NYT: Переговори Байдена і Сі Цзіньпіна нічого не дали окрім обіцянки говорити далі

Поділитися
Звітуючи про свою розмову з китайським лідером, президент США нічого не сказав про те, що Пекін надає технології Росії для продовження війни проти України.

Президент США Джо Байден заявив у середу, що чотиригодинна дискусія з лідером Китаю Сі Цзіньпіном привела до двох важливих домовленостей: про обмеження виробництва фентанілу і про комунікації між військовими.

Але те, як американська і китайська сторони звітують про свою першу за рік зустріч, свідчить про незначний прогрес у вирішенні питань, що підштовхнули обидві країни на межу конфлікту, - пише New York Times.

Після переговорів і короткої прогулянки з Сі Цзіньпіном по території особняка на південь від Сан-Франциско Байден сказав журналістам, що ця розмова була «найбільш конструктивною і продуктивною» за весь час роботи адміністрації американського президента.

«Однак домовленості, про які вони оголосили, були скромними, а їхні найважливіші зобов'язання полягали в тому, щоб продовжувати розмову і відповідати на телефонні дзвінки в часи кризи», - зауважує видання.

Щодо одного з найважливіших питань: заборони використання штучного інтелекту в системах командування і управління ядерними арсеналами, - не було досягнуто жодних формальних домовленостей. Натомість помічники Байдена повідомили, що радник з національної безпеки Джейк Салліван продовжить переговори з головним дипломатом Китаю Ван І.

Байден продемонстрував жест поваги до Сі Цзіньпіна, привітавши його біля входу до столітнього особняка Філолі, який став місцем переговорів для лідерів двох найважливих військових, технологічних та економічних держав світу. Лідер Китаю також був дуже люб'язним, коли прибув, сказавши Байдену, що «планета Земля достатньо велика» для обох країн. Він додав, що хоч Китай і США дуже різні, вони повинні продемонструвати «здатність піднятися над відмінностями».

«Це стандартні люб'язності дипломатичних зустрічей між представниками двох країн, особливо в останні місяці, коли китайські лідери почали турбуватися про втечу американських інвесторів з країни», - пише New York Times.

Але наприкінці прес-конференції в середу ввечері, після від'їзду Сі Цзіньпіна, Байдена запитали, чи все ще він вважає китайського лідера диктатором. Адже використання цього слова розлютило Китай на початку року.

«Ну, дивіться, він диктатор. Я маю на увазі, що він диктатор в тому сенсі, що він керує комуністичною країною», - пояснив американський президент.

Помічники Байдена в останні дні доклали зусиль, щоб зменшити очікування від зустрічі. Вони навіть стверджували, що економічні проблеми в Китаї змусили лідера цієї країни дещо відступити у відносинах з США. Але, за словами американських і китайських представників, лідери в основному повторили старі тези про Тайвань, навіть коли Сі Цзіньпін висловив занепокоєння, що майбутні вибори на острові можуть призвести до розмов про незалежність. А, за словами китайських чиновників, це «червона лінія», перетин якої може змусити Пекін вдатися до військових дій.

Лідери домовилися відновити військові комунікації, які Китай перервав після того, як минулого року спікер Палати представників Ненсі Пелосі відвідала Тайвань. Проте такі обіцянки підтримувати зв’язок задля прозорості і запобігання кризам звучали і раніше, а Байден наголошував на тому, що військові канали мають залишатися відкритими, щоб запобігти потенційним зіткненням. Незрозуміло, як відреагував Сі Цзіньпін.

New York Times також зауважує, що під час зустрічі лідерів США і Китаю було підняте питання фентанілу - сильнодіючого наркотику, який вбив сотні тисяч американців. Пізніше Байден описав план угоди, яка зобов'яже Пекін регулювати компоненти цієї речовини. Але Китай і раніше брав на себе подібні зобов’язання. Обидва лідери також говорили про технологічну гонку між їхніми країнами, яка лежить в основі їхньої все більш запеклої конкуренції.

Сі Цзіньпін поскаржився на посилення американських експортних обмежень на передові комп'ютерні чіпи, які мають фундаментальне значення для технологічних амбіцій Китаю. Китайський лідер стверджував, що справжня мета Вашингтона - це задушити промислову конкурентоспроможність його країни. За словами американського чиновника, Байден заперечив це, заявивши, що не надасть жодної технології, яку Китай міг би використати у військових цілях.

