Нова глобальна гонка озброєнь ризикує закінчитися ядерною війною — FT

Поділитися
Нова глобальна гонка озброєнь ризикує закінчитися ядерною війною — FT © відкриті джерела
Країнам потрібно знайти дієві механізми для управління напругою.

У жовтні 1962 року світ затамував подих, коли дві впливові держави, Сполучені Штати та Радянський Союз, погрожували одна одній «ядерним знищенням». Карибська криза прийшла на тлі дестабілізуючого періоду, коли обидві країни розробляли та розгортали все більш потужну атомну зброю, що наближало світ до Армагеддону. Але нова глобальна гонка озброєнь може стати ще більш небезпечною, пише Financial Times.

Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році світ частково забув про небезпечний сценарій ядерної війни.

Але випробування Китаєм нової гіперзвукової ракети показують, що ризик загострення гонки ядерних озброєнь вищий, ніж був протягом минулих десятиліть.

Під час одного з випробувань, пов’язаних із гіперзвуковою зброєю, китайська ракета облетіла земну кулю. Така система, якщо вона буде розгорнута, може обійти протиракетну оборону США на Алясці, пролетівши над Південним полюсом. Китай, своєю чергою, заперечує випробування гіперзвукової ракети, заявивши, що це був звичайний космічний корабель.

У Пекіна є певні причини для розвитку такої системи. США і Росія мають величезні ядерні арсенали. США можуть запустити свою «ядерну тріаду» систем наземного, повітряного та морського базування.

Вашингтон модернізує власний ядерний арсенал і продовжує інвестувати в оборону від балістичних ракет. Це викликає хвилювання в Пекіні. Навіть якщо немає точних гарантій того, що захист працює, супротивник не може знати цього напевно, що створює сумніви в тому, чи пройдуть його ракети.

У минулому Китай підтримував мінімальний рівень ядерного стримування, обіцяючи не використовувати зброю першим. Але це може змінитися, оскільки Пекін будує сотні нових ракетних шахт і рухається до розширення власних військових можливостей.

Експерти вважають, що Пекін, можливо, переходить до позиції «попередження», за якої він буде давати відповідь, як тільки дізнається, що відбувається атака, замість того, щоб «приймати» та відбивати перший ядерний удар супротивника без власної атаки.

Найбільше занепокоєння викликає відсутність прозорості та основи для управління ядерною напругою між США та Китаєм.

Ситуація, в якій існують сумніви щодо ядерної спроможності однієї сторони, а випробування Китаєм нової зброї викликають такі сумніви, змушує іншу сторону планувати найгірший сценарій.

Відсутність діалогу між Вашингтоном і Пекіном щодо військової сфери, не кажучи вже про договір про контроль над озброєннями, створює ризик. Незалежно від важливості інших питань, завжди має бути можливість обговорити проблему контролю зброї, здатної знищити планету.

Вашингтон також повинен переглянути свій підхід.

Схоже, випробування Китаєм нової зброї застали американських чиновників зненацька — вони не вперше недооцінили темпи технологічного розвитку Пекіна.

Якщо США прагнуть зберегти військову перевагу, а не знайти рівновагу з Пекіном, то це також підживить гонку озброєнь.

У цій сфері, як і в багатьох інших, США доведеться ставитися до Китаю як до рівного.

Зрештою, і США, і Радянський Союз відмовилися від величезних витрат і ризиків ядерного протистояння часів холодної війни.

Карибська криза стала першим кроком до переговорів про систему контролю над озброєннями. Цього разу впливові держави повинні досягти того ж результату, не привівши світ до межі атомної війни, резюмує видання.

Раніше повідомлялося, що в Китаї «оновили» інформацію щодо запуску нової гіперзвукової ракети, здатної нести ядерний заряд. За словами представника МЗС Китаю Чжао Ліцзяня, у серпні випробовувалась не новітня зброя, а космічний корабель.

Однак газета Financial Times опублікувала матеріал, в якому розповіла про сучасну гіперзвукову зброю Китаю. За словами інформованих співрозмовників журналістів, у серпні Пекін запустив нову ракету, здатну «облетіти Землю, нести ядерний заряд» і при цьому залишатися «невидимою» для американської протиракетної оборони.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі