Британія збільшить запаси ядерних боєголовок вперше після закінчення Холодної війни. Країна долучилася до безконтрольної гонки озброєнь у нестабільному та непередбачуваному світі. Рішення британського прем’єра Бориса Джонсона збільшити британські ядерні запаси більш ніж на 40%, з 180 до 260 ядерних боєголовок можна легко трактувати як маневр, натхненний внутрішньою політикою, корінням якої є тривала прихильність консервативної партії до ядерної енергетики та Brexit. Але рішення має і більш широке значення. Воно відображає нестабільне міжнародне ядерне середовище, пише газета The Guardian.
Світ вступив у нову і небезпечну еру 2 серпня 2019 року. Того дня найсильніші ядерні держави планети, США та Росія, заявили про вихід з Договору про ліквідацію ядерних ракет середньої та малої дальності, підписаного ще Рональдом Рейганом та Михайлом Горбачовим у 1987 році. Договір був останньою угодою про контроль над озброєннями, що залишилася в силі. Зараз світ перебуває на старті неконтрольованої гонки ядерних озброєнь.
Що це означає, стало зрозуміло 8 серпня, менш ніж через тиждень після відмови від угоди Рейгана-Горбачова. Реактор російської крилатої ракети з ядерною зброєю під кодовою назвою Skyfall вибухнув у Баренцевому морі, внаслідок чого загинули п’ять російських учених та морських офіцерів, що також призвело до забруднення атмосфери та води.
Сьогодні світ фактично повертається до ситуації, яка нагадує період, що передував кубинській ракетній кризі, коли не було взаємно зобов'язуючих угод про контроль над озброєннями, і різні країни, серед яких і Велика Британія, змагалися за те, щоб випередити один одного на шляху розширення ядерних арсеналів.
У жовтні 1962 року лише удача і страх перед ядерною конфронтацією, про які говорили Джон Кеннеді та Микита Хрущов, урятували світ від ядерної війни. Страх кризи привів дві потужні держави до переговорів про низку угод про контроль над озброєннями, починаючи від договору про часткову заборону ядерних випробувань.
Але спроби змінити цю рівновагу, такі як стратегічна оборонна ініціатива колишнього американського лідера Рональда Рейгана "Зоряні війни", яка повинна була зробити США безпечнішими, ніж їх радянський опонент, повернули світ на межу ядерного протистояння.
Те, що спостерігається в світі сьогодні, деякі аналітики характеризують як настання "другої ядерної ери". Але останнім часом глобальна геополітична ситуація перебуває у більш небезпечному і непередбачуваному стані, ніж це було навіть під час холодної війни. Відбулося безпрецедентне розповсюдження ядерної зброї і зараз існує більше держав, здатних створити бомбу, ніж у будь-який момент після закінчення холодної війни.
Особливу небезпеку становлять неконтрольовані авторитарні режими, які можуть загрожувати ядерною війною. Два суперники, Індія та Пакистан, мають ядерний потенціал, і накопичення Іраном ядерних технологій викликає серйозне занепокоєння. Кібервійна також загострює ситуацію, оскільки вона дозволяє одній державі захопити контроль над ядерним арсеналом іншої без прямої ядерної атаки.
Поки світ вирішує багато інших проблем, політичним лідерам не вистачає страху перед ядерною війною, який мали попередні покоління політиків та суспільств. Кеннеді та Хрущов вважали ядерну війну неможливою. Зараз це змінюється зі скасуванням старих договорів про контроль над озброєннями, поновленням гонки ядерних озброєнь та розвитком нових технологій. Усі ці фактори послабили психологічний бар'єр для використання ядерної зброї та повернули ілюзію про те, що війни, які ведуться з обмеженим використанням ядерного арсеналу, можна вести та перемагати. Це, у свою чергу, живить нову гонку ядерних озброєнь, яку США та Росія вже розпочали, відмовившись від деяких обмежень часів холодної війни.
Звідси справжня важливість оголошення Джонсона в тому, що воно відкриває простір для Великої Британії та інших країн для участі в гонці ядерних озброєнь. Але навіть якщо британський уряд придбає ще 80 боєголовок за короткий проміжок часу, світовий ядерний баланс навряд чи сильно зміниться. Попри всі зміни по всьому світу після закінчення "холодної війни", все ще існують дві ядерні наддержави: Росія і США. Вісімдесят додаткових боєголовок не складуть особливої різниці і можуть не зробити Велику Британію безпечнішою, якщо мова йде про найгірше.
Але, вирішивши збільшити ядерний арсенал, Велика Британія - третя країна у світі, яка розвиває власну ядерну потужність, надсилає неправильний сигнал: переозброєння. Натомість світ повинен прямувати до столу переговорів, щоб розпочати поступову відмову від розширення ядерної зброї. Це непросте завдання, оскільки переговори тепер повинні виходити за межі двох ядерних наддержав і включати решту ядерних країн - насамперед Китай, резюмує видання.
Китай і Росія становлять дедалі більшу загрозу для західних союзників, оскільки НАТО намагається «вилікувати» внутрішній розкол з США і Туреччиною. Те, що Китай і Росія становлять загрозу для Заходу, підтвердили генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і посол США в НАТО Кей Бейлі Гатчінсон.