Відлуння скандалу, що вибухнув після оприлюднення розшифровки телефонної розмови Зеленського та Трампа, продовжує бити по тих, хто прямо або побічно там був згаданий.
Курт Волкер, котрий подав у відставку з поста спецпредставника Держдепартаменту США з питань України, оголосив про відхід з поста виконавчого директора Інституту міжнародного лідерства імені Маккейна.
"Недавня концентрація уваги на моїй роботі як спецпредставника США з України може відвернути увагу від успіхів і триваючого розвитку Інституту. Тому я йду з посади виконавчого директора", - наводять американські ЗМІ витримки із заяви Волкера.
Волкер протягом семи років очолював цей дослідний центр, який базується у Вашингтоні. Виконувати обов'язки Волкера тепер буде колишній глава Національного контртерористичного центру США Нік Расмуссен.
Волкер нещодавно опинився в центрі "українського скандалу". Минулого тижня він протягом майже 10 годин відповідав на питання комітетів Палати представників США. Зокрема, згідно з повідомленнями ЗМІ, Волкер зустрічався в 2018 році з чиновниками української компанії Burismа, де працював син колишнього віце-президента США Джо Байдена - Хантер.
Раніше західні ЗМІ повідомляли, що Трамп 25 липня намагався в телефонній бесіді переконати президента України Володимира Зеленського в необхідності почати розслідування щодо Хантера Байдена - сина колишнього віце-президента Джо Байдена.
Повідомлення про це передав своєму керівництву співробітник американської розвідки. Воно на вимогу конгресменів було передано їм для ознайомлення. Це повідомлення співробітника розвідки стало приводом для того, щоб в середу спікер палати представників США Ненсі Пелосі оголосила про рішення почати процедуру, мета якої - визначити, чи можна оголосити імпічмент Трампу.
У кінці вересня американські ЗМІ повідомили, що Волкер подав у відставку. Офіційних заяв з цього приводу поки не було. Associated Press називає Волкера колишнім спецпредставником. На сайті держдепу він позначений як діючий співробітник.
Раніше, колишній спецпредставник США з питань України під час свідчень в Конгресіпо справі про тиск президента Дональда Трампа на Володимира Зеленського заявив, що просив українську владу не втручатися у внутрішню політику Сполучених Штатів.
Напередодні в Конгрес для дачі показань викликали п'ять співробітників Держдепартаменту, які працювали з Україною, в тому числі Курта Волкера і Марі Йованович. Держсекретар МайкПомпео висловився категорично проти допиту дипломатів і надання конгресменам документів Держдепартаменту.
Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор запідозрив Трампа до використання свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагався заблокувати стенограму розмови, помістивши її у сховище інформації про таємні операції розвідки.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку зв'язувався з головою Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановым, а також літав в Мадрид для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їх липневого телефонної розмови.
Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початку процедури спікер Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
Детальніше про скандал, помилки Зеленського в спілкуванні з Трампом та їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".