Уряд Нової Зеландії підтвердив, що обговорює приєднання до неядерної частини альянсу AUKUS, заснованого Австралією, Великою Британією та США. Про це повідомляє The Guardian.
«Нам запропонували можливість обговорити, чи можемо і чи хочемо ми брати участь у другому [неядерному] компоненті альянсу. Я зазначив, що ми будемо готові вивчити це питання», — сказав міністр оборони Нової Зеландії Ендрю Літтл.
Такі заяви прозвучали через тиждень після того, як міністр закордонних справ Нової Зеландії Нанайя Махута відвідала Китай та зустрілася з високопоставленими китайськими дипломатами, які висловили занепокоєння щодо військових зв’язків між Австралією, Великою Британією та США, в центрі яких отримання Австралією атомних підводних човнів ВМС.
Другий компонент угоди, що складається з трьох частин, охоплює обмін передовими військовими технологіями, в тому числі у сфері квантових обчислень і штучного інтелекту.
Новій Зеландії не запропонували приєднатися до першого компоненту, і вона не погодилася б на це через свою антиядерну позицію. Літтл сказав, що будь-яке приєднання до AUKUS не може поставити під загрозу юридичні і моральні зобов'язання Нової Зеландії бути неядерною державою.
«[Членство в AUKUS] стосувалося б технологій необхідних для захисту військовослужбовців. Зазвичай це обізнаність про територію, тобто технології спостереження і радіотехнології, які дозволяють нам це робити», - сказав він.
Цього місяця Літтл зустрівся з координатором з питань національної безпеки США в Індо-Тихоокеанському регіоні Куртом Кемпбеллом.
За словами Махути, під час її візиту до Пекіна минулого тижня китайські офіційні особи чітко висловили своє занепокоєння.
«Вони визнали нашу позицію з цього питання. Ми не є частиною цих домовленостей», - сказала Махута.
У Нової Зеландії є й інші занепокоєння щодо договору AUKUS, в тому числі те, що він може поставити під загрозу договір Раротонга, який визначає великі території Тихого океану вільними від ядерної зброї.
«Ми занепокоєні тим, щоб не допустити мілітаризації Тихого океану, щоб договір Раротонга був дотриманий, і це основа, щодо якої ми отримали запевнення від Австралії відносно цих домовленостей», - сказала Махута.
Пекін рішуче виступає проти AUKUS, а речник міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь заявив про «серйозне занепокоєння і рішучу опозицію» з боку його країни.
Неясно, чи має Китай таку ж стурбованість щодо неядерних частин AUKUS.
Минулого тижня речник опозиції Нової Зеландії Джеррі Браунлі висловив власне занепокоєння тим, що AUKUS може ускладнити спільні дії сил АНЗАК (об’єднання військових сил Австралії та Нової Зеландії).
У вівторок, 28 березня, він відмовився від своїх коментарів, заявивши, що безумовно не намагався критикувати угоду.
«Австралія буде приймати рішення для Австралії», - сказав Браунлі.
Літтл заявив, що іноземні або місцеві голоси проти угоди не будуть фактором для потенційного приєднання.
«Ми, як країна, і сучасні лідери повинні оцінити наші довгострокові інтереси і те, що відбувається у світі, який швидко змінюється, і в регіоні, який швидко змінюється», - сказав він.
Колишній прем'єр-міністр Нової Зеландії Хелен Кларк заявила, що бути пов'язаною з AUKUS не в інтересах Нової Зеландії.
США, Велика Британія і Австралія створили союз в сфері безпеки - AUKUS. Рішення трьох країн є системним і викликано в тому числі прагненням протистояти зростаючому політичному, економічному і військовому впливу КНР. Про створення тристороннього оборонного союзу розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».