Німеччина збирається наполягати на відстрочці вступу України до НАТО через побоювання, що цей крок може призвести до війни Альянсу з Росією, пише The Telegraph.
Джерело в Альянсі повідомило, що Берлін використає щорічний саміт НАТО у Вільнюсі, щоб закликати учасників зосередитися на гарантіях безпеки, а не на пропозиціях щодо членства.
«Берлін стримано ставиться до перспективи негайного членства. Йому потрібен процес і час, щоб розробити гарантії, щоб фактично заблокувати членство», — повідомило джерело, додавши, що Берлін не хоче, щоб Путін потенційно міг «випробувати статтю 5».
Так само і Джо Байден у нещодавньому інтерв’ю наголосив, що хоче уникнути ситуації, коли «ми всі у війні, ми у війні з Росією».
Байден також додав, що Україна «не готова» до членства в НАТО і що це «займе деякий час».
«Ми не прагнемо розпочати Третю світову війну. Україна не приєднається до НАТО після цього саміту», — заявив радник американського президента з національної безпеки Джейк Салліван
Після вторгнення Росії в Україну минулого року Володимир Зеленський почав посилювати кампанію за вступ України до НАТО, намагаючись максимально віддалити Україну від Москви.
Він закликав членів НАТО здійснити конкретні кроки щодо членства України, щоб його країна могла швидко приєднатися до трансатлантичного альянсу після війни.
Німеччина та Сполучені Штати приватно попередили, що цей крок може перерости у активну війну між НАТО та Росією.
Путін неодноразово заявляв, що розширення НАТО до російських кордонів протягом останніх двох десятиліть було ключовим фактором у його рішенні вторгнутися в Україну. Відтоді російський президент погрожував використати ядерну зброю, що викликало побоювання ескалації в західних країнах.
США, Велика Британія та країни ЄС наразі розробляють низку двосторонніх пропозицій щодо безпеки, які, як вони сподіваються, допоможуть захистити Київ у разі якщо Україна не вступить до НАТО.
Але східні лідери, як-от прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас, стверджують, що на саміті у вівторок і середу Україні слід запропонувати дорожню карту вступу.
«Я не думаю, що в НАТО є одностайність щодо того, вводити чи ні Україну в сім’ю НАТО саме зараз, у розпал війни», — заявив Байден.
Він додав, що для України слід прокласти «раціональний шлях» для відповідності вимогам для членства, включаючи «демократизацію та цілий ряд інших питань».
Байден повідомив, що він «довго розмовляв із паном Зеленським про це», і до того часу США готові забезпечити Україні гарантії безпеку, подібні до тих, що має Ізраїль.
За період з 2019 по 2028 рік США зобов’язались платити Ізраїлю від двох до чотирьох мільярдів доларів на рік для розвитку армії.
Втім, союзники по НАТО досі не дійшли згоди щодо того, що буде запропоновано Україні на саміті.
Зеленський, який заявив, що не відвідає саміт у разі, якщо на ньому не будуть ухвалені позитивні для країни рішення, вважає, що підписаної в Бухаресті в 2008 році заяви, у якій йдеться про «відкриті двері» для Києва, недостатньо.
«Нам потрібен чіткий сигнал, що Україна буде в альянсі. Не те, що двері відкриті – цього недостатньо», – сказав Зеленський журналістам під час поїздки до Чехії.
Дипломати та офіційні особи назвали свою найімовірнішу пропозицію Києву як «Бухарест-плюс» на знак того, що вона ґрунтуватиметься на їхній попередній обіцянці прийняти Україну до альянсу, але це не буде прямою гарантією вступу.
Водночас, за їх словами, Україні будуть надані гарантії безпеки, які компенсують це, додають вони.
Відомо, що США, Німеччина та Франція працюють над низкою двосторонніх пропозицій щодо конкретизації своєї підтримки Києва в юридично обов’язкових угодах.
Пропозиції Києву, як очікується, будуть зафіксовані у рамковій угоді -- «Меморандумі про взаєморозуміння», схваленому НАТО та ЄС
За словами джерел, це найкраща пропозиція для Києва, враховуючи неможливість членства та застосування 5 статті.
Попри те, що сценарій запрошення України до НАТО вже у Вільнюсі виглядає як малореалістичний, у Києва насправді немає права на іншу позицію. Чому Україна все ж повинна наполягати на запрошенні до Альянсу на його липневому саміті, пояснює Альона Гетьманчук у статті «Україна – НАТО: у Вільнюсі мають бути виправлені помилки Будапешта та Бухареста».