У п'ятницю, 4 вересня, президент США Барак Обама під час зустрічі з королем Саудівської Аравії Салманом у Вашингтоні запевнив саудівського монарха в тому, що Сполучені Штати будуть стримувати Іран і не допустять отримання Тегераном ядерної зброї.
Король Саудівської Аравії здійснив свій перший візит до США після того, як зійшов на престол у січні поточного року. Головним питанням на зустрічі Салмана та Обами був неспокій союзників США угодою щодо ядерної програми Ірану.
Ер-Ріяд стурбований тим, що Тегеран буде витрачати гроші, отримані завдяки підписанню ядерної угоди та скасуванню санкцій, на дестабілізацію регіону.
Однак у Вашингтоні впевнені, що, враховуючи економічне становище Ірану, Тегеран насамперед буде вкладати зароблені на скасування санкцій гроші у розвиток економіки. Сполучені Штати підкреслили, що оборонний бюджет союзників США на Близькому Сході у вісім разів перевищує оборонний бюджет Ірану і скасування санкцій не зможе суттєво змінити розстановку сил.
Крім цього, король Саудівської Аравії назвав Барака Обаму іншому і зазначив, що хороші відносини між двома країнами йдуть на користь всьому світу.
14 липня Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду. Згідно з умовами документа, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки і отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї".
Крім цього, між Іраном і МАГАТЕ була підписана "дорожня карта" по проясненню минулих і нинішніх невирішених питань іранської ядерної програми.
Документ є частиною комплексної угоди "шістки" міжнародних посередників (п'ять постійних членів СБ ООН і Німеччина) та Ірану, в яких брали участь і представники МАГАТЕ.
"Дорожня карта" покликана до кінця 2015 року прояснити питання можливої військової складової іранської ядерної програми. Ключовим у цьому плані є виконання Іраном пункту про доступ МАГАТЕ на військовий об'єкт у Парчіні, на якому, як підозрюють міжнародні експерти агентства, в минулому проводилися роботи по створенню атомної зброї.
Іран це категорично заперечує, але при цьому до цих пір відмовлявся допускати в Парчин інспекторів МАГАТЕ.
31 липня Іран відмовив у доступі до своїх ядерних об'єктів інспекторам з Канади і США. Крім того,інспектори з МАГАТЕ також не будуть мати доступу до військових документів.
Детальніше про ядерну угоду з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іран: чи можна чекати спокою від давнього ворога?