Пандемія зруйнувала «епоху обіймів» — The Guardian

Поділитися
Пандемія зруйнувала «епоху обіймів» — The Guardian © psychologies.ru
Соціальна дистанція та локдауни «віддалили» людей один від одного.

Соціальна дистанція та маски стали прямою ознакою пандемії коронавірусу, обійми перейшли до розряду табу. Можливо, коли ситуація повністю стабілізується, все зміниться, але соціальні бар’єри для обіймів, швидше за все, нікуди не зникнуть, пише The Guardian.

«Коли мені було 17 років, ми сиділи з однокласниками навколо багаття під час шкільної поїздки, тоді помічник викладача сказав цікаву річ: «Я не знаю, коли раптом стало нормою обіймати всіх своїх друзів, але я не дуже люблю обійматися». Ці слова мене дещо здивували. «Соціальні обійми» були настільки всюдисущими, що мені навіть в голову не спадало ставити під сумнів цю практику. В підлітковому віці я часто обіймала людей: свою сім’ю, однокласників, викладачку, яка навчала мене фортепіано», - згадує авторка Адрієнн Матей.

«Для підлітків соціальні бар’єри були незнайомим поняттям - частково тому, що обійми були нормою. Але різні люди ростуть з різними нормами, залежно від того, звідки вони і що пережили. Крім того, речі, що вважається «нормальними» завжди можуть змінюватися», - додає Матей.

Як і більшість норм, що передбачають тісний фізичний контакт, обійми швидко «вийшли з моди» з міркувань безпеки, оскільки могли сприяти поширенню COVID-19. В одну мить пандемія відкрила новий курс, як орієнтуватися в зонах комфорту один одного. Але «популярність» обіймів впала задовго до того, як соціальне дистанціювання стало частиною повсякденного життя.

COVID-19 почав поширюватися саме тоді, коли розмови про обійми потрапили в переломний момент. Міленіали, які звикли, що їх очікували обійми під час усіх сімейних зустрічей у дитинстві, почали переглядати свою «батьківську політику» і висловили напівсуперечливу ідею, згідно з якою ніхто, навіть бабуся та дідусь, не може обіймати своїх дітей без дозволу самих дітей.

Зараз варто розглядати абсолютно нову епоху обіймів. Під час пандемії люди отримали можливість поміркувати про колективні норми та соціальні моделі. Настав час насправді вирішити, що робити із обіймами, коли локдауни та карантинні обмеження зникнуть. Виникає питання, чи взагалі люди хочуть продовжувати обійматися.

Теплі дружні обійми

«Я завжди була дуже прихильною до друзів та сім'ї. Обійми -  це частина підтвердження моєї любові до близьких», - каже американка Сабріна Осборн.

Жінка вже вакцинувалася від коронавірусу, але все ще не готова «відновити практику обіймів».

«У соціальному плані це стало більш незручно, ніж було раніше, тому що ви не знаєте, хто щеплений, а хто ні, і я повинна думати про своїх дітей», - каже Осборн. І все-таки вона рада, що обійми отримали шанс знову повернутися у її життя.

Насправді існують наукові причини, чому деякі люди люблять обійми.

«Я думаю, що бути людиною - це бути соціально пов'язаним з іншими людьми. Наша шкіра призначена для тактильних відчуттів, які зближують людей», - говорить фізіолог Хелена Васлінг.

Під час довгих теплих обіймів мозок виділяє гормон окситоцин, який заспокоює і зміцнює соціальні зв’язки. Позбавлення обіймів може посилити такі проблеми, як депресія та тривога. Васлінг вважає, що легкі дотики, такі як поплескування по плечу, дійсно заспокоюють та підтримують людей.

50-річний вчитель Грег Андрі раніше неоднозначно ставився до обіймів.

«Мені ніколи не подобалося обіймати людей, яких я ледве знаю», - говорить він про свою допандемічну позицію.

Потім Андрі втратив кількох членів сім'ї через коронавірус. Переживати горе в епоху соціальної ізоляції було важко, саме тоді Андрі відчув нестачу емоційної сили соціальної підтримки.

«Коли хтось помирає, все, що ти робиш, виглядає неадекватно. Але принаймні до пандемії, у нас була річ, коли ми могли спробувати розділити горе один одного, забрати частину страждання за допомогою обіймів», - говорить Андрі.

Нерішучі обійми

Багато людей підтримують повернення соціальних обіймів, але деякі вийдуть із пандемії із затяжною відразою до соціальних контактів або з новими застереженнями щодо прийнятності обіймів - особливо з людьми поза найближчими колами.

Коли медичний працівник із Британської Колумбії висунув ідею встановити постпандемічний «день обіймів», студентка Роуз Морган виступила проти цього.

«Мені дуже не вистачає обіймів зі своїми близькими та друзями, але я не хочу обіймати малознайомих людей» - каже Морган.

Брендон Харріс зі штату Меріленд погоджується з цією думкою. Харріс вважає, що пандемія дала практичний урок для громадського здоров'я: випадкові обійми можуть поширювати хворобу.

«Якби ми зберегли деякі заходи COVID-безпеки, навіть просто фізичне дистанціювання та носіння маски протягом певних частин року, таких як осінь та зима, я думаю, що у нас було б менше людей, які хворіють», - говорить він. Скорочення практики соціальних обіймів може означати в майбутньому менш катастрофічні сезони застуди та грипу.

Нова епоха обіймів

Щоб мінімізувати незграбність і плутанину навколо обіймів та соціальних контактів у постпандемічних умовах, важливо розуміти встановлення особистих кордонів не просто як оборонну позицію, а ввічливість. Люди часто реагують на неявний соціальний тиск, порушуючи особисті кордони - наприклад, приймаючи обійми, яких вони насправді не хотіли, просто щоб бути ввічливими.

«Можливо, в постпандемічний час варто просто запитати людину, чи можна її обійняти», - говорить психолог Конлан Менсфілд.

Менсфілд додає, що варто розуміти наявність фізичних та емоційних кордонів інших людей, а найкращий спосіб оцінити особисті межі людини - це чітко запитати про них.

«Якщо ви людина, яка не любить обіймів, то варто заздалегідь подумати про те, що ви скажете чи зробите, щоб від них відмовитися», - зазначає Менсфілд.

«Я знаю, що коли ситуація стабілізується, я знову буду обіймати людей. Але спочатку запитаю, чи вони не проти цього. Встановлення особистих меж стає незручним лише тоді, коли ми самі про це так думаємо», - вважає психолог.

Будь-який травматичний досвід - наприклад, розрив стосунків, загроза здоров’ю, втрата близьких чи навіть фінансова криза, може дестабілізувати соціальні контакти. Люди інстинктивно шукають тих, хто забезпечує комфорт і підтримку, і рефлекторно віддаляються від токсичного оточення.

У розпал пандемії коронавірусу ризик інфікування хворобою змусив людей бути більш обачними щодо того, кого вони «допускають у своє коло». Для багатьох процес «звуження кола друзів» був моментом «просвітлення» і навіть визволення. COVID-19 дав привід розірвати небажані стосунки, одночасно даючи людям час і простір для зміцнення зв’язків з тими, про кого вони справді піклуються. NYT розповідає, як зберегти дружбу під час пандемії.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі