На світ чекає моральне потрясіння, якщо теорія лабораторного витоку COVID-19 підтвердиться — The Guardian

Поділитися
Наслідки можуть бути руйнівними.

Був час, коли пандемія коронавірусу підтверджувала багато припущень. COVID-19 неабияк змінив світ, зробивши переможців – переможеними, і навпаки. Завдяки пандемії люди змогли пристосуватися до абсолютно нових умов життя. Ковід змусив світ поважати науку, піднявши вчених на найвищі місця соціальної влади, пише The Guardian.

На початку пандемії було простіше шукати винних і критикувати невдале лідерство. Пандемічна реальність карала політиків, які відмовлялись поклонятися досвіду. Для прикладу, в США колишнього президента Дональда Трампа звинуватили у невдалій реакції на пандемію. Американські ЗМІ назвали систему «організованого невігластва та популізм» причиною загибелі великої кількості людей від коронавірусу в США.

Але останнім часом засоби масової інформації наповнені тривожними історіями, які припускають, що ковід прийшов зовсім не з «популізму», а з лабораторії в китайському Ухані. У час, коли вчені отримали повагу суспільства, виникає непросте запитання: можливо саме наука певним чином винна у всьому цьому?

Формування думки про пандемію значною мірою залежить від повідомлень у ЗМІ та соцмережах. Багато газет і телевізійних шоу запевняли, що теорія витоку з лабораторії не відповідає дійсності, адже це теорія змови.

Однак занепокоєння з цього приводу виникло саме тоді, коли багато вчених почали говорити про ймовірність такої теорії походження вірусу. Пізніше усі, від відомого американського вченого Ентоні Фаучі до президента США Джо Байдена, визнали, що гіпотеза про аварію в лабораторії може мати сенс. Наразі немає реальної відповіді, і, цілком можливо, що світ ніколи не дістанеться до істини в цьому питанні, але можна спрогнозувати, які наслідки чекають на людство, якщо теорія витоку коронавірусу з лабораторії підтвердиться.

Відповідь полягає в тому, що це ризикує знищити віру мільйонів людей. Остання глобальна катастрофа, фінансова криза 2008 року, зруйнувала довіру людей до інститутів капіталізму, до міфів про вільну торгівлю та нову економіку, та врешті-решт і до політиків. Протягом тривалого часу політичні лідери працювали над тим, щоб перетворити себе на захисників суспільства.

В США у відповідь на президенство Трампа лібералізм створив своєрідний культ з науки, «норм» виконавчої влади, «розвідувального співтовариства», Державного департаменту та неурядових організацій.

Зараз світ перебуває в полоні глобальної кризи №2. Звичайно, Ковід страшніший за саму економічну кризу, вірус убив мільйони людей, зруйнував життя та набагато більше поранив світову економіку. Якщо виявиться, що вчені є «зловмисниками», а не позитивними героями цієї історії, цілком ймовірно, що вони зіштовхнуться із вогняною кулею гніву громадськості.

Перш за все, варто розглянути деталі історії.

  • Лабораторні витоки дійсно трапляються. Вони не є результатом теорії змови: «аварія в лабораторії - це нещасний випадок», як вказує аналітик Натан Робінсон, вони трапляються постійно в багатьох країнах, і буває, що люди унаслідок цього помирають.
  • Є інформація, що лабораторія в Ухані, яка вивчає коронавіруси кажанів, могла проводити так зване дослідження «збільшення функції», небезпечне нововведення, коли віруси навмисно роблять більш вірулентними. У всьому світі деякі вірусологи проводять такі експерименти, навіть попри те, що вони небезпечні.
  • Є навіть припущення про те, що деякі дослідження вірусів у лабораторії Уханю частково фінансували американські національні медичні установи - тобто гіпотеза про витік з лабораторії може стосуватися не лише Китаю.
  • Можливо, експерти, які займалися розслідуванням походження вірусу мали своєрідні конфлікти інтересів. Це саме те, що знецінює добросовісних професіоналів.
  • Засоби масової інформації сформували думку, що гіпотеза витоку з лабораторії була малоймовірною, покладаючись на думку науковців.
  • Монополії соціальних медіа фактично цензурували публікації щодо гіпотези про витік з лабораторії заради війни з дезінформацією.

«Це може бути великий науковий мета-експеримент 21 століття. Чи міг світ, повний вчених, багато років робити безрозсудні речі з вірусними захворюваннями та успішно уникати серйозних спалахів хвороб?», - написав американський письменник Ніколсон Бейкер.

Якщо справді виявиться, що гіпотеза про витік з лабораторії є реальним поясненням того, як почалася пандемія, це фактично означатиме, що простих людей у всьому світі змусили стати учасниками лабораторного експерименту у реальному житті, з величезною ціною. Після цього на планету чекає жорстоке моральне потрясіння.

Якщо гіпотеза правильна, люди незабаром почнуть розуміти, що головна помилка полягала не в недостатній пошані до вчених, неповазі до експертних знань чи недостатній цензурі у Facebook.

Знову ж таки, можливо, світ ніколи не відкриє істину у цьому питанні. Також цілком імовірно, що гіпотеза про витік лабораторії буде переконливо спростована.  Але якщо теорія підтвердиться, на світ чекають безповоротні наслідки, справжня моральна та політична буря, резюмує видання.

Робота експертної місії Всесвітньої організації охорони здоров'я в китайському місті Вухань не дала чіткої відповіді на запитання про походження коронавірусу SARS-CoV-2.

Так, розвідка Великої Британії звернула увагу на випадки захворювання на коронавірус серед співробітників лабораторії

3 травня неформальне об'єднання розвідок п'яти країн Five Eyes (США, Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Канада) опублікувало доповідь щодо розслідування причин виникнення пандемії.

У доповіді особлива увага приділяється роботі групи доктора Ши Чженлі з Вуханьского інституту вірусології. У 2013 році вірусологи працювали з послідом кажанів роду підковоносів з китайської провінції Юньнань. З нього виділили близько 50 зразків вірусів, один з яких на 96% схожий з вірусом SARS-CoV-2.

У грудні 2019 Комісія охорони здоров'я провінції Хубей і Національна комісія охорони здоров'я Китаю зобов'язали лабораторії припинити дослідження нових видів вірусів, а зразки перевезти до інших лабораторії або знищити без публікації даних про нову інфекцію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі