Внаслідок Brexit роль Британії на міжнародній арені кардинально змінилася. Багато людей у Великій Британії та по всій Європі зітхнуть з полегшенням після того, як британський парламент ратифікує нову торговельну угоду з Європейським Союзом. Нова угода зможе запобігти краху торговельних відносин, на які припадає 43% експорту Великої Британії та сотні тисяч робочих місць у виробництві та сільському господарстві. Це дозволить безтарифній торгівлі продовжуватись, хоча і з новими затримками та перешкодами після того, коли вихід Великої Британії з ЄС буде остаточним, пише The Washington Post.
Британський прем'єр-міністр Борис Джонсон, який рік тому переміг на виборах, пообіцявши "реалізувати Brexit", після багатьох років запеклих внутрішніх дебатів і болісних переговорів з Брюсселем, оголосив про перемогу Британії. Країна відновила контроль над пересуванням через кордони з Європою, Британія більше не підпадає під вплив Європейського Суду, також країна відтепер вільно може укладати власні торговельні угоди з рештою світу, включаючи США.
Проте Brexit, мабуть, буде дещо негативним для Британії та трансатлантичних відносин як у короткостроковій, так і в «середньостроковій» перспективі. Попри те, що Джонсон уникнув катастрофи виходу з ЄС без торговельної угоди, пакт, який він уклав, дуже обмежений.
Нова угода охоплює експорт виробленої продукції, яка становить близько 10% британської економіки, але не сферу фінансових послуг, які становлять 80% економіки країни. Банки, торговельні фірми, юристи та інші установи, які звикли «продавати» свої послуги у 27 країнах ЄС, більше не зможуть це робити без спеціальних ліцензій та дозволів. Тисячі робочих місць у Лондоні «переїжджають на континент». Власна бюджетна служба уряду підрахувала, що валовий внутрішній продукт Великої Британії через 15 років буде на 4% нижчим, ніж це було б, якби країна залишилася в ЄС.
Що стосується торговельних угод, то Великій Британії пощастить, якщо країна зможе зрівнятися з тими угодами, які ЄС вже має з іншими країнами. Надії Джонсона на швидку домовленість з Вашингтоном були, швидше за все, зруйновані виборами в США, де новий президент Джо Байден заявив, що не буде укладати нових торговельних угод з іншими країнами, доки американська економіка не стабілізується. Байден також назвав Brexit помилкою і вже попередив Джонсона про те, щоб британський лідер уникав дій, які можуть підірвати мирну угоду між Північною Ірландією та Ірландською республікою.
Раніше Джонсон погодився дозволити Північній Ірландії залишатися в межах єдиного ринку ЄС, що фактично означає встановлення економічного кордону між Ірландією та рештою Великої Британії. Деякі аналітики прогнозують, що суперечливі домовленості можуть призвести до виходу Північної Ірландії зі Сполученого Королівства.
До того ж, послаблення зв’язків Британії з рештою Європи зробить країну слабшим і менш цінним стратегічним партнером США.
Можливо, більший національний суверенітет, який описує Борис Джонсон, компенсує ці втрати. Оскільки практичні наслідки Brexit стануть помітними вже в найближчі місяці, відсоток британців, які не підтримують вихід країни з ЄС, згідно з опитуваннями, буде продовжувати зростати, резюмує видання.
У грудні ЄС і Британія погодили умови торговельної угоди. До 28 лютого воно застосовуватиметься в тимчасовому режимі. До кінця перехідного режиму угоду має схвалити Європарламент.
ZN.UA розібралося з умовами угоди і з тим, що буде з безвізовим режимом і умовами роботи в ЄС і Британії після Brexit.
Як відіб'ється Brexit на житті громадян Сполученого Королівства, читайте в матеріалі Олексія Коваля "Британці готуються до гіршого".