Вірус SARS-COV-2, що викликає COVID-19, має єдину мету: вижити, знаходячи нових людей, яких можна інфікувати. Оскільки холодна погода в Північній півкулі змушує все більше людей проводити багато часу в приміщені, а карантинні обмеження виконувати стало важче, вірус знову починає активно циркулювати в Європі, пише The Economist.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила, що в 53 країнах Європи та Центральної Азії коронавірус забрав життя 1,4 мільйона людей, згідно з офіційними даними.
Хоча, оцінка надлишкової смертності свідчить про те, що ця цифра є приблизно на 70% вищою.
На більшій частині континенту швидко зростає кількість випадків захворювання.
У Німеччині нещодавно кількість інфікованих за добу перевищила максимум з початку пандемії.
Уряд Нідерландів також посилив карантинні обмеження, намагаючись придушити зростання кількості випадків хвороби.
У Східній Європі ситуація ще гірша. Захворюваність в Румунії на 15% перевищує пік минулого року. Також страждають Естонія, Латвія та Литва: за останній місяць кількість випадків у цих країнах зросла на 70%.
Протягом останнього місяця на Європейський Союз припадає 21% загальної кількості випадків захворювання у світі, у порівнянні з 9% ще два місяці тому.
Зараз також стрімко зростає кількість смертей від COVID.
За останні 14 днів у Європі від вірусу померло 49 тисяч людей, що на 59% більше, ніж місяць тому, і лише на третину нижче піку, досягнутого в січні.
Близько двох третин смертей за останні два тижні припали на Східну Європу, де рівень вакцинації значно нижчий, ніж у Західній Європі.
Завдяки вищим показникам вакцинації, смертність у Західній Європі залишається вдвічі меншою.
Тим не менш, політики стурбовані, що зниження ефективності вакцини, особливо серед людей похилого віку, разом із різким зростанням випадків захворювання призведе до більшої кількості летальних випадків цієї зими, якщо ревакцинація не буде проведена для найбільш вразливих людей.
Деякі країни залишаються занадто «легковажними» у своєму ставленні до активізації вірусу.
Для прикладу, незважаючи на те, що кількість смертей від коронавірусу у Великій Британії досягла восьмимісячного максимуму, британський уряд каже, що йому поки не потрібно виконувати свій зимовий «план Б», який передбачатиме носіння масок і заклики працювати дистанційно за можливості, оскільки лікарні все ще контролюють потік пацієнтів із ковідом.
Багато аналітиків не погоджуються з таким судженням. За оцінками ВООЗ, якщо 95% населення Європи та Центральної Азії будуть носити маски, порівняно з 50% зараз, це врятує близько 188 тисяч життів до 1 лютого.
Нова хвиля коронавірусу в Україні наближається до виходу на пік, максимальні показники очікуються в першій половині-середині місяця, прогнозують у Київській школі економіки (KSE).
Україні поки що не вдалося вийти на «плато» епідемії, загроза того, що показники знову зростатимуть, залишається досі, вважає керівник Центру економіки охорони здоров'я KSE Юрій Ганіченко.