Заступник міністра закордонних справ Литви Мантас Адоменас попередив, що газопровід "Північний потік 2", який, як очікується, незабаром почне поставки російського газу в Німеччину через Балтійське море, може залишити Україну на милість президента РФ Владіміра Путіна.
В інтерв'ю Newsweek Адоменас заявив, що проєкт "Північний потік 2" становить небезпеку для безпеки Європейського Союзу, НАТО й України, яка бореться з підтримуваними Росією бойовиками угруповань "ДНР" і "ЛНР" на сході країни та вимагає повернення Кримського півострова, анексованого Москвою у 2014 році.
"Той факт, що проєкт триває, дуже великим сумом", - сказав Адоменас.
Проєкт "Північний потік-2" вартістю 11 мільярдів доларів триває, попри заперечення американських адміністрацій та низки країн-членів ЄС, в тому числі прибалтійських держав, розташованих уздовж кордону з Росією.
Адміністрація президента Джо Байдена не змогла зупинити угоду, проти якої виступав і колишній президент Дональд Трамп. У січні США запровадили санкції проти компаній, які працювали над трубопроводом або страхували його, але в травні вони зняли обмеження.
Критики побоюються, що газопровід посилить залежність Європи від російського газу і зробить ЄС заручником геополітичних планів Путіна. А з огляду на триваючу в Європі енергетичну кризу, час для Москви може виявитися дуже до відповідним.
Угода також може поставити під загрозу Україні, яка зараз є життєво важливим маршрутом для російського газу в Європу. Теоретично, "Північний потік-2" дозволить Путіну перекрити транзит газу через Україну, позбавивши Київ мільярдів за транзит і підірвавши стратегічну важливість України для ЄС. Чинна угода про транзит газу через Україну закінчується у 2024 році.
"Я передбачаю, що транзит газу в Україну, швидше за все, буде припинено в той момент, коли почне використовуватися "Північний потік 2", - сказав Адоменас в інтерв'ю Newsweek.
"Вони знайдуть виправдання, вони знайдуть причини", - додав він про Кремль.
На питання про те, чи не продав чи ЄС своїх українських партнерів, Адоменас відповів наступне: "Боюся, що так воно і є".
Путін вже розпалює подібні побоювання. Нещодавно він заявив, що газотранспортна система України не ремонтувалася "десятиліттями", додавши, що труба "може лопнути" на маршруті в будь-який момент. Оператор ГТС України заявив, що ці слова Путіна "не відповідають дійсності".
"Північний потік 2" розділив ЄС. Німеччина очолила прихильників, колишній канцлер Герхард Шредер опікувався угодою, на підставі якої у 2011 році побудували першу нитку газопроводу "Північний потік".
Ангела Меркель давно захищає другий газопровід, керуючись потребами німецької промисловості та жителів в енергії. Ця потреба особливо актуальна, враховуючи поступова відмова Берліна від атомної енергетики та зусилля зі зниження залежності від вугілля.
Обидва газопроводи "Північний потік" разом можуть транспортувати близько 110 мільярдів кубометрів газу в рік. Пропускна здатність нинішнього українського маршруту становить 160 мільярдів кубометрів, але старіюча мережа може вимагати до 7 мільярдів доларів на модернізацію і ремонт.
Зараз "Північний потік 2" очікує схвалення німецьких регулюючих органів і, за словами міністра закордонних справ Росії Сєргєя Лаврова, може почати повноцінну експлуатацію на початку 2022 року.
Але німецько-американська угода мало чим заспокоїла побоювання в країнах Балтії. "Я сильно підозрюю, що важелів, які мають Америка і Німеччина, буде недостатньо", - сказав Адоменас. "Немає нічого, що могло б переконати нас в тому, що Росія не збирається використовувати його як геополітичний інструмент, і поки я не бачу надійних механізмів, які могли б гарантувати, що цього не станеться".
"ЄС став заручником завзятої корупції", - додав Адоменас, маючи на увазі швидкий перехід Шредера з посади канцлера Німеччини до крісла голови комітету акціонерів Nord Stream 1". У 2016 році Шредер став керівником "Північного потоку 2".
"З одного боку, ми маємо кричущий геополітичний інструмент, з іншого - настільки ж кричущу корупцію з європейської сторони", - сказав Адоменас. "Це дуже погано і для довіри до ЄС... це дуже очевидний проєкт, який йде всупереч з інтересами цілої низки країн ЄС, щоб задовольнити бізнес-інтереси однієї".
Адоменас не очікує, що битва за "Північний потік 2" буде вирішена, навіть коли трубопровід зрештою почне функціонувати. "Ми повинні визнати, що це провал, але я не думаю, що битва закінчена", пояснив він. "Ми все ще повинні вимагати дотримання правил ЄС щодо об'єднання та прозорості. У нас ще є шанс оцінити авторитет ЄС як організації, що діє не тільки в інтересах найбільших членів, але і в загальних колективних інтересах".
Як писало ZN.UA, Україну очікує падіння транзиту та унеможливлення віртуального реверсу газу з Угорщини. Про це у своєму тексті для ZN.UA пишуть експерти Центру досліджень енергетики Марія Якуб та Олександр Харченко у тексті - "Які наслідки матиме для України новий газовий контракт між Угорщиною і "Газпромом".