NYT проаналізувала, наскільки ефективно працює стратегія Байдена зі стримування Росії

Поділитися
NYT проаналізувала, наскільки ефективно працює стратегія Байдена зі стримування Росії © The White House/Handout via REUTERS
Деякі аналітики кажуть, що РФ уже відчуває напругу.

Мета адміністрації президента США Джо Байдена — стримувати агресію Росії на кожному кроці, викриваючи її плани. Але очільник Кремля Владімір Путін каже, що такий підхід може спровокувати конфлікт, пише The New York Times.

У ключові моменти після того, як спалахнула криза на кордоні України, президент Байден і його помічники працювали над викриттям планів Путіна, розсекретивши інформацію про його подальші кроки і назвавши очільника Кремля «агресором».

Адміністрація США розкрила інформацію, яку можна було отримати лише шляхом проникнення, принаймні до певної міри, у російські військові та розвідувальні системи. Пентагон публічно заявив, що сили, які Путін збирає на кордоні України, сягатимуть 175 тисяч або більше до початку вторгнення — дані, які неможливо отримати, просто поглянувши на супутникові фотографії.

Через кілька тижнів США заявили, що Москва спробує влаштувати провокацію всередині України, щоб створити привід для військових дій. Тоді Вашингтон закликав британців розкрити російський план встановлення маріонеткового уряду в Києві.

Кожне з цих одкровень було частиною стратегії випередити росіян у сфері, де Москва досягла успіху: інформаційна війна.

Але розкриття інформації також підняло питання про те, чи адміністрація США, намагаючись зірвати дії Москви, розкриваючи їх завчасно, стримує агресію Росії або ж стимулює її. Мета Вашингтона — стримувати росіян на кожному кроці, викриваючи їхні плани та змушуючи їх думати про альтернативні стратегії. Але такий підхід може спровокувати Путіна в той момент, коли представники американської розвідки вважають, що він ще не прийняв рішення про подальші дії.

Демократії зазвичай слабкі в інформаційній війні, і американські чиновники наполягають на різниці між власними діями і темними махінаціями, які використовує Путін.

Москва часто вигадує свої наративи, а російські чиновники не мають проблем з відвертою брехнею, як це було, коли Путін створив привід для анексії Криму в 2014 році чи надіслав агентів з метою отруїти опозиціонера Алєксєя Навального.

Попередження США та Британії, наполягають американські чиновники, ґрунтуються на тому, що вони розглядають як оцінки розвідки, що були підкріплені комерційними супутниковими фотографіями та публікаціями в Twitter, які показують, що російські військові збираються на кордонах України.

Цілком очікувано, чиновники відмовляються говорити про те, як вони отримали основну інформацію про плани Росії. Але деякі з оприлюднених даних викликали дебати про те, чи ризикують США та союзники розкрити власні джерела і методи, найцінніший ресурс у світі розвідки.

«Незалежно від того, як розгорнеться ситуація, це буде практичний приклад щодо попереджувального використання розвідувальних даних», — сказав колишній представник ЦРУ Пол Р. Кольбе.

Але ця стратегія підняття тривоги викликала дискомфорт. Владі України не сподобалися заяви США про те, що вторгнення РФ є «неминучим».

Джерело занепокоєння українського президента Володимира Зеленського зрозуміле: він не хоче поширювати паніку серед населення, а також збільшувати тиск на українську економіку чи спостерігати, як інвестори та іноземні дипломати мчать до аеропорту. Тепер помічники Байдена дещо пом’якшили заяви, виключивши слово «неминуче» зі своїх попереджень про вторгнення Росії.

«Ми припинили використання цього словосполучення, тому що я думаю, воно надіслало повідомлення, яке ми не збиралися відправляти», — визнала прес-секретар Білого дому Джен Псакі під час брифінгу.

Але інші посадовці адміністрації Байдена заявили, що, на їхню думку, вони бачать ознаки, як Путіна дестабілізував рішучий підхід США. Нещодавно очільник Кремля звинуватив Білий дім у відродженні стратегії стримування часів холодної війни, а потім сказав, що, на його думку, адміністрація Байдена намагається підштовхнути РФ до нападу як привід для запровадження санкцій.

«У цьому сенсі, сама Україна є лише інструментом досягнення мети. Це можна зробити різними способами, втягнувши нас у якийсь збройний конфлікт і, за допомогою своїх союзників у Європі, запровадити проти нас ті жорсткі санкції», – заявив Путін.

Але для багатьох представників адміністрації США те, що Путін відчув напругу, було важливішим за його слова. Не було натяків на те, що Сполучені Штати та НАТО будуть готові йти на поступки РФ.

Путін сказав, що відповіді США та НАТО щодо «гарантій безпеки», текст яких просочився в іспанську газету, не стосуються жодної з його основних проблем. Але він припустив, що для дипломатії ще є час, і виразив зовсім інший тон, ніж його вимоги кілька тижнів тому про те, що негайно потрібні «письмові гарантії безпеки».

Опоненти, які роками змагалися з Путіним, бачили людину, яка завжди шукає вихід. Дипломат Вільям Б. Тейлор-молодший, який обіймав посаду посла США в Україні, заявив, що, на його думку, більш рішуча позиція Байдена — перехід, який він називає «від пасивного до активного стримування», працює.

«Я думаю, що Путін у певному сенсі вже розхвилювався. Він має пригнічений вигляд. І тепер шукає вихід. Тому, можливо, на деякий час погодиться вступити в переговори з низки тем», – сказав Тейлор.

Інші аналітики не так впевнені. Деякі експерти всередині та за межами уряду США кажуть, що в той час, коли Путін вимагає поваги до Росії як до «великої держави» та справжньої уваги до його «гарантій безпеки» — скарги, які Захід значною мірою ігнорує, тривалі переговори щодо нових договорів про контроль над озброєнням або взаємних обмежень щодо пересування військ і навчань навряд чи його влаштують. З цієї точки зору, йому потрібні конкретні поступки. Декілька посадових осіб адміністрації США кажуть, що, на їхню думку, інтерес Путіна до дипломатії є суто тактичним і тимчасовим, резюмує видання.

Країни Заходу одна за одною обіцяють запровадити санкції проти Росії у разі повномасштабного вторгнення в Україну. Як виглядатимуть ці санкції, читайте у матеріалі ZN.UA "Які санкції США, ЄС та Британії чекають на Росію у разі вторгнення в Україну".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі