NYT прогнозує, як може виглядати майбутнє без колективного імунітету до коронавірусу

Поділитися
NYT прогнозує, як може виглядати майбутнє без колективного імунітету до коронавірусу © pexels/edward-jenner
Людство навряд чи зможе досягнути колективного імунітету до COVID-19.

Після того, як пандемія коронавірусу перемістила світ у нову невтішну реальність, колективний імунітет до COVID-19 вважався ключем до втечі. Аналітики прогнозували, що достатня кількість вакцинованого населення, за оцінками, від 60 до 70 відсотків, не дозволить вірусу швидко поширюватися. Але останнім часом надії на колективний імунітет почали згасати, пише The New York Times.

Тепер все більша кількість вчених вважають, що поріг колективного імунітету може бути недосяжним, щонайменше в найближчому майбутньому. Досить поширена недовіра до вакцини може бути головним, але не єдиним фактором, який не дозволяє досягнути колективного імунітету.

Для прикладу, в США успішна кампанія вакцинації. Але близько 28 мільйонів дорослих американців відверто виступають проти щеплень, ще близько 30 мільйонів жителів США кажуть, що вони готові до вакцинації, однак ще не встигли отримати щеплення.

Колишній директор Центрів контролю та профілактики захворювань США Том Фріден вважає, що найкращий спосіб збільшити рівень охоплення вакцинацією - просто зробити вакцину більш доступною. Однак вакцинація має бути рівномірно доступною у всьому світі, а останні події свідчать про те, що це неможливо. До того ж, із появою більш трансмісивних варіантів коронавірусу поріг колективного імунітету буде зростати.

Чим довше вірус зможе неконтрольовано поширюватися в невакцинованих частинах світу, тим більше у нього буде шансів для мутацій. Глобальною проблемою є не лише дефіцит вакцин, але й недовіра до них. Близько 32 відсотків дорослих людей у ​​всьому світі - або 1,3 мільярда людей, заявили, що не будуть робити щеплення від коронавірусу, згідно з недавнім опитуванням.

Усі ці фактори роблять глобальну елімінацію коронавірусу малоймовірною перспективою. Вчені вважають, що коронавірус стане ендемічним захворюванням. Але це не означає, що життя ніколи не нормалізується.

Багато експертів стверджують, що прийняття колективного імунітету як єдиного шляху до нормальності є помилковим.

Історія попередніх пандемій є повчальною: у випадку пандемії грипу 1918 року у світі навіть не було вакцини. Також у людей не сформувався природний колективний імунітет до цієї хвороби. Але грип еволюціонував і з’вилися більш м'які версії хвороби, які циркулюють і сьогодні.

Правда в тому, що пандемії завжди закінчуються, вважають вчені, і не завжди саме вакцини допомагають завершити їх.

Тож якщо колективний імунітет недосяжний, яка ж тоді мета? У середньостроковій перспективі широко вакциновані популяції можуть частково усунути вірус або зробити його відносно незначною загрозою. Деякі частини світу будуть більш вакциновані, ніж інші.

З плином часу деякі країни дійсно зможуть побачити щось наближене до колективного імунітету з дуже малою кількістю випадків коронавірусу, рідкісними спалахами хвороби і дуже скромними заходами, необхідними для контролю поширення інфекції, прогнозують вчені.

Інші змінні - щільність населення та поширеність обмежувальних заходів, таких як носіння масок та соціальна дистанція, також визначатимуть, наскільки громада стійка до спалахів хвороби.

Вчені сподіваються, що протягом найближчих років COVID-19 стане схожим на інші чотири коронавіруси, які циркулюють серед людей та викликають відносно легкі простудні захворювання. Люди часто інфікуються цими вірусами в дитинстві та виробляють частковий імунітет, який захищає їх у зрілому віці.

Неможливість досягнути колективного імунітету до коронавірусу – це не смертний вирок, вважають науковці.

Багато вірусів стають менш смертоносними, оскільки вони мутують, але немає жодної гарантії, що це станеться з коронавірусом. Варіант B.1.1.7 є прикладом цього: кілька досліджень показали, що він є не тільки більш трансмісивним, але й більш смертоносним.

І хоча всі основні вакцини, що використовуються зараз, є ефективними проти цього варіанту, можуть з’явитись інші штами, які зможуть уникнути дії вакцин. Саме тому важливо проводити постійний моніторинг циркуляції тих чи інших штамів коронавірусу, щоб вчасно оцінити та нівелювати всі потенційні ризики.

Крім того, десятки дослідницьких груп зараз працюють над створенням універсальної вакцини проти коронавірусу, яка могла б захистити від усіх потенційно можливих варіантів COVID-19.

Людство навряд чи зможе досягнути колективного імунітету, відзначають експерти охорони здоров'я. Цілком ймовірно, що світу доведеться навчитися жити з COVID-19 постійно. Однак, можливо колективний імунітет і не потрібен, щоб повернути життя до норми, пише The Washington Post.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі