NYT: Нове завдання для Байдена - підготувати союзників до довгої війни в Україні

Поділитися
NYT: Нове завдання для Байдена - підготувати союзників до довгої війни в Україні © Associated Press
У березні було багато розмов про перемогу, але тепер підтримувати єдність Заходу проти Путіна стало важче.

Коли президент Джо Байден зустрівся з союзниками у Європі три місяці тому, світ був згуртованим навколо України. А НАТО раптом віднайшов для себе стару «нову» мету - стримувати Росію. Були розмови про «наростання санкцій». Владімір Путін відступав, а всі говорили про перемогу.

Сьогодні Байден повертається в Європу. І ситуація навколо війни, яку Росія розв’язала проти України, важча, - пише New York Times. Російський експорт нафти падає стрімко. Але доходи від її продажу тільки ростуть за рахунок зростання цін на паливо. Зосередивши свої зусилля на сході й півдні України, Москва досягає поступового, але значного успіху. Оточені українські війська змушені відступати з ключових міст: спочатку з Маріуполя, а тепер з Сєвєродонецька.

Тому Байдену на тлі потрясінь на енергетичному і продовольчому ринках потрібно підготувати своїх союзників до затяжного конфлікту, до повернення «тривалої сутінкової боротьби», як колись Джон Кеннеді описав Холодну війну. Не дивно, що кілька тріщин на Заході вже стають помітними. Оскільки наближення виборів й суспільне невдоволення починають тривожити лідерів.

Чиновники в Білому домі стверджують, що все це не завадить Байдену тиснути на Росію ще більше. А останні кілька тижнів відзначилися закулісними переговорами про нові способи ізолювати Москву. Колишній прес-секретар Пентагону Джон Кірбі, який тепер працює в Білому домі, сказав репортерам чекати новин про нові заходи, «націлені проти ланцюгів оборонних поставко Росії, а також про посилення боротьби зі спробами обійти ці санкції». Видання допускає, що його слова повинні були стати попередженням для Китаю й Індії, які продовжують купувати російську нафту з великою знижкою. Кірбі стверджує, що Москва починає відчувати біль після чотирьох місяців війни.

«Через наші дії Росія не може провести виплати по бондам, наближаючись до дефолту. І наші подальші заходи ще більше затягнуть гайки і скоротять приплив доходів, необхідних Путіну для фінансування війни», - сказав американський чиновник.

Білий дім збирається оголосити про нові кроки, націлені посилити можливості НАТО. Зокрема, Вашингтон готує нову «стратегічну концепцією» для альянсу, яка з’явиться вперше за 10 років. Тоді все ще тривали розмови про інтеграцію Росії з Європою. Сьогодні це здається фантастикою. Також великим кроком буде створення нових кібернетичних сил швидкого реагування», які будуть допомагати оборонятися країнам НАТО, а також Швеції і Фінляндії, чиї заявки на членство чекають схвалення. 

Але ключова проблема полягає в тому, як поводитися з Путіним в часи, коли Росія перестала бути дружною європейською країною і перетворилася на міжнародну парію. Американські чиновники кажуть, що ізоляція російського автократа посилиться. Але президент Франції Еммануель Макрон, закликавши Захід утриматися від «спокуси принизити» Путіна, подав перший сигнал про існування розбіжностей в поглядах союзників на фундаментальну стратегію щодо того, як сильно варто тиснути на російського автократа.

«Якщо порівнювати з поїздкою в Європу у березні, зараз Байден має справу з підвищеною потребою пошуку компромісів між цілями внутрішньої і зовнішньої політики. Його пріоритетом буде збільшити тиск на Росію й допомогти Україні. Але це доведеться робити якраз тоді, коли Захід стривожений цінами на продукти й пальне, стривожений своїми запасами зброї, а кінця війни досі не видно», - сказав виконавчий директор «Центру нової американської безпеки» Річард Фонтейн.

Зараз Байден не відчуває великого політичного тиску вдома. Більшість дебатів стосуються теми, як краще створити ще більше проблем для Путіна, не спровокувавши при цьому ескалацію війни. Але з’явилося занепокоєння, що зростання цін на пальне, а також вартості забезпечення України зброєю з часом почне скорочувати існуючий ентузіазм. Особливо якщо Путін виконає свої погрози припинити постачати газ в Європу восени.

«Всі лідери, з якими Байден зустрінеться, постали перед одними й тими ж проблемами. Крім того, у США й інших країнах наближаються вибори. Західна єдність все ще на високому рівні, а підтримка України тверда, так само як і бажання чинити опір Росії», - сказав Фонтейн, додавши, однак, що літня поїздка Байдена в Європу продемонструє, «наскільки стійкими будуть різні лінії заходів на тлі затяжної війни».

Лише два місяці тому американці відкрито говорили про перемогу над Росією й про наближення моменту, коли армія Путіна відступить до позицій, які вона займала до 24 лютого. В кінці своєї останньої промови у Варшаві Байден сказав, що Путін «не може залишатися при владі». У Білому домі тоді швидко уточнили, що США не шукають можливостей влаштувати переворот у Москві. Але через місяць американським чиновникам довелося пояснювати, що означали слова міністра оборони Ллойда Остіна, коли він сказав, що Америка хоче «ослабити Росію до такої міри, щоб вона була не здатна знову вторгнутися в Україну».

Зараз Байден більш обережний у публічних висловлюваннях, хоча його цілі залишилися без змін. Питання в тому, чи зможе він переконати союзників перейти від реагування на кризу до довготривалої реакції на вторгнення, знаючи, що ціна цих зусиль буде зростати, так само як і тиск, оскільки Путін спробує використати кожну доступну йому зброю включно з обмеженням експорту газу й збереження блокування українських портів і зерна.

«Природно, що люди і уряди втрачають інтерес до конфліктів, які затягнулися. Світ перестав звертати увагу на війну в Лівії після падіння Муаммара Каддафі, а також на Сирію, Ємен й інші конфлікти, які колись були в заголовках», - сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, додавши, що це ж саме сталося після того, як Росія анексувала Крим.

«Компроміс з Росією може здатися привабливим для декого за кордоном, особливо зважаючи на зростання ціни війни», - сказав Кулеба, наголосивши при цьому, що насправді єдиний вихід - це «повна перемога України».

Публічно з ним погодиться кожен. Під час зустрічей у Європі Байден про це не скаже. Але в його адміністрації кожного тижня обговорюють, що відправити Україні, а що ні. Джерела видання повідомили, що президент США постійно зважує, чи відправка нової зброї призведе до надто швидкої ескалації війни і чи дасть вона Путіну ще одне виправдання для відповіді. Однак, при цьому Байден намагається подбати про те, щоб Путін втрачав позиції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі