Пандемії коронавірусу можна було уникнути — FT

Поділитися
Пандемії коронавірусу можна було уникнути — FT © pexels/edward-jenner
Незалежна група експертів розкритикувала мляву реакцію ВООЗ та світових лідерів на перші випадки поширення COVID-19.

Вчасно скоординована міжнародна реакція допомогла б зупинити спалах COVID-19 у Китаї в 2019 році і запобігти його перетворенню на глобальну пандемію коронавірусу, пише Financial Times.

Експертний огляд Незалежної групи з питань готовності та реагування на пандемію пропонує важливі уроки запобігання майбутнім епідеміям та дає низку рекомендацій щодо реформування, включаючи більше повноважень з нагляду для ВООЗ.

Звіт експертів не досліджує походження вірусу SARS-COV-2, який викликає COVID-19. Але незалежні експерти критикують китайську владу та ВООЗ за занадто повільну реакцію спочатку на поширення вірусу в Ухані, а потім на його поширення у всьому світі.

«З самого початку слід застосовувати запобіжний підхід, розуміючи, що респіраторне захворювання може поширюватися від людини до людини, навіть якщо про нову хворобу відомо небагато», - йдеться у звіті.

Рекомендації групи включають новий договір про створення Глобальної ради із загроз здоров’ю; більше повноважень для ВООЗ щодо розслідування та публікації інформації про спалахи хвороб без схвалення урядів і фінансування Міжнародного фонду боротьби з пандемією, який може витрачати від 5 до 10 мільярдів доларів на рік для підготовки до нових потенційних пандемій і вимагати від 50 до 100 млрд доларів у надзвичайних ситуаціях.

«Комісія рекомендує фундаментальну трансформацію, спрямовану на забезпечення відданості новій системі на найвищому рівні. Створення системи, на яку громадяни можуть покластися, щоб залишатися у безпеці», - йдеться у звіті.

Експертна група також розкритикувала Міжнародні медичні правила - єдиний юридично обов'язковий документ щодо спалахів хвороб.

«Створені правила наразі служать скоріше для боротьби з наслідками, а не спонукають до швидкої реакції», - йдеться у звіті.

«Якби обмеження на поїздки було запроваджено своєчасно та більш широко, це дійсно б перешкоджало швидкій передачі вірусу. Ми повинні усвідомити, що живемо у 21 столітті, в часи глобалізації, а не в середньовіччі», - вважають експерти.

Колегія критикує ВООЗ за те, що вона не оголосила поширення коронавірусу надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров'я вчасно, адже офіційно пандемію оголосили лише 11 березня.

Але найбільш жорстка критика була спрямована на заможні країни Європи та Північної Америки за те, що вони «марно витратили лютий 2020 року» через власну бездіяльність - що призвело до «втрати дорогоцінного часу, коли багато країн могли б вжити заходів для стримування поширення Sars-Cov-2 і уникнути глобальної катастрофи в галузі охорони здоров’я, критичної соціальної та економічної ситуації».

Коли серйозність кризи була нарешті визнана в березні 2020 року, то одразу ж почалася «боротьба за засоби індивідуального захисту, терапевтичні засоби та інше обладнання», і до цього всього додалася відсутність правильного світового лідерства, вважають автори звіту.

Щоб уникнути подібних помилок у майбутньому, група незалежних експертів закликає глав урядів світу створити Глобальну раду із загроз здоров’ю та Рамкову конвенцію про пандемію, щоб забезпечити міцну правову основу для дій.

Експерти рекомендують розпочати обговорення цього питання на глобальному саміті, спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка має бути скликана вже цього року.

Рада могла б розподіляти кошти для установ, що розвивають можливості підготовки та реагування, включаючи глобальну платформу, яка буде займатися доставкою вакцини, діагностикою, забезпеченням ліками та іншими необхідними матеріалами «швидко та рівномірно у всьому світі – відмовившись від ринкової моделі, а перейшовши до системи, спрямованої на рівномірний розподіл глобальних суспільних благ».

Звіт також вимагає посилити повноваження та збільшити фінансування ВООЗ. Це передбачало б зростання зборів, що сплачуються державами-членами організації.

«Деполітизація шляхом дотримання критеріїв та відповідних компетенцій, поліпшення роботи ради і призначення генерального директора з одноразовим семирічним строком повноважень», - йдеться у звіті.

«Архівні полиці в ООН та національних столицях рясніють звітами та оглядами попередніх криз у сфері охорони здоров'я. Якби до цих попереджень дослухалися, ми б уникли катастрофи, в якій живемо сьогодні», - вважають експерти.

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. У лютому вакцинація розпочалася в Україні, для щеплень використовується індійський препарат CoviShield (торгова назва вакцини Oxford/AstraZeneca).

Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі