗ присвоїла йому назву «омікрон», відповідно до 15-ї букви грецького алфавіту. Була надія, що швидке встановлення нового варіанта вірусу дозволить вчасно провести карантинні заходи, і вони виявляться ефективнішими, ніж це було з варіантами, викликаними штамами «альфа» й «дельта». Але надії не судилося справдитися, «омікрон» блискавично поширюється планетою. Вже через кілька днів його зафіксували у Ботсвані та низці інших країн Африки, в Італії, Німеччині, Великій Британії, Канаді, Гонконзі й Австралії. На сьогодні він з'явився вже на всіх континентах, погіршуючи економічні прогнози та підвищуючи побоювання з приводу ще однієї складної зими.

За попередніми даними ВООЗ, штам «омікрон» заразний для тих, хто вже переніс COVID-19. Поки що вивчають, чи захищатиме від захворювання на «омікрон» вакцинний імунітет, тобто чи будуть ефективні проти нього наявні вакцини. Немає також точних даних, чи викликає «омікрон» тяжчий перебіг захворювання, ніж інші штами коронавірусу. Зате вже тепер відомо, що новий штам заразніший. Експерти ВООЗ підкреслюють: новий різновид інфекції має безліч мутацій, тому ризик повторного зараження цим варіантом коронавірусу досить високий. ВООЗ закликала всі 194 країни — члени цієї організації прискорити вакцинацію груп із найвищим ризиком заразитися і бути готовими до ще одного напливу хворих у медустанови.

Поява нового штаму коронавірусу — новий виклик не тільки для охорони здоров'я України, а й для всього людства. Це останнє попередження для жадібних ділків, котрі наживаються на вакцинах, а фактично — на горі людей, апеляція до їхньої совісті, яка дає зрозуміти, що тільки спільними зусиллями можна впоратися з пандемією. Слід зняти всі патентні обмеження з виробництва вакцин проти коронавірусу та дозволити без купівлі патентів і ліцензій виробляти вакцини в усіх країнах, у яких є така можливість. Але волати до їхньої совісті — що шукати пульс на протезі. Кожен за себе й кожен гребе під себе. Як бути в такій ситуації Україні? Риторичне запитання.

«Омікрон» спонукав уряди по всьому світу відновити обмеження на поїздки, зокрема в Південну Африку. Уряд Японії призупинив нове бронювання авіаквитків у країну. ВООЗ закликала країни не впроваджувати заборони на польоти з південноафриканських країн через новий штам. Україна поки що обмежилася вимогою самоізолюватися для громадян, котрі прибувають із цих країн (хоча наразі не дуже готова забезпечити її й контролювати), якщо вони перебували там понад сім днів. 

Поки що немає можливості передбачити, як буде поширюватися «омікрон» у найближчому майбутньому. Все залежатиме від зміни епідемічної ситуації у світі. Для виробництва першої ринкової партії нової вакцини проти штаму «омікрон» провідним фармакологічним компаніям знадобиться близько трьох місяців. Не можна виключати й гіршого варіанта розвитку епідемічного процесу, іменованого деякими вченими на Заході «сценарієм судного дня». При цьому є ймовірність настільки швидкої мутації вірусу, що він стане несприйнятливим до розвиненої імунної відповіді, як це відбувається у хворих на СНІД. 

Однак, на мій погляд, прогноз більш оптимістичний. Цілком імовірно, що ми спостерігаємо специфічну адаптацію коронавірусу в середовищі його проживання. Пасуючись в особливо сприйнятливому організмі, в цьому випадку, коли ми говоримо про першого хворого в ПАР, — в організмі хворого на СНІД, вірус кардинально змінився, і з'явився новий його варіант — штам «омікрон». Заодно значно підвищилася його контагіозність (заразність). Наприклад, збільшення нових випадків захворювання в ПАР за тиждень — +392%. Передумовою цього стала велика кількість мутацій у спайк-білку «омікрон»-варіанта, що дозволяє вірусу легше проникати в клітини-мішені. Таким чином, новий вірус поширюється набагато швидше, ніж інші штами, які виявлялися раніше в період пандемії. 

Поряд із цим, внаслідок мутації знизилася патогенність (хвороботворні властивості) нового вірусу, про що свідчить легший перебіг інфекції. Відповідно, є ймовірність, що знизиться й летальність від викликаних ним захворювань. Відтак, із часом більш інвазивний штам «омікрон» може витіснити з людської популяції решту штамів коронавірусу, перетворившись на ординарну, сезонну гостру респіраторну вірусну інфекцію — всім відому ГРВІ. Дай Боже, щоб так і було.

На сьогодні ж, зважаючи на темпи поширення штаму «омікрон» у різних країнах, пік захворюваності на нього в Україні настане через три-чотири місяці й почне знижуватися навесні 2022 року з приходом сонячних днів із інтенсивною інсоляцією. Тож є вдосталь часу, щоб підготуватися до боротьби з ним та до профілактики можливих заражень. І починати треба з негайних і послідовних дій. Слід збільшити фінансування на місцевому та національному рівнях, щоб запобігти поширенню інфекції. Головне на цьому етапі — якомога більше громадян охопити щепленням. Низький рівень вакцинації і дуже низький рівень тестування, на думку голови ВООЗ Тедроса Аданома Гебреїсуса, — рецепт для появи і посилення варіантів.

На жаль, із цим в Україні проблеми. Досягши піку в 310 тисяч щеплень на день, кількість добових вакцинацій цього тижня знизилася до 210—230 тисяч. Багато щеплених першою дозою по другу не прийшли.

Недовіра українців до свого уряду загалом і вакцинації проти ковід-вірусної інфекції, зокрема, зрозуміла. Підстави для цього є. Можна нескінченно розповідати, що після вакцинації відсоток серйозних реакцій украй низький і абсолютно непорівнянний із тим, що буде, коли нею знехтувати. Можна з особливим цинізмом демонструвати на TБ конаючих хворих, які через кисневі маски каятимуться в тому, що вчасно не вакцинувалися. 

Але доки не буде переконливих даних про кількість реакцій на вакцинацію, авторитетних чітких рекомендацій, які симптоми після вакцинації вважати ускладненням, та інформації, на яку допомогу від держави можна розраховувати, ситуація не зміниться. Люди більше боятимуться залишитися з можливою проблемою сам на сам, ніж захворіти на ковід. 

Непослідовні обмежувальні заходи, коли одним дозволено все, а іншим — нічого, сформували серед нашого населення досить велику групу нігілістів. У соціумі різних країн вони теж є, але становлять зазвичай близько 10%. У пресі їх зневажливо називають «антивакцинаторами». Ці обурені волаючою несправедливістю люди ніколи, за жодних умов не погодяться на щеплення. Саме на цю групу ризику поширення ковід-вірусної інфекції треба звернути увагу. 

Переконувати, апелюючи коли не до розуму, то до совісті й милосердя? Чи примушувати? Тут думки в усьому світі розділилися. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн висловилася за початок дискусій про обов'язкову вакцинацію від коронавірусу в Європейському Союзі. Однією з перших про намір зробити щеплення від коронавірусу обов'язковим висловилася Австрія. 

Україна вибрала шлях обов'язкової вакцинації для представників певних професій. Але охоплення вакцинацією найбільш вразливої вікової категорії населення все ще залишається низьким. Необхідно шукати і знайти підходи до вирішення цієї проблеми.

У листопаді уряд оголосив про виплату грошей людям, котрі прийдуть у центри вакцинування, та посилив карантинні заходи навіть у жовтій зоні. Проте майбутнє вакцинальної кампанії в Україні поки що видається не дуже оптимістичним. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі