NYT перераховує найбільш поширені міфи про вакцини від коронавірусу

Поділитися
NYT перераховує найбільш поширені міфи про вакцини від коронавірусу © 24tv
Багато людей не довіряє наявним вакцинам проти COVID-19.

У міру того, як вакцини проти коронавірусу починають широко розповсюджуватися, зростає і кількість дезінформації, міфів та хибних уявлень про них. Така дезінформація лякає людей і вони відмовляються робити щеплення, але широка імунізація – це, ймовірно, найкращий спосіб повернутися до більш звичного способу життя без пандемії, пише The New York Times.

Після вакцинації людство легко зможе повернутися до нормального життя без пандемії

Це, на жаль, неправда. Звісно, не можна недооцінювати наявні вакцини проти COVID-19, адже вони запобігають важким формам захворювання та покликані зменшити кількість летальних випадків і госпіталізацій. Але наразі точно невідомо, чи запобігають щеплення безсимптомному перебігу хвороби. Не виключено, що щеплені люди все ще можуть заразитися, не знати про це та передавати коронавірус іншим.

Незабаром має з’явитися більше інформації про ефект масової вакцинації. Але поки невідомо, чи зможуть вакцини зупинити передачу вірусу, найкраще, щоб усі, як вакциновані, так і ті, хто ще не отримав щеплення, дотримувалися обмежувальних заходів, одягали маску та залишалися обережними.

Пандемія закінчиться, як тільки люди отримають колективний імунітет до COVID-19

Колективний імунітет передбачає достатню резистентність громади до вірусу, що робить зростання випадків хвороби малоймовірним, а то й неможливим. Зазвичай цю концепцію обговорюють, коли захворювання є рідкісними, як, наприклад, кір.

Колективний імунітет захистить людей від великої кількості випадків COVID-19 лише після того, коли циркуляція хвороби буде придушена. Однак це зробити дуже важко, коронавірус все ще надзвичайно поширений, і нові варіанти можуть бути більш заразними. Коли люди досягнуть колективного імунітету, вони побачать трохи менше випадків COVID-19, ніж зазвичай. Але коронавірус так швидко і просто не зникне. Колективний імунітет буде лише сигналом про початок кінця пандемії.

Побічні ефекти щеплень проти COVID-19 набагато важчі, ніж у інших вакцин

Алергічні реакції не є причиною масово уникати вакцинації. Дуже мало людей, яким вводили вакцину, страждали від важкої алергічної реакції. У більшості спостерігаються такі симптоми, як головний біль, озноб і лихоманка, але ці симптоми не повинні викликати серйозного занепокоєння: вони часто є ознаками того, що імунна система організму працює. Потрібно досліджувати більш важкі випадки, як смерть серед літніх пацієнтів, але цілком можливо, що це випадковість, не пов’язана із вакциною.

Під час клінічних випробувань вакцин проти коронавірусу параліч Белла частіше траплявся у людей, які отримували вакцину, ніж у тих, хто отримував плацебо. (Параліч Белла, або неврит лицевого нерва -  це тимчасова слабкість, яка зазвичай вражає одну сторону обличчя.) Важливо зазначити, однак, що серед загальної популяції параліч Белла з’являється приблизно у 15-20 осіб на 100 тисяч людей щороку. Це вищий показник, ніж те, що відбулося в ході клінічних випробувань: четверо з 30 тисяч осіб, які брали участь у випробування вакцини Moderna (один у групі плацебо), та четверо з 44 тисяч осіб, які брали участь у дослідженні Pfizer, мали параліч Белла.

Клінічні випробування вакцин проти COVID-19 проходили занадто швидко, тому їм не можна довіряти

Перш за все, надзвичайно велика кількість учених працювала над розробкою вакцин. Багато вчених були зосереджені на одній меті, тому цілком передбачувано, що прогрес прийшов відносно швидко. Крім того, розробники вакцини мали деякі переваги.

Вже було проведено багато пошукових та доклінічних робіт щодо вакцин проти інших видів коронавірусів, зокрема SARS. Крім того, завдяки значним державним інвестиціям та гарантованому світовому попиту на вакцини від COVID-19, багато компаній відразу виділили серйозні ресурси для цього завдання.

Щоб затвердити вакцини Управління з медикаментів та продовольства США вимагало проведення трьох етапів клінічних випробувань.  Перший етап був відносно невеликий (можливо, десятки людей) і зосереджений на питанні безпеки. Другий - більший (приблизно сотні учасників), включає людей, які мають ризики захворювання, і зосереджує увагу на безпеці та на дослідженні біологічної реакції (зокрема, продукування антитіл). Фаза 3 включає великі контрольовані дослідження (від тисяч до десятків тисяч учасників), які зосереджуються на ефективності (тобто запобіганні хвороби) та побічних ефектах. З коронавірусними вакцинами процес був значно прискорений, але всі ці етапи були завершені та проаналізовані регуляторними органами.

Крім того, не всі розробники вакцин змогли досягнути успіхів. Ті вакцини, які пройшли відповідну перевірку та ретельне вивчення, цілком виправдано були визнані безпечними та ефективними.

Вакцина проти коронавірусу небезпечніша, ніж сам COVID-19

Люди чують про ризик побічних ефектів і вважають, що їм краще не робити щеплення. Але ризик інфікуватися COVID-19 матиме гірші наслідки для здоров’я, ніж побічні ефекти після щеплень. Коронавірус активно циркулює і становить реальну загрозу.

Вакцина, яка ефективна лише на 70%, не варта ризику приймати її

Як і в багатьох випадках в галузі охорони здоров’я, не можна дозволяти нав’язливому прагненню до ідеалу стати ворогом прогресу. Чудово, що під час випробувань вакцини Moderna та Pfizer мали приблизно 95 відсотків ефективності проти симптоматичних захворювань, але такий рівень ефективності не завжди потрібен. Під час випробувань вакцина проти поліомієліту вченого Йонаса Салка була ефективною від 80 до 90 відсотків, але саме ця вакцина «змінила світ».

Це версія проблеми сприйняття, з якою вакцина проти грипу зіштовхується щороку. Люди відмовляються отримувати її, оскільки вона недостатньо ефективна. Але чим більше людей вакцинується, тим більше важких випадків хвороби та смертності можна уникнути. Найкраща вакцина проти коронавірусу - це та, яку можна отримати якомога швидше, резюмує видання.

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі