«Новий Близький Схід» може ускладнити роботу Байдена — NYT

Поділитися
«Новий Близький Схід» може ускладнити роботу Байдена — NYT
Байден хоче відновити ядерну угоду з Іраном, але він зіштовхнеться з «новим» Близьким Сходом.

На фоні того, що Іран звинувачує Ізраїль у вбивстві свого фізика-ядерника, Близький Схід з першого ж дня обіцяє ускладнити роботу переможця виборів президента США Джо Байдена. Новий американський лідер добре знає регіон, адже свого часу був віце-президентом США. Однак, теперішній Близький Схід – це зовсім не той регіон, з яким Байден мав справу чотири роки тому, пише The New York Times.

Найкращий спосіб для Байдена «оцінити» новий Близький Схід - розглянути те, що сталося 14 вересня 2019 року, коли іранські ВПС запустили безпілотники та високоточні ракети до Абкайку, одного з найважливіших нафтових родовищ Саудівської Аравії.

Іранські безпілотні літальні апарати та ракети летіли настільки низько, що ні їхній зліт, ні майбутня атака не були вчасно виявлені саудівськими та американськими радарами. Ізраїльські військові аналітики, приголомшені можливостями, які демонструють іранці, стверджували, що ця несподівана атака - це "Перл-Харбор" на Близькому Сході.

Цей іранський ракетний удар, реакція американського президента Дональда Трампа та відповідь Ізраїлю, Саудівської Аравії, ОАЕ на реакцію Трампа модифікували Близький Схід.

Як реагував президент Трамп? Він не зробив нічого. Він не розпочав «страйк» у відповідь від імені Саудівської Аравії. Через кілька тижнів після атаки Трамп відправив до Саудівської Аравії три тисячі американських військовослужбовців для зміцнення оборони - але з повідомленням від 11 жовтня 2019 року: «Ми відправляємо війська на Близький Схід для допомоги Саудівській Аравії. На моє прохання Саудівська Аравія погодилася платити нам за все, що ми робимо». Однак, можливо, було б не зовсім правильно критикувати Трампа, адже він лише відображав глибокі зміни в американській громадськості. Трамп просто «натякнув» на те, що найбільшим виробником нафти у світі є США, до того ж Америка планує менше втручатися у справи Близького Сходу.

Така зміна політичної позиції Америки породила перший елемент, з яким Байден зіштовхнеться на новому Близькому Сході: мирні угоди між Ізраїлем та ОАЕ, а також між Ізраїлем і Бахрейном, до того ж, зараз можна помітити цілком новий рівень таємної співпраці у сфері безпеки між Ізраїлем та Саудівською Аравією, які, швидше за все, незабаром встановлять офіційні відносини. Як повідомлялося, прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху минулого тижня відвідав Саудівську Аравію.

По суті, Трамп змусив Ізраїль та ключові сунітські арабські держави менше покладатися на Сполучені Штати та думати про те, як вони повинні співпрацювати між собою щодо нових загроз - таких як Іран. Своєю чергою, це може дозволити Америці забезпечити свої інтереси в регіоні, при цьому уникаючи значних жертв. Це може бути найважливішим досягненням Трампа у зовнішній політиці.

Байден розглядає можливість відновлення переговорів про відродження Іранської ядерної угоди, від якої Трамп відмовився в 2018 році. Однак, тепер Ізраїль, Саудівська Аравію, Бахрейн та ОАЕ будуть працювати як «вільна антиіранська коаліція». Це неабияк ускладнить справи для Байдена.

Після того, як Трамп відмовився від ядерної угоди, Іран теж відмовився від своїх зобов'язань обмежити запаси урану, який може бути використаний для створення ядерної бомби. Але після перемоги Байдена на виборах у США Іран заявив, що "автоматично" повернеться до своїх ядерних зобов'язань, якщо Байден скасує санкції, запроваджені Трампом. Тільки після скасування цих санкцій Іран готовий повернутися до переговорів.

Саме тут на Байдена чекають нові проблеми. Так, Ізраїль та сунітські арабські держави хочуть переконатися, що Іран ніколи не зможе розробити ядерну зброю. Але сьогодні деякі ізраїльські військові експерти скажуть, що перспектива того, що Іран може створити ядерну зброю, не є головною проблемою, адже Іран навряд чи використає цю зброю. Використання ядерної зброї було б самогубством, а іранські духовні лідери не мають «схильності до самогубства».

Новою зброєю, яку останнім часом найбільш активно використовує Іран, є високоточні ракети, які він використовував у Саудівській Аравії і намагається експортувати до своїх довірених осіб у Лівані, Ємені, Сирії та Іраку, які, своєю чергою, представляють безпосередню загрозу для Ізраїлю, Саудівської Аравії, ОАЕ та американських сил в регіоні. Іран має мережу заводів, що виробляють власні високоточні ракети.

Якщо Байден спробує просто відновити іранську ядерну угоду такою, якою вона була - і відмовиться від крайніх економічних санкцій проти Ірану, перш ніж досягти повного розуміння щодо експорту високоточних ракет, можна припустити, що він зустріне опір з боку Ізраїлю, ОАЕ та Саудівської Аравії.

Ізраїль протягом останніх п’яти років фактично веде тіньову війну з Іраном, щоб перешкодити Тегерану досягти своєї мети - оточити Ізраїль своїми озброєними високоточними ракетами довіреними особами в Лівані, Сирії, Іраку.  

"Протягом останніх двох десятиліть ми намагалися запобігти створенню великої зброї в Ірані, але саме тисячі більш дрібних озброєнь, які Іран поширює, стали реальною та безпосередньою загрозою для його сусідів", - каже старший науковий співробітник Фонду Карнегі Карім Саджадпур.

Ось чому Ізраїль та його арабські союзники в Перській затоці не хочуть бачити, як Сполучені Штати відмовляються від своїх важелів впливу на Іран для стримування ядерної програми. Саме тому США буде важко досягнути домовленостей із країнами Близького Сходу, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі