Між США та Китаєм зростає ризик військового конфлікту — FT

Поділитися
Між США та Китаєм зростає ризик військового конфлікту — FT © economist.com
Протистояння між Вашингтоном та Пекіном ризикує загостритися через демократичний острів Тайвань.

Зростає загроза, що тривала напруженість між Китаєм та США щодо Тайваню може призвести до реальних військових дій. Це ставить Тайвань у перші ряди геополітичних ризиків для нового президента США Джо Байдена. Китай уже встигнув кинути виклик команді Байдена, тому загроза конфлікту цілком реальна, пише Financial Times.

Повідомлення про те, що китайська військова авіація «імітувала» ракетні атаки на американський авіаносець під час вторгнення у повітряний простір Тайваню, через три дні після інавгурації Байдена, підкреслюють, як непорозуміння можуть загостритися з потенційно руйнівними наслідками.

Шанси уникнути конфлікту навколо Тайваню різко впали. Можливо, реальний конфлікт між США та Китаєм здається перебільшенням, але не варто виключати жодних варіантів розвитку подій. Ще рік тому ніхто не міг спрогнозувати глобальну пандемію, яка вб’є понад два мільйони людей і зупинить більшу частину світової економіки, однак зараз це стало реальністю.

Імітована атака на американський авіаносець «Теодор Рузвельт» сталася під час вторгнення літаків Народно-визвольної армії Китаю у повітряний простір Тайваню. Зараз китайська армія неабияк зміцнилася та збільшила потужності, цим самим підвищивши власні можливості здійснити успішне вторгнення на демократичний острів, який Пекін вважає своєю територією.

Пекін не хоче, щоб Тайвань проголосив цілковиту незалежність, крім цього, рішучість та впевненість китайського лідера Сі Цзіньпіна зростає. Його слова та дії свідчать про те, що він вважає своїм обов’язком «завоювати» Тайвань.

Колись були сподівання, що модель управління Гонконгу «одна країна, дві системи» стане зразком для Тайваню, але все змінилося після запровадження Китаєм жорсткого закону про національну безпеку в колишній британській колонії у липні минулого року. Пекін не стурбувало міжнародне засудження, тому не можна виключати, що подібна ситуація може статися і з Тайванем. Зрештою, військовий баланс рішуче змінився на користь Китаю за останні 25 років. Завдяки суттєвій модернізації китайської армії, вона перетворилася на потужну силу, що здатна стати гідним конкурентом для США.

Тим не менш, реальне вторгнення на Тайвань буде однією із найскладніших військових операцій. Ризики надзвичайно високі, саме тому Пекін все частіше вдається до примусу. Звідси активізація повітряних і морських операцій навколо Тайваню, які ризикують спровокувати аварію, таку як падіння літака або затоплення корабля, що може бути неправильно витлумачено як навмисний акт.

Американські чиновники вже давно прийняли "стратегічну двозначність", коли їх запитували, чи прийдуть вони на допомогу Тайваню у разі військових дій Китаю. Якби китайський примус поширився на повномасштабну економічну блокаду Тайваню, Вашингтон, швидше за все, втрутився б. Окрім економічних ставок, якщо США стоятимуть осторонь, вони можуть втратити статус впливової держави в Азіатсько-тихоокеанському регіоні.

Наразі адміністрація Байдена дотримується жорсткої стратегії щодо Китаю, яку розпочав колишній президент Дональд Трамп. США відреагували на китайські провокаційні повітряні вторгнення, закликаючи Пекін припинити залякування Тайваню. Байден також порушив прецедент, запросивши представника Тайваню на свою інавгурацію.

І все-таки, маючи багато внутрішньополітичних проблем, Байден хоче уникнути зайвих провокацій стосовно Сі Цзіньпіна. Важливу роль зіграє й те, чи запросить Байден Тайвань до «демократичного саміту», запланованого на перший рік його президентства.

Таке запрошення неабияк розлютить Пекін, і тоді Сі Цзіньпін буде змушений відповісти. З точки зору раціонального мислення важко допустити варіант загострення будь-якого протистояння. Але пов'язані з цим ризики - це не лише питання логічного розрахунку. Як зауважив грецький історик Фукідід, рушіями війни є страх, честь та перевага - і всі вони наростають, резюмує видання.

Китай погрожує Тайваню війною, якщо той вирішить проголосити незалежність. Готовність застосувати силу проти бунтівного острова офіційний Пекін підкреслює щоразу, як тільки США роблять кроки у бік підтримки Тайваню. Цього разу рішучість намірів демонструвалася кілька днів поспіль вторгненням більше десятка ядерних бомбардувальників і винищувачів у розпізнавальну зону протиповітряної оборони острова, що різко контрастує з уже звичними регулярними розвідувальними акціями Китаю у складі від одного до трьох розвідувальних або протичовнових літаків. Детальніше про те, чи зможуть США відстояти Тайвань читайте в статті Наталії Бутирської "Острів стратегічного прицілу".

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі