Газопровід буде мертвим, якщо Кремль вирішить вторгнутися в Україну. Фундаментальні зміни в політиці Німеччини та США – ось головний підсумок саміту, що відбувся у вівторок між Байденом та Путіним, пише польська газета Rzeczpospolita.
Переконати німців було нелегко. Дипломатичні джерела газети Financial Times, говорять про "важкі переговори" американців з представниками як нового уряду Німеччини. Як повідомляє портал Axios, лише кілька тижнів тому команда Ангели Меркель направила до Білого дому листа з проханням скасувати санкції щодо консорціуму, який будує газопровід "Північний потік 2".
Проте, за словами радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана, який брав участь у розмові Байдена та Путіна, закриття завершеного, але все ще не функціонуючого газопроводу було включено до пакету "суворих" санкцій, які можуть очікувати Кремль у разі вторгнення України. Путін дізнався про це з вуст Байдена.
"Якщо Владімір Путін хоче, щоб газ йшов цим трубопроводом, він не повинен ризикувати, вторгаючись в Україну", - заявив Салліван.
Дипломатичні джерела повідомили Reuters, що "Білий дім отримав запевнення від Німеччини, що "Північний потік 2" буде неспроможним у разі нападу на Україну".
Під час слухань у Конгресі на запитання, чи Німеччина готова пожертвувати трубопроводом, щоб зупинити напад на Україну, заступник держсекретаря Вікторія Нуланд відповіла, що готова: “Я думаю, вони готові до цього. Сьогодні перший день роботи нового уряду. Але ми вже ведемо із ними інтенсивні консультації”.
До Берліна вилітає делегація з адміністрації президента США. Зокрема, йдеться про те, щоб визначити, які дії Путін вважає за достатні для введення санкцій. Є ймовірність, що Путін вдасться до тактики 2014 року та відправить в Україну "зелених чоловічків". Проте американці вказують, що новий уряд Німеччини охоче приймає лінію Вашингтона в цьому питанні, ніж попередній. Жорстку лінію у цьому питанні займає німецька партія Зелених. У соціал-демократів, які також увійшли до коаліції, сумнівів більше.
Але у мисленні Байдена також відбулася серйозна еволюція, зазначає газета. Влітку він скасував санкції, які хотів накласти на консорціум, який управляє газопроводом. Він зробив це, щоб поновити міцні зв'язки з Німеччиною. Проте тепер Байден має намір запровадити у разі вторгнення України обмеження, які фактично зроблять трубопровід непрацездатним. Тому в цьому сенсі зміну позиції Німеччини у Вашингтоні можна назвати "академічною": вона мало що змінює, коли йдеться про долю самого "Північного потоку 2".
У вівторок Байден розповів про свою розмову з Путіним канцлеру Меркель у її останній день на посаді, а також Еммануелю Макрону, Борису Джонсону та Маріо Драгі. У цій групі вирішуватимуться подальші деталі санкцій щодо Росії. Однак Польща, яка дуже зацікавлена у долі України, не потрапила до цього списку. Це результат судової "реформи", проведеної Збігневом Жоброю та Ярославом Качинським, зазначає газета, і супутніх їй сумнівів у тому, що в країні дотримується верховенство права, резюмує Rzeczpospolita.
У сучасних обставинах відбувається випробування стратегічного партнерства України та США на міцність: реальною загрозою чергової російської навали, коли цілком очевидно, що Путін та російська дипломатія виробили імунітет до заяв про "рішучу підтримку" та "серйозну стурбованість". Докладніше – у статті Олега Шамшура "Ворог біля воріт: хто і як може зупинити Путіна" у ZN.UA.
Як робить висновок Олексій Їжак у статті "Байден і Путін розійшлися по кутках. Чого очікувати Україні", нових західних санкцій, які б підштовхували РФ йти на поступки в межах дипломатичного врегулювання, не буде.