З перших тижнів пандемії ходять чутки про те, що коронавірус міг стати результатом витоку з лабораторії в китайському місті Ухань. Наразі «популярність» цієї теорії зросла, і багато вчених ставляться до неї серйозно. Минулого тижня американський президент Джо Байден наказав спецслужбам США з’ясувати, як саме з’явився COVID-19: «після контакту людини із інфікованою твариною або внаслідок лабораторної аварії», і повідомити про це за 90 днів. Тим часом британська розвідка вже вивчає можливість «лабораторного походження» коронавірусу, пише Financial Times.
Найкращим варіантом було б те, якби Китай, нарешті, дозволив безперешкодний доступ міжнародним слідчим до пошуку відповідей.
Витік з лабораторії - це гіпотеза, яка наразі ґрунтується здебільшого на непрямих доказах, але така теорія виглядає правдоподібною. Ринок морепродуктів в Ухані, де вперше був виявлений COVID-19, ідеально підходить для «зоонозного переходу» вірусу через видовий бар'єр - дикі тварини знаходились у тісному контакті з та людьми.
Але водночас, ринок знаходиться лише за 12 км від Інституту вірусології Уханя, де зберігається велика колекція коронавірусів, ще одна установа - Уханський центр з контролю та профілактики захворювань – знаходиться навіть ближче. До того ж, витоки з лабораторій і раніше спричиняли спалахи хвороб.
Мета пошуку істини полягає не в розподілі вини. Життєво важливо зрозуміти походження хвороби, від якої загинуло щонайменше 3,5 мільйона людей у всьому світі, для того щоб запобігти подібним ситуаціям у майбутньому.
Якщо причиною початку пандемії коронавірусу був зоонозний перехід, аналіз цих механізмів може визначити, де саме потрібні зміни в поводженні з тваринами та їх взаємодії з людьми. Крім того, це може суттєво допомогти у розробці глобальної системи раннього попередження про майбутні ризики. Якщо вірус прийшов із лабораторії і там його змінили, також можна взяти уроки щодо прозорості та безпеки біодосліджень у всьому світі.
Але навіть величезних ресурсів американських розвідувальних агентств може бути недостатньо, щоб надати впевнену відповідь.
При цьому, на тлі протистояння США та Китаю, будь-які заяви з боку Америки щодо походження вірусу можуть розглядатися у як інформаційна війна проти Пекіна.
Але світу потрібне повне наукове дослідження, яке проводили б надійні експерти, обрані багатостороннім органом, щоб надати їм доступ до всіх необхідних даних. Попри всі труднощі під час пандемії, найкращим органом для боротьби з подібними кризами є Всесвітня організація охорони здоров’я.
Дійсно, гіпотеза про витік з лабораторії значною мірою знову «набрала популярність» внаслідок безрезультатного дослідження ВООЗ, якому заважала відсутність повноцінного співробітництва з боку Китаю.
У доповіді ВООЗ про походження коронавірусу сказано, що перехід хвороби від кажана через проміжну тварину-господаря був «найбільш вірогідним», а лабораторний інцидент є «надзвичайно малоймовірним».
В кінці 2019 року лікарі виявили хворобу, подібну до Ковіду, у деяких людей, пов'язаних з ринком Хуанань, але вчені так і не знайшли «проміжну тварину», яка могла передати вірус людині, тому істинне джерело SARS-COV-2 все ще залишається невідомим.
Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус заявив, що оцінка теорії витоку з лабораторії була недостатньо «широкою».
Пекін, ймовірно, хоче, щоб джерело походження коронавірусу залишалося загадкою. Китай закликав слідчих ВООЗ розглядати можливість того, що вірус прибув до Уханю із замороженими продуктами. Китайські ЗМІ транслювали ідею, що вірус насправді походить з інших країн світу.
Колишній президент США Дональд Трамп навряд чи підштовхнув Пекін до відкритості, погрожуючи, що «змусить Китай заплатити» за пандемію. Байден відмовився від такої риторики.
Однак, висловлюючи підтримку вільній торгівлі в умовах протекціонізму епохи Трампа, та використовуючи вакцинну дипломатію, Пекін намагався зобразити себе відповідальною країною світу. Він може боятися «втрати обличчя», якщо буде остаточно доведено, що країна стала джерелом Ковіду. Але насправді Китай отримав би повагу, якби перейшов до прозорості та співпраці, навіть із запізненням, резюмує видання.
3 травня неформальне об'єднання розвідок п'яти країн Five Eyes (США, Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Канада) опублікувало доповідь щодо розслідування причин виникнення пандемії.
У доповіді особлива увага приділяється роботі групи доктора Ши Чженлі з Вуханьского інституту вірусології. У 2013 році вірусологи працювали з послідом кажанів роду підковоносів з китайської провінції Юньнань. З нього виділили близько 50 зразків вірусів, один з яких на 96% схожий з вірусом SARS-CoV-2.
У грудні 2019 Комісія охорони здоров'я провінції Хубей і Національна комісія охорони здоров'я Китаю зобов'язали лабораторії припинити дослідження нових видів вірусів, а зразки перевезти до інших лабораторії або знищити без публікації даних про нову інфекцію.