Україна не готова вступити до НАТО, зараз, серед війни, і з-поміж членів Альянсу немає одностайності щодо негайного прийняття України до НАТО. Про це президент США Джо Байден заявив в ексклюзивному інтерв'ю Фаріду Закарія CNN.
"Але Україні потрібно запропонувати раціональний шлях кваліфікації для вступу до НАТО. А поки Україна не в НАТО, США нададуть їй такі гарантії безпеки, як Ізраїлю", – додав лідер Сполучених Штатів.
Раніше автор ZN.UA Володимир Кравченко аналізував прийнятність цього варіанту для нашої країни у своїй статті «Стратегія дикобраза»: Україну переводять на ізраїльську модель». Саме цю модель Північноатлантичний Альянс та Сполучені Штати зокрема розглядають як альтернативу, можливо – тимчасову, повноцінному членству України в НАТО. У цьому разі не йдеться про те, що партнери захищатимуть Україну з допомогою прямого збройного втручання, натомість вони всіляко сприятимуть тому, щоб Україна могла захищатися самостійно. Для цього передбачено цілу низку міжурядових угод про військово-технічне співробітництво з постачання зброї та передових технологій, а також фінансування оборонних проєктів.
З 1976 року Тель-Авів є найбільшим одержувачем щорічної американської допомоги у вигляді грантів та постачання військової техніки на пільгових умовах. Втім, двосторонні американо-ізраїльські угоди є не стільки гарантіями безпеки, скільки механізмом, що зміцнює обороноздатність Ізраїлю.
Нині Україна отримує військову допомогу від США навіть у більших обсягах, ніж Ізраїль. Однак є чимало відмінностей між країнами, котрі не дозволяють беззастережно вважати, що "ізраїльська модель" може вповні влаштувати Україну.
- Ізраїль має сильну економіку та ядерний арсенал, еліту, консолідовану навколо питань безпеки, й населення, яке практично поголовно проходить службу в армії і здебільшого готове захищати свою країну. В Україні цього немає.
- Ворогами Ізраїлю є терористичні організації й деякі країни Близького Сходу, чия військова міць поступається ізраїльській. Водночас ворогом без'ядерної України є країна з ядерною зброєю, великим промисловим потенціалом, значними природними й людськими ресурсами, які суттєво переважають українські.
Ізраїльська модель ставить Україну в цілковиту залежність від фінансової та технічної підтримки партнерів і при цьому не дає цілковитих гарантій її безпеки. Відтак позитивну роль вона може відіграти лише у тому разі, коли стане проміжним етапом на українському шляху до членства в НАТО, а не скасує це членство.
Раніше повідомлялося, що сьогодні, 8 липня, під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган підкреслив, що Україна заслуговує бути членом НАТО.