«Ми: Китай і США, - перебуваємо в конкурентних відносинах. Але мій обов'язок полягає в тому, щоб зробити ці відносини раціональними і керованими, щоб вони не призвели до конфлікту. Це те, про що я говорю. Це те, про що йдеться. Знайти місце, де ми можемо зібратися разом і знайти спільні інтереси», - сказав Байден на прес-конференції.

Насправді, сфер співпраці набагато менше, ніж було навіть кілька років тому, коли зустрічі між китайськими лідерами і американськими президентами часто призводили до спільних дій. У середу не обговорювалася Північна Корея, чий арсенал зараз набагато більший, ніж був в епоху американо-китайської співпраці, а спроба Байдена переконати Сі Цзіньпіна допомогти пом'якшити вплив Ірану не зустріла бажаної згоди.

Обидва лідери не виступили зі спільною заявою. Відбулося лише коротке обговорення найбільш небезпечних дій, які впритул підійшли до межі потенційних катастроф. Йшлося про десятки китайських перехоплень американських літаків, які, як стверджують США, літають у міжнародному повітряному просторі, або протистояння у спірних водах біля Філіппін і Південно-Китайського моря.

«Коли Байден згадав про посилення військової активності Китаю навколо Тайваню після візиту Пелосі, Сі Цзіньпін у відповідь запитав, чому США озброюють острів, і закликав припинити ці продажі зброї. Насправді, США, швидше за все, прискорять ці продажі, виходячи з уроків, винесених з російського вторгнення в Україну», - пише New York Times.

Байден, звітуючи про свої дискусії, не згадав про надання Китаєм технологій Росії для продовження вторгнення в Україну. Він також не говорив про партнерство Китаю з Росією, хоча рік тому відкрито сумнівався в його процвітанні.

За словами помічників, обговорювалося швидке зростання ядерного арсеналу Китаю. Але Пекін відмовився вступати в переговори про контроль над ядерними озброєннями, наполягаючи на тому, що спочатку він повинен досягти паритету з запасами, які мають США і Росія.

New York Times також звертає увагу на те, що Сі Цзіньпін приїхав до маєтку Філолі на лімузині китайського виробництва без номерного знаку. У дещо скупих і ретельно спланованих заявах він і Байден запевнили, що вони можуть багато чого досягти, працюючи разом, але натякнули на більш похмурі альтернативи в разі невдачі.

«Для таких великих країн, як Китай і США, повернутися спиною один до одного - це не варіант», - сказав Сі Цзіньпін, який у своїх приватних промовах перед членами компартії і генералами описував країни, які рухаються до потенційного зіткнення.

Цього разу китайський лідер додав, що конфлікт і конфронтація мають «нестерпні наслідки для обох сторін». Байден часто згадував минулі зустрічі з Сі Цзіньпіном, що відбулися 15 років тому. Але він не насмілився назвати його старим другом, хоч раніше так робив.

«Я ціную нашу розмову, тому що вважаю надзвичайно важливим, щоб ми з вами чітко розуміли один одного як лідер лідера без жодних хибних уявлень чи непорозумінь. Ми повинні подбати, щоб конкуренція не переросла в конфлікт», - сказав президент США.

Зустріч у маєтку Філолі ретельно планувалася впродовж місяців. Високопоставлені китайські чиновники обговорювали їх на зустрічах з найбільш довіреними помічниками Байдена, в тому числі з Салліваном і Держсекретарем Ентоні Блінкеном. Сі Цзіньпін прибув у рідкісний момент помітної слабкості.

Після десятиліть стрімкого зростання економіка Китаю сповільнилася. Пізніше в середу він зустрівся з американськими топ-менеджерами, де наголосив на необхідності збільшення інвестицій в Китай, які почали скорочуватися. Частково це скорочення пов'язане з погіршенням економічних перспектив Китаю, але також і з тим, що країна почала переслідувати фірми, які розкривають китайські економічні дані або проводять «належну перевірку» діяльності китайських партнерів перед тим, як інвестувати в них.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі