З наближенням зими COVID-19 стає головною загрозою для Європи. Тим часом близько 40 тисяч невакцинованих австрійців, які вийшли на протести у Відні, викликали різностороннє занепокоєння. У натовпі противники карантинних заходів опинилися під загрозою поширення коронавірусу. Вони також ризикували розхитати і без того напружену політичну ситуацію. Міністр внутрішніх справ Австрії Карл Нехаммер попередив, що противники вакцинації стають більш радикальними. Він назвав їхні протести «агресивними», пише The Economist.
22 листопада уряд Австрії знову запровадив повний карантин на десять днів, що змусило 9 мільйонів жителів країни сидіти вдома, виходячи лише на роботу або до магазину. Чиновники закликали людей працювати дистанційно, якщо є така можливість. Ті, хто працює в офісі, повинні бути вакциновані, мати імунітет через одужання після хвороби або проходити щоденні тести на коронавірус.
Австрія також стала першою західною демократією, яка з 1 лютого 2022 року ввела обов’язкові щеплення від COVID-19 для всіх громадян.
«Протягом тривалого часу, можливо, занадто довго, я та інші припускали, що в Австрії можна переконати людей добровільно отримати щеплення», – сказав канцлер Александер Шалленберг, коли оголосив про своє «дуже складне» рішення.
Європа тим часом знову опинилася в центрі пандемії. Кількість випадків коронавірусу зростає, оскільки більш трансмісивний штам Delta активно поширюється серед населення Європи. Цього місяця Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що смертність від коронавірусу в Європі зросла на 5% за тиждень – це єдиний регіон у світі, де зросла кількість смертей від COVID-19. У ВООЗ попередили, що до березня в Європі від коронавірусу можуть померти ще 500 тисяч людей.
Чи будуть інші європейські країни вдаватися до таких суворих заходів, які спостерігаються в Австрії? Оскільки лікарні в центральній Європі заповнюються пацієнтами з коронавірусом, занепокоєння зростає.
Близько 65% всього населення Європейського Союзу повністю вакциновані, але показники вакцинації сильно відрізняються між країнами. У Західній Європі вони досить високі. Натомість, у східних частинах, для прикладу в Польщі менше 40% людей отримали щеплення. У Болгарії ця частка становить менше 25%. У Німеччині також існують великі географічні відмінності у показниках вакцинації.
Деякі європейські країни запровадили обов’язкову вакцинацію від COVID для певних груп населення. У травні Італія зробила щеплення обов’язковими для працівників охорони здоров’я. У жовтні правила були розширені, щоб охопити всіх працівників державних або приватних компаній. Тим, хто не дотримувався правил, загрожувало відсторонення від роботи. За даними Італійської медичної асоціації, понад дві тисячі лікарів були відсторонені від роботи до кінця жовтня, хоча багато з них знову повернулися до виконання своїх обов’язків після отримання щеплення. Так само у вересні Франція запровадила обов’язкову вакцинацію для медичних працівників, поліції та пожежників. Тих, хто відмовиться, можуть відсторонити від роботи без оплати.
У Німеччині зростає політична підтримка обов’язкової загальнонаціональної вакцинації, що раніше було табу. Політики неодноразово обіцяли, що такий крок розглядатися не буде. Але прем’єр-міністр землі Шлезвіг-Гольштейн Даніель Гюнтер і його баварський колега Маркус Зедер тепер підтримують цей крок. Багато німців погоджуються. Опитування 7 500 респондентів, проведене компанією Civey, показує, що 70% підтримали б обов’язкову вакцинацію «в австрійському стилі», тоді як лише 20% — проти.
Оскільки запровадження обов’язкової вакцинації в багатьох країнах стає все більш імовірним, поляризація між конкуруючими таборами зростає. Минулих вихідних тисячі противників карантинних обмежень вийшли на демонстрації в Італії, Швейцарії та Північній Ірландії.
У Бельгії та Нідерландах упродовж трьох днів протестувальники вступали в сутички з поліцією. Мер Роттердама скаржився на те, що він назвав «поширенням насильства». Протестувальники у Нідерландах були обурені карантином, який забороняє невакцинованим відвідувати багато громадських місць.
Голова Європейського центру профілактики та контролю захворювань Андреа Аммон попередила, що запровадження обов’язкової вакцинації може спровокувати більший опір з боку противників щеплень. Це більш ніж імовірно, особливо в таких країнах, як Німеччина, де політики наполягали на тому, що щеплення ніколи не будуть обов’язковими.
Деяка міра невдоволення людей цілком очікувана. Чиновники дали свої обіцянки, коли приборкання пандемії виглядало реальним. Проте зараз, коли холодна пора року змушує більше людей збиратися в приміщеннях, а штам Delta активно поширюється, тиску повернутися до жорсткого карантину та посилення вимог щодо вакцинації стає все важче протистояти, резюмує видання.
На відміну від України, де антиковідні обмеження ніби і впроваджуються, але їх виконання практично не контролюється, в Євросоюзі ви насправді не зможете відвідати кінотеатр або фітнес-клуб, побувати в музеї чи проїхатися в таксі, не пред'явивши ковід-сертифіката. В багатьох європейських країнах, де зараз наростає хвиля COVID-19, упроваджено обмеження набагато жорсткіші, ніж у нашій країні. Які вони? Як реагує населення на незручності, викликані карантинними заходами? Чи впроваджуватимуть у Європі обов'язкову загальну вакцинацію, — читайте у статті Олексія Коваля «В епіцентрі COVIDного шторму: з локдаунами та протестами».