Колективний імунітет не врятує від COVID-19 — The Washington Post

Поділитися
Колективний імунітет не врятує від COVID-19 — The Washington Post © pexels/maksgelatin
Досягнення колективного імунітету є занадто віддаленою перспективою.

Людство навряд чи зможе досягнути колективного імунітету, відзначають експерти охорони здоров'я. Цілком ймовірно, що світу доведеться навчитися жити з COVID-19 постійно. Однак, можливо колективний імунітет і не потрібен, щоб повернути життя до норми, пише The Washington Post.

Варто відмовитися від цілі досягнення колективного імунітету до COVID-19 як від єдиного варіанту виходу з пандемії.

Термін колективний імунітет часто використовується при моделюванні різних інфекційних хвороб, і він стосується точки, в якій достатня кількість людей має імунітет до конкретного захворювання, що не дозволяє йому поширюватися у громаді.

Але ця концепція є найбільш корисною для «населення в закритому просторі», тому вона не надто актуальна в реальному світі, який занадто взаємопов’язаний. Майже немає випадків, коли колективний імунітет був досягнутий природним шляхом, але такий імунітет став великою точкою обговорень в публічному дискурсі щодо коронавірусу.

Індукований вакциною поріг колективного імунітету для COVID-19, ймовірно, становить понад 80 відсотків, якщо враховувати нові, більш трансмісивні варіанти хвороби. Але цей поріг постійно змінюється залежно від таких факторів, як щільність населення, міграція людей, тривалість дії та ефективність вакцини, варіанти хвороби та масштаби різних запобіжних заходів, включаючи носіння масок та соціальне дистанціювання. Надмірна надія на цей фактор може зіграти обернену роль.

Зрештою, досягнення колективного імунітету - це питання ставлення самих людей. Для багатьох набагато важливіше бачити коханих без зайвого остраху або жити без необхідності носити маски в громадських приміщеннях.

Замість того, щоб розраховувати на колективний імунітет, треба зосередити свої зусилля на побудові захисту громад через вакцинацію та втручання з боку органів охорони здоров’я, щоб перервати ланцюги передачі інфекції.

Навіть якщо колективний імунітет буде досягнутий за допомогою вакцинації, «викорінення вірусу», ймовірно, займе десятки років, як це вже було свого часу з поліомієлітом. Існує також і велика ймовірність того, що колективний імунітет з часом може перестати «працювати», як це було з коклюшем. А недовіра до вакцини може спричинити нескінченні цикли пожвавлення хвороби.

Для прикладу, попри те, що в США досить успішна кампанія вакцинації від коронавірусу, наразі кожен п'ятий американець заявив, що ніколи не зробить щеплення від COVID-19, крім того імунітет, який генерується вакциною, також навряд чи буде постійним.

Наразі занадто багато частин світу залишаються небезпечно вразливими до пандемії, тобто вірус має широкі можливості для реплікації та мутацій. Навіть якщо громади досягнуть колективного імунітету, і він буде «працювати» протягом деякого часу, у майбутньому він може ослабнути, коли в громаді буде зростати кількість неімунізованих людей.

Але якщо кампанії вакцинації будуть розширюватися, майбутнє може виглядати інакше. При такому розвитку подій, повне викорінення COVID-19 може виявитися непотрібним, щоб життя людства повернулося до норми.

Але щоб досягти цього, треба зрозуміти, як вірус поширюється на рівні громади. Також необхідно забезпечити, щоб катастрофічні пандемії більше не повторювалися в майбутньому.

Для того, щоб життя повернулося до нормального стану, необхідно вакцинувати якомога швидше більшу частину світу. Відмова від дії патентів на вакцини проти коронавірусу, яку зокрема вже підтримав уряд США, є одним із кроків до глобального контролю над COVID-19. Але навіть відмова від правил інтелектуальної власності є лише першочерговим кроком. Необхідна реальна передача технологій, забезпечення основними запасами та розширення кампаній вакцинації у країнах, які не мають належного доступу до щеплень.

Зараз є десятки країн, у яких ще не було зроблено жодного щеплення від COVID-19. Це не тільки неприйнятно з моральної точки зору, але й робить увесь світ вразливим до періодичних неконтрольованих спалахів коронавірусу, як це вже спостерігалося в Манаусі, Бразилія, де була критична хвиля COVID-19 навіть попри те, що згідно з оцінками, 76 відсотків тамтешнього населення перехворіло коронавірусом раніше. За відсутності вакцини постійне ослаблення природного імунітету і нові варіанти COVID-19 будуть подвійним ударом.

Серед багатьох важливих уроків, які дав людству COVID-19, є те, що увесь світ тісно пов’язаний через моря та кордони, і про це не можна забувати, резюмує видання.

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